Park Powstania Warszawskiego ciekawostki Warszawa Wola

Warszawa. Park Powstańców Warszawy na Woli

Czas czytania:2 minut/y, 15 sekund/y

Park Powstańców Warszawy ciekawostki i najważniejsze informacje w skrócie. Co tu jest ciekawego, czy warto odwiedzić to miejsce. Ciekawostki i informacje o parkach Warszawy

Park Powstańców Warszawy

1) Park Powstańców Warszawy zlokalizowany jest w Warszawie, w dzielnicy Wola. Znajduje się między ul. Wolską, Redutową i Cmentarzem Powstańców Warszawy, obok Cmentarza Wolskiego i ma 8 ha powierzchni.

2) Park wydzielono w latach 60. XX wieku z terenu otwartego 29 listopada 1945 r. Cmentarza Powstańców Warszawy. Został zaprojektowany przez Kazimierza Kozłowskiego.

3) Teren cmentarza i parku nieprzypadkowo był zapomniany w czasach PRL-u, bo wtedy niechętnie wspominano o Powstaniu Warszawskim. Po wojnie na cmentarzu spoczęły prochy ponad 104 tys. zmarłych, głównie podczas Powstania Warszawskiego. Obecnie odbywają się tu uroczystości patriotyczne Warszawiaków.

Warszawa Wola Park Powstańców Warszawy ciekawostki
Park Powstańców Warszawy na Woli w Warszawie. Jedna z alejek parku

Park Powstańców Warszawy – co tu jest ciekawego

4) Zachowajmy ich w pamięci – to ekspozycja w głównej alei parku, powstała z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego. Składa się na nią ponad 90 szklanych, wysokich prostopadłościanów. Jest na nich w kolejności alfabetycznej ponad 50 tys. imion i nazwisk oraz dat urodzenia ofiar Powstania Warszawskiego. Ekspozycja co roku montowana jest wiosną i demontowana późną jesienią.

Zachowajmy ich w pamięci parki Warszawa Wola
Zachowajmy ich w pamięci – ekspozycja
Zachowajmy ich w pamięci Park Powstańców Warszawy ciekawostki
Górny fragment jednego z elementów ekspozycji Zachowajmy ich w pamięci. Park Powstańców Warszawy

5) Ponieważ park (Park Powstańców Warszawy) i cmentarz (Cmentarz Powstańców Warszawy) nie są od siebie formalnie oddzielone, napiszemy tu o dwóch pomnikach, które znajdują się na cmentarzu, choć można też powiedzieć, że są w parku.

Polegli Niepokorni, to pomnik autorstwa Gustawa Zemły, który stanął na kurhanie (usypanym wzniesieniu) w 1973 roku. Tablica informuje, że w tym miejscu są prochy 50 tys. osób poległych podczas Powstania Warszawskiego. Kostka brukowa którą tu wyłożono, wcześniej znajdowała się na warszawskich jezdniach.

pomnik Polegli Niepokorni Pomnik-Matki-Z Park Powstańców Warszawy ciekawostki
Pomnik Polegli Niepokorni oraz Pomnik Matki. Pod nimi spoczęły prochy 50 tysięcy ludzi, który zginęli Podczas Powstania Warszawskiego

Pomnik Matki autorstwa Łukasza Krupskiego, stanął w 2017 roku. Wraz z pomnikiem Polegli Niepokorni stanowią architektoniczną całość.

6) Aktualnie (połowa 2022 r.) od ul. Wolskiej trwają prace budowlane nad stworzeniem Izby Pamięci – specjalnego budynku.

Park Powstańców Warszawy ciekawostki

7) Ten park na Woli, to miejsce spacerowe. Są tu alejki z ławkami, plac zabaw dla dzieci i siłownia plenerowa.

Staw Wolski park Warszawa Wola
Park Powstańców Warszawy. Kwiaty, w głębi Staw Wolski

8) W parku dominują klony i jesiony. Rosną też lipy i kasztanowce. Wśród drzew jest topola biała, mająca ok. 480 cm w obwodzie pnia. Wiosną w parku sadzone są kwiaty, czym zajmuje się warszawski Zarząd Zieleni.

9) Na terenie parku jest też Staw Wolski, tzw. glinianka. W ostatnich latach park, a także teren stawu został uporządkowany i wygląda inaczej, niż kiedyś.

Park Powstańców Warszawy ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o parkach Warszawy
> Saska Kępa ciekawostki

prom Polska promy w Polsce Poprzedni post Promy w Polsce – dokąd można popłynąć?
domowe porady dom ciekawostki Następny post Powinieneś to zrobić dla swojego domu na koniec lata