PIT-37 ciekawostki rozliczenia podatkowe podatki

PIT 37 – co musisz o nim wiedzieć

Czas czytania:3 minut/y, 52 sekund/y

Rozliczenie się z podatku może należeć do stresujących sytuacji. Zwłaszcza w przypadku osób, które niedawno rozpoczęły swoją karierę zawodową, a co za tym idzie, są zobowiązane do złożenia deklaracji PIT. Kwestia podatków może przytłoczyć, dlatego warto z wyprzedzeniem dowiedzieć się, które formularze PIT okażą się właściwe. Nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu podlegają wszyscy mieszkańcy RP. Jednym z najbardziej popularnych formularzy jest PIT 37. Posłuży się nim zdecydowana większość Polaków. Kto może skorzystać z PIT 37? Jak poprawnie złożyć zeznanie podatkowe? Czym są e-pity? Odpowiedzi znajdą Państwo w artykule poniżej.  

PIT 37 – czym właściwie jest?

Formularz PIT 37 dotyczy wielu milionów Polaków. Korzysta się z niego w rozliczeniu podatników, którzy otrzymują wynagrodzenie netto. Wynagrodzenie pochodzące ze stosunku służbowego, tytułu stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, to inaczej wypłaty pieniężne lub świadczenia w naturze oraz ekwiwalenty. Jest to wynagrodzenie pomniejszone o obowiązujące, konieczne do opłacania składki. Posłużą się nim więc pracownicy, zleceniobiorcy, renciści czy emeryci. Podatnicy mogą rozliczyć się z Urzędem Skarbowym na podstawie informacji zawartych w PIT 11, który otrzymują po zakończonym roku podatkowym. Pracodawca ma obowiązek przekazania informacji PIT 11 do końca lutego roku następnego. Bez niego niemożliwe będzie rozliczenie się z Urzędem Skarbowym. 

Za pomocą formularza PIT 37 podatnicy rozliczają się indywidualnie lub z współmałżonkiem. PIT 37 wykorzysta również osoba samotnie wychowująca dziecko. Deklaracja PIT 37 nie dotyczy podatników, którzy uzyskali dochód dzięki pozarolniczej działalności gospodarczej, którzy obniżają dochody o kwotę poniesionej straty, a także dokonują odliczenia minimalnego podatku dochodowego. PIT 37 nie odnosi się również do dochodów małoletnich dzieci oraz rozliczających się z tytułu działalności gospodarczej. Wyjątkiem jest prowadzenie działalności wykonywanej osobiście. Przychody są opodatkowane według skali podatkowej – 12% lub 32%, w zależności od wysokości osiągniętego dochodu. 

Deklaracja PIT 37 – do kiedy złożyć?

Jedną z najważniejszych kwestii, o które musi zatroszczyć się podatnik jest terminowe złożenie deklaracji PIT. Do kiedy należy złożyć deklarację? Terminy określone zostały w Ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Według ustawy, podatnik ma obowiązek wypełnić, a następnie dostarczyć deklarację PIT nie później niż 30 kwietnia. Termin ten dotyczy roku następnego po rozliczanym okresie podatkowym. Pod uwagę należy również wziąć kwestię weekendu. Jeśli na ostatni dzień kwietnia przypada sobota lub niedziela, wówczas podatnik ma obowiązek złożyć deklarację najpóźniej w kolejnym dni roboczym. Warto jednak uniknąć tego rodzaju sytuacji. Dobrą praktyką jest dokonywanie rozliczenia PIT wcześniej, niż w ostatnich dniach do tego przeznaczonych. Deklarację można składać już od 15 lutego. Do tej daty podatnik powinien otrzymać już PIT 11 za pośrednictwem płatnika, a co za tym idzie zyskuje możliwość wypełniania formularza. 

PIT-37 ciekawostki rozliczenia podatkowe podatki
PIT-37 – informacje, które warto znać

Jak rozliczyć PIT 37? 

Aby prawidłowo rozliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych należy wypełnić deklarację PIT, a następnie dostarczyć ją do Urzędu Skarbowego. Wszystkie potrzebne informacje znajdą się w PIT 11. Druk PIT 37 jest dostępny w sieci. Po wypełnieniu deklaracji druk PIT należy dostarczyć do Urzędu. Podatnik ma kilka możliwości. Formularz można dostarczyć własnoręcznie lub pocztą, przy pomocy listu poleconego. Tradycyjną formę składania deklaracji PIT stopniowo wypiera możliwość rozliczeń online. Deklarację można składać na dwa sposoby, za pośrednictwem systemu powstałego z inicjatywy Ministerstwa Finansów Twój ePIT lub programu, wykorzystującego e-podpis. Jak odbywa się rozliczenie PIT 37 online? Programy do rozliczeń online są bardzo proste i intuicyjne. Przykładem może być Program e-pity, który ułatwia życiem podatnikom. 

Rozliczenie PIT online – jak to działa? 

Program e-pity powstał dla osób, które nie są biegłe w sprawach podatkowych. Wypełnienie deklaracji podatkowej może przysporzyć trudności, stąd odpowiedź na bolączki podatników. Deklaracje PIT uzupełnia się przy pomocy kreatora. Program podpowie podatnikowi, który formularz PIT powinien wybrać. Co więcej, system zasugeruje jakie dokumenty będą potrzebne, aby dane w zeznaniu podatkowym były poprawne. Program e-pity wykorzystuje wstępnie przygotowane rozliczenie PIT 37, dokonane przez portal podatki.gov.pl. Na stronie rządowej przygotowywane są dane dla podatników, które nie tylko ułatwiają wypełnianie deklaracji, ale także eliminują ryzyko popełnienia błędów. Oczywiście, każda wstępna deklaracja powinna być gruntownie sprawdzona. Po wczytaniu wstępnego rozliczenie oraz zweryfikowaniu danych, można uzupełnić PIT 37 o przysługujące ulgi oraz odliczenia. Kompletne rozliczenie PIT można wysłać w formie e-deklaracji, bez wychodzenia z domu. Co ważne, rozliczenie za pomocą portali internetowych znacznie przyspiesza otrzymanie ewentualnego zwrotu. 

Podatnicy z roku na rok przekonują się do deklaracji online. Nic dziwnego, ponieważ program PIT zmniejsza ryzyko błędu, co stanowi główną obawę podatników. Łatwe w użyciu programy pozwalają bez wychodzenia z domu rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, co doceniają osoby mieszkające w dużej odległości od urzędu, osoby schorowane lub zapracowane. E-pity z powodzeniem zastępują wersje papierowe formularzy, przynosząc wymierne korzyści dla podatników. 

miasto Stargard ciekawostki atrakcje zabytki Poprzedni post 23 niezwykłe ciekawostki o Stargardzie
zamek Bratysława Słowacja ciekawostki atrakcje zabytki Następny post 24 najlepsze ciekawostki o Słowacji