Patagonia ciekawostki o Patagonii

Ciekawostki o Patagonii

Czas czytania:2 minut/y, 46 sekund/y

Poznaj mroźną, tajemniczą krainę w Ameryce Południowej. Patagonia – ciekawostki i informacje

Patagonia – podstawowe informacje

1) Patagonia, to kraina w południowej części Ameryki Południowej, między Oceanami: Atlantyckim a Spokojnym. Znajduje się na terenie Chile i Argentyny.

2) Powierzchnia Patagonii, to ponad milion km kwadratowych, z czego 2/3 leży w Argentynie.

3) 260 km kwadratowych Patagonii zajmują lodowce.

4) W Patagonii jest zimno i wietrznie. W lecie jest 4 do 12 stopni C., w zimie od -6 do -2 stopni C.

5) W Patagonii mieszka 2 miliony ludzi.

6) Zwierzęta w Patagonii: Pingwiny Magellana, dzikie konie, guanako (krewne lamy), puma patagońska. Przy wyspach południowej Patagonii pływają słonie morskie i wieloryby biskajskie południowe.

lodowiec Argentyna Patagonia ciekawostki lodowce
Argentyna. Lodowiec w Patagonii

Ciekawostki o Patagonii

7) Najprawdopodobniej Patagonię nazwano od mitycznego dzikiego zwierzęcia patagón (wielka stopa), ponieważ ludzie tu mieszkający byli wysocy.

8) Pierwszy z Europy dotarł do Patagonii Hiszpan Ferdynand Magellan (1480-1521), podczas podróży dookoła świata. Było to w 1520 roku.

9) Patagonia, wcześniej ziemia niczyja, została dołączona do terytorium Argentyny i Chile w 1881 roku, na mocy porozumienia pomiędzy oboma krajami.

10) W południowej części Patagonii należącej do Chile, jest słynny Przylądek Horn.

pingwiny Chile Patagonia ciekawostki
Pingwiny w Patagonii

11) W 1998 r. chilijska wyprawa przeszła cały lądolud. Podróż trwała 98 dni.

12) W Patagonii znajdują się złoża ropy naftowej i gazu.

13) Wielu mieszkańców Patagonii trudni się wypasem bydła.

Co jest ciekawego w Patagonii

14) Na południu Patagonii jest Hiero Sur (Południowy Lądolud Patagoński), trzecie powierzchniowo po Antarktydzie i Grenlandii pole lodowe świata.

15) Najwyższa góra Patagonii, to Fritz Roy (3377 m n.p.m.). W 1877 roku odkrył ją Francisco Moreno. Pierwszymi, którzy zdobyli szczyt, byli Guido Magnone i Lonel Terray, w 1952 roku.

góra Fritz Roy Fritzroy Patagonia ciekawostki
góra Fritz Roy Fritzroy Patagonia ciekawostki

16) Torres del Paine, to masyw górski w Chile, w Patagonii. Część tego łańcucha górskiego o powierzchni 2400 km kwadratowych, to Park Narodowy Torres del Paine. Są tu lodowce, jeziora i monumentalne formacje skalne. Najwyższy szczyt ma ok. 2500 m n.p.m. Tutejsze góry wciąż nie są zbadane i nie wiadomo jaką dokładnie mają wysokość.

Torres de Paine Patagonia ciekawostki
Torres de Paine Patagonia ciekawostki

17) W Patagonii (w archipelagu Ziemia Ognista) jest Cueva de las Manos (Jaskinia Dłoni lub Jaskinia Rąk). Została zbadana w XIX wieku, a od 1999 r. jest na liście UNESCO. Na ścianach znajdują się liczne malowidła, odbicia ludzkich dłoni (stąd jej nazwa). Powstały 9-13 tys. lat temu.

Cueva de las Manos Jaskinia Dłoni Rąk Patagonia ciekawostki
Cueva de las Manos – Jaskinia Dłoni. Foto: Mariano / cc by-sa 3.0

17) W Copahue Provincial Park (Argentyna) w Patagonii rosną 30-metrowe, wiecznie zielone drzewa aruakaria, mające ponad tysiąc lat.

miasto Ushuaia Argentyna Patagonia ciekawostki
Patagonia. Argentyńskie miasto Ushuaia

Ziemia Ognista

18) W Patagonii znajduje się archipelag Tierra del Fuego (Ziemia Ognista). Nazwę tę nadali w 1520 r. żeglarze Magellana – po tym, jak zobaczyli oni poświatę pochodzącą od ognisk rozpalonych przez mieszkańców wysp.

19) Ushuaia, to 70-tysięcze miasto w Argentynie, w pobliżu granicy z Chile. Leży w południowej części Wyspy Ognistej. Jest stolicą terytorium federalnego Ziemia Ognista, Antarktyda i Wyspy Południowego Atlantyku (jedna z prowincji Argentyny).

latarnia morska Ushuaia Argentyna Patagonia ciekawostki
Latarnia morska w Ushuaia

2o) Ushuaia jest uznawana za najbardziej na południe położone miasto świata. Do tego określenia rości sobie też prawo chilijskie miasto Puerto Williams (2,2 tys. mieszkańców). Jest stolicą prowincji Antarktyka Chilijska i znajduje się na wyspie Navarino.

Ciekawostki o Patagonii: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Wyspa Wielkanocna, Chile
> Zorza polarna
> Kurytyba, Brazylia

humor skleroza dowcipy o sklerozie żarty pamięć kawały Poprzedni post Dowcipy o sklerozie
skórzana saszetka męska ciekawostki saszetki męskie Następny post Saszetka męska – w jakich sytuacjach sprawdzi się lepiej niż plecak?