podatek za pracę za granicą rozliczenia PIT podatki praca

Rozliczenia podatku za pracę za granicą – poradnik

Czas czytania:2 minut/y, 16 sekund/y

Podatek za pracę za granicą

Polscy podatnicy, którzy wyjeżdżają do pracy za granicę, powinni pamiętać o tym, że swoje dochody muszą udokumentować w polskim urzędzie skarbowym. Z czego to wynika? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Obowiązek rozliczenia dochodów z zagranicy na deklaracji PIT – przepisy prawne 

Jeszcze kilka lat temu Polacy, którzy mieszkali w Polsce i pracowali za granicą, nie musieli składać zeznań podatkowych w swoim ojczystym kraju. Obowiązujące przepisy uległy jednak zmianie w 2018 roku. Polska jest jednym z krajów, który zawarł konwencję MLI. Jej podstawowym celem jest “przeciwdziałanie agresywnym międzynarodowym optymalizacjom podatkowym”.

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów podkreślają, że wcześniej obowiązujące przepisy prawne dotyczące umów o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy poszczególnymi krajami były nieczytelne i niejednolite. Luki prawne sprawiały, że wielu oszustów miało ogromne pole do popisu przy nadużyciach podatkowych. Dzięki wprowadzeniu obowiązku składania deklaracji podatkowych ze środków zarobionych za granicą skala tego typu procederów została znacząco ograniczona. 

Jak rozliczyć się z dochodów z innego państwa z polskim fiskusem? 

Od 2019 roku obowiązują następujące zasady dotyczące rozliczania się pracowników zatrudnionych za granicą z polskimi urzędami skarbowymi. Przede wszystkim, zagraniczni pracodawcy pobierają z wynagrodzeń polskich pracowników zaliczki na zagraniczny podatek dochodowy.

Jest to jednoznaczne z tym, że dany podatnik będzie musiał rozliczyć się z wpłaconych zaliczek oraz kwot wynagrodzenia uzyskanego w konkretnym kraju przed działającym tam organem podatkowym. Co do zasady polscy pracownicy zatrudnieni za granicą nie są traktowani jak tamtejsi rezydenci podatkowi, a więc nie muszą tam rozliczać się z wszystkich swoich dochodów, a wyłącznie tych, które uzyskali w danym kraju. 

Czy mieszkając w Polsce i pracując za granicą trzeba składać PIT w Polsce? 

Pracownik zatrudniony w innym kraju musi w Polsce w rozliczeniu podatkowym PIT/CIT wskazać wszystkie swoje wynagrodzenia oraz przychody. Przykładowo: gdy podatnik pracuje zarówno w Polsce jak i w trzech innych państwach, w każdym z tych państw rozlicza się oddzielnie z uzyskanych zarobków na jego terytorium, a w Polsce składa zeznanie podatkowe, w którym uwzględnia zarobki osiągnięte w Polsce oraz we wszystkich krajach oddzielnie. 

Podatek za pracę za granicą. Więcej informacji dla pracowników

W obliczu nieustannie zmieniającego się prawa, nadążenie za obowiązującymi regulacjami prawnymi dla wielu laików może być prawdziwym wyzwaniem. Na szczęście, w internecie istnieją portale takie jak Ap****j.pl. Jest to wyspecjalizowany portal dedykowany pracodawcom i pracownikom, który zajmuje się publikacją wartościowych, merytorycznych artykułów o szerokiej tematyce.

Specjaliści www.ap****j.pl przekazują wiedzę na temat podatków, rynku pracy, prawa pracy, pandemii COVID-19 i wielu innych kwestii. Nieodłącznym elementem portalu jest także baza ogłoszeń dla osób poszukujących pracy. Korzystając z Aplikuj można poszukiwać pracy w całej Polsce. Ogłoszenia zamieszczają tam pracodawcy z każdego zakątka Polski. 

Podatek za pracę za granicą / linki zdjęte 12-9-23, dziękujemy za współpracę

meczet króla Abdullaha I Amman ciekawostki Jordania zabytki atrakcje Poprzedni post Ciekawostki o Jordanii
województwo atrakcje zabytki z czego słynie Następny post Województwo lubuskie – atrakcje, ciekawostki