Pasta do zębów – historia i ciekawostki
Pasta do zębów – 34 ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia czyszczenia zębów i wynalezienie pasty do zębów. Jak używać pasty do zębów, jej oryginalne wykorzystanie
Pasta do zębów – fakty
1) Jeden z najczęściej używanych przez nas produktów, bo zwykle 2 razy dziennie – rano i wieczorem, służy do utrzymania czystości zębów i jamy ustnej.
2) Obecna pasta do zębów w 75% składa się z wody, w 20% ze środków ściernych i 5% innych składników.
3) W skład pasty do zębów wchodzą:
- środki abrazyjne (ścierne, polerujące),
- środki żelujące (zagęstniki),
- środki pieniące (mydła, detergenty),
- substancje smakowo-zapachowe,
- substancje przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne,
- substancje biologicznie czynne (przeciwpróchnicze).
Z historii czyszczenia zębów
4) O tym, że czystość zębów należy dbać, wiedziano już w starożytności. Rzymianie i Persowie czyścili zęby startym proszkiem z poroża zwierząt i z muszli ślimaków. Zdarzało się, że proszek mieszano z ludzkim moczem. Skąd ten pomysł? Amoniak występujący w moczu działa wybielająco. Aby nie śmierdziało z ust, do proszku dodawano zioła. Uważano przy tym, aby używany proszek nie był zbyt gruboziarnisty, gdyż może uszkodzić szkliwo zębów.
5) Pierwsze informacje o czyszczeniu zębów gałązkami pochodzą z IV wieku p.n.e., z Egiptu.
6) W I wieku naszej ery do czyszczenia zębów używano spopielonych głów myszy, zajęcy i wilków. Także popiołu z kopyt kóz i wołów. Zalecano także używać krwi smoków (!), cynamonu i ałunu, w proporcji 3:3:2.
7) W średniowieczu tylko niektóry dbali o zęby. Specjalna papka z miodu, owoców i kwiatów była z pewnością przyjemniejsza w użyciu niż stosowane też czasem mięso szczurów, zmieszane z wątrobami jaszczurek.
8) W XVI wieku polski naukowiec Jakub Haur propagował swój sposób na dbanie o zęby. Rano i wieczorem jamę ustną należało wypłukać wodą.
9) Lekarz króla Jana III Sobieskiego do wody którą należało płukać jamę ustną, zalecał dodawanie miodu i soku z cytryny.
10) Uryna (mocz) do czyszczenia zębów była używana nawet do XVIII wieku.
11) W XVIII wieku czyszczenie zębów zaczęło przypominać to, co robimy obecnie. W Anglii wymyślono szczoteczkę do zębów. Zastąpiła ona czyszczenie zębów palcami rąk, gałązkami i kośćmi zwierząt. Ówczesne pasty zaczęły przypominać coś, co używamy obecnie. Półpłynną konsystencję uzyskano, dodając glicerynę.
12) Na początku XIX wieku tylko najbogatsi mogli korzystać z substancji, do której zaczęto dodawać środki mające właściwości czyszczące. Rozwój medycyny ze względów na wysokie koszty produkcji, w przypadku środków czyszczących zęby, omijał ogromną część mieszkańców świata.
13) Pomysłodawcą dodawania gliceryny do środka czyszczącego zęby w XIX wieku był dr. Washington Sheffield z USA.
14) W XIX wieku niektórzy czyścili zęby pasta ze sproszkowanych muszli mątw, potasu i kredy, połączonych ze sobą olejkiem goździkowym.
Z historii pasty do zębów
15) Początkowo pastę do zębów sprzedawano w słoikach. Zniknęły ze sklepów w 1908 r., gdyż ludzie woleli kupować pastę do zębów w tubce.
16) Pierwsza pasta do zębów firmy Colgate powstała w 1873 roku.
17) Aptekarz Ottomar von Mayenburg z Frezn (Niemcy) w wyniku eksperymentów stworzył pastę do zębów Chlorodont. Napełniano nią metalowe tubki. W 1911 r. pasta zdobyła złoty medal podczas pierwszej Międzynarodowej Wystawy Higieny.
18) Pierwsza pasta do zębów w tubce trafiła do sklepów w 1896 roku. Był to produkt firmy Colgate & Company.
19) Przed I wojną światową w Niemczech do niektórych past do zębów dodawano… substancji promieniotwórczej.
20) Gdy naukowcy stwierdzili, że fluor pozytywnie wpływa na stan uzębienia (rzadziej występuje próchnica), od połowy XX wieku do pasty do zębów zaczęto dodawać fluor.
21) W 1956 r. do sklepów trafiła pasta fluoryzowana Crest with Fluoristan, firmy Procter & Gamble.
22) Na początku XXI wieku Wayne Solan stworzył jednorazowe kapsułki żelowe z pastą do zębów. Po włożeniu do ust rozpuszcza się. Czyżby wkrótce miały przestać być potrzebne szczoteczki do zębów?
Pasta do zębów – ciekawostki
23) Dlaczego część past do zębów po wyciśnięciu z tubki ma więcej niż jeden kolor? Początkowo był to chwyt marketingowy producentów. Potem uznano, że między niektórymi składnikami pasty do zębów może dochodzić do reakcji chemicznej, co byłoby niekorzystne dla działania produktu. Dlatego wewnątrz tubki są oddzielne przestrzenie, które łączą kolory pasty w chwili wyciśnięcia na zewnątrz.
24) Tubki po paście do zębów nie są ekologiczne. Podobno degradują się po 500. latach.
25) Amerykańscy naukowcy rozwikłali zagadkę, dlaczego po umyciu zębów słodki sok z pomarańczy wydaje się gorzki. Chodzi o jeden ze składników pasty – laurylosiarczan sodu (SLS, C12H25SO4Na), który powoduje pienienie się pasty. Składnik ten zobojętnia słodki smak kubków smakowych znajdujących się na języku.
26) Pasta do zębów dla psa i kota? Niektórzy właściciele czworonogów także dla swych pupili kupują preparaty do zębów. Są w tubkach (należy szczotkować) i w sprayu.
27) Niektórzy palacze papierosów po pojawieniu się plam na zębach, używają specjalnych past dla palaczy.
28) Rodzaje past do zębów:
- uniwersalne,
- pasty wybielające,
- pasty do zębów wrażliwych,
- pasty dla dzieci,
- pasty przeciw parodontozie,
- pasty do czyszczenia protez zębowych.
Stosowanie pasty do zębów
29) Niektórzy używają pasty do zębów w kostce. Po potarciu mokrą szczoteczka do zębów, pasta z kostki przyczepia się do szczoteczki.
30) Pasta do zębów w tabletce? Do czyszczenia zębów niektórzy używają tabletek do zębów. Po rozgryzieniu i zmieszaniu ze śliną, zęby należy szczotkować, a na końcu wypłukać jamę ustną.
31) Od kiedy używać pasty do zębów? Wyrzynające się u niemowlęcia ząbki są podatne na próchnicę. Stomatolodzy zalecają, aby higienę jamy ustnej i dziąseł u dziecka zacząć jeszcze zanim pojawią się ząbki. Około pierwszego roku życia niektóre mamy delikatnie szczotkują ząbki dziecka.
32) 34% Polaków myje zęby bez użycia wody. Po prostu na suchą szczoteczkę do zębów nakłada pastę do zębów i szczotkuje. To zły pomysł, szczególnie jeśli po użyciu szczoteczka jest nieosłonięta. Wtedy pojawiają się na niej mikroby. Dlatego przed ponownym szczotkowaniem należy szczoteczkę zmoczyć wodą. Także wypłukać wodą jamę ustną, przed szczotkowaniem.
33) Niektórzy w okresie dojrzewania używają pasty do zębów na twarz, co podobno pomaga na trądzik. Przed posmarowaniem twarzy do pasty dodawana jest łyżeczka soku z cytryny i rozgnieciona tabletka aspiryny. Niestety zdarzają się skutki uboczne takiego stosowania.
Pasta do zębów – inne zastosowania
34) Inne oryginalne i zaskakujące użycie pasty do zębów? Przykłady:
- usuwanie plan wodnych z drewna,
- jako maść po ukąszeniu przez owady,
- czyszczenie spodu żelazka z nalotu,
- wybielanie trampek i tenisówek,
- czyszczenie biżuterii,
- jako odzywka na paznokcie,
- przeciw planom na skórze podczas farbowania włosów,
- wywabianie plan z powierzchni dywanów,
- czyszczenie białych ścian mieszkania,
- odplamiacz ubrań,
- neutralizowanie nieprzyjemnego zapachu na dłoniach,
- depilacja włosów.
Ciekawostki o paście do zębów: (c) Sadurski.com
Inne ciekawostki:
> Szczoteczka do zębów
> Kamień nazębny
> Szminka