podróże po Anglii Anglia

Wesoły Wieżowiec w Anglii – cz. 1

Czas czytania:6 minut/y, 9 sekund/y

Wymyślony w Polsce Wesoły Wieżowiec z papieru od 2012 r. przemierza naszą planetę i co chwila fotografuje się w ciekawych miejscach. Dziś prezentujemy jego podróże po Anglii. Jest to pierwsza ich część, wkrótce druga

1. Liverpool

Blisko pół miliona mieszkańców liczy Liverpool, miasto w północnej Anglii, nad Morzem Irlandzkim. To drugi po Londynie tak duży port morski Wielkiej Brytanii. Kibice piłkarscy kojarzą to miasto z klubami Liverpool oraz Everton, melomani z początkami słynnego zespołu The Beatles.

Wesoły Wieżowiec stanął przed katedrą anglikańską w Liverpool (Liverpool Cathedral), główną świątynią diecezji Liverpool. Ta neogotycka katedra o powierzchni 9 tys. metrów kwadratowych powstała w latach 1904-24, a budowę wieży zakończono dopiero w 1978 roku.

Liverpool katedra Anglia podróże po Anglii
Liverpool, katedra. Podróże po Anglii

2. Durham

Liczące kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców miasto Durham leży w północno-wschodniej Anglii, nad rzekami Wear i Browney. To równocześnie stolica hrabstwa Durham w regionie North East England. Najsłynniejszymi zabytkami tego miasta jest zamek i katedra.

Katedrę wybudowano w XI wieku, więc ma jakieś tysiąc lat. Co ciekawe, przetrwała do dziś w prawie niezmienionej formie, jako katedra romańska. Wybudowany na pobliskim wzgórzu, nad rzeką Wear w XI wieku zamek, był rezydencją biskupa. Zamek oraz katedra są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie należy się więc dziwić, że to właśnie obok nich stanął Wesoły Wieżowiec, co uwieczniła na zdjęciach Kasia Bobrzak, od teraz matka chrzestna najmniejszego wieżowca w Durham.

Poniżej jedno z trzech zdjęć Wesołego Wieżowca w Durham.

Durham Anglia podróże po Anglii
Durham, wejście do zamku. Podróże po Anglii

3. Blackpool

Blackpool leży w rejonie North West England, w hrabstwie Lancshire, nad Morzem Irlandzkim. Liczy ponad 140 tysięcy mieszkańców. To duży ośrodek turystyczny, odwiedzany przez 10 milionów turystów rocznie. Najwyższą budowlą miasta oraz jedną z jego największych atrakcji turystycznych jest Blackpool Tower (158 metrów wysokości). Ta wieża została wzniesiona w 1894 roku i nieprzypadkowo przypomina Wieżę Eiffla w Paryżu.

Blackpool Anglia podróże po Anglii
Blackpool Tower w Blackpool. Podróże po Anglii

4. Nottinhgam

Nottinhgam i Birmingham w środkowej Anglii, to pierwszy efekt współpracy Partii Dobrego Humoru z Gazetą Polonijną. 10 marca 2013 r. w obu miastach został sfotografowany Wesoły Wieżowiec.

Miasto Nottingham położone nad rzeką Trent, jest stolicą regionu East Midlands i mieszka w nim 300 tysięcy osób. Z jaką postacią kojarzy się nam nazwa miasta? Oczywiście ze słynnym Robin Hoodem, który podobno mieszkał w okolicznych lasach. W mieście istnieje piłkarski klub Nottingham Forest, w którym grał Polak, Radosław Majewski.

Wesoły Wieżowiec stanął obok pomnika Robin Hooda, a także obok najstarszego pubu w Anglii (foto z pubem trochę niżej).

Nottingham Anglia podróże po Anglii Robin Hood
Robin Hood w Nottingham. Podróże po Anglii

5. Birmingham

To stolica regionu West Midlands oraz ważny ośrodek przemysłowy. Z miastem kojarzą się takie wspaniałe zespoły muzyczne, jak: Led Zeppelin, Black Sabbath, Judas Priest i Electric Light Orchestra. Kibicom piłki nożnej nie trzeba przedstawiać klubów z Birmingham: Aston Villa F.C. oraz Birmingham City F.C. Ciekawostka: Birmingham ma rozbudowany system kanałów, które są dłuższe od kanałów w Wenecji.

To angielskie miasto Wesoły Wieżowiec odwiedził dwa razy. W 2013 r. został sfotografowany przed dwoma obiektami: przed wieżą BT należącą do firmy telekomunikacyjnej BT Group (dawniej: British Telecom) oraz przed Bullring – wielkim centrum handlowym w środku miasta.

Mamy sporo zdjęć z Birmingham, więc informację na ten temat umieściliśmy oddzielnie. Jest > tutaj

Nottingham Anglia podróże po Anglii Robin Hood najstarszy pub
Drugie foto z Nottingham – najstarszy pub w Anglii. Podróże po Anglii

6. Gateshead

W grudniu 2012 r. Wesoły Wieżowiec dzięki Kasi Bobrzak z Newcastle trafił już w to miejsce, ale nie wiedzieliśmy, że jest ono tak znane. Na zdjęciu wyglądało jak fragment jakiegoś mostu. 10 marca 2013 r. znów tu przybył, dzięki Gazecie Polonijnej.

Angel of the North (Anioł Północy) – współczesna rzeźba ze stali, zaprojektowana przez Antony’ego Gormley’a, znajduje się na wzgórzu, w miejscowości Gateshead (80 tys. mieszkańców). Ma 20 metrów wysokości, a skrzydła rozpościerają się na szerokość 54 metrów. Monument wybudowano w latach 1994-98, kosztował 1 milion euro i waży 150 ton. Początkowo anioł wielu osobom nie podobał się, jednak obecnie coraz więcej ludzi przekonuje się do niego i staje się coraz bardziej znanym miejscem w tych okolicach. Po tym, jak aż dwukrotnie zawitał tu nasz “wieżowiec”, Angel of the North może będzie jeszcze bardziej znany?

Gateshead Anglia podróże po Anglii
Angel of North w Gateshead. Podróże po Anglii

7. York

200-tysięczne miasto York znajduje się w północnej Anglii, w hrabstwie North Yorkshire. Na początku naszej ery (czyli 2 tys. lat temu) była tu ważna baza Cesarstwa Rzymskiego, w 866 roku miasto zdobyli Wikingowie, a 100 lat później ziemie trafiły do Anglików. Do XIX wieku York był największym miastem północnej Anglii.

Nad miastem góruje katedra – największa średniowieczna katedra Anglii. Są tu także ruiny zamku York Castle. Zbudowano już w XI wieku i widział niejedno. Ale Wesołego Wieżowca dotychczas nie widział.

York zamek Anglia podróże po Anglii
York, ruiny zamku. Podróże po Anglii

8. South Shields

South Shields, to miasto w hrabstwie Tyne and Wear (północno-wschodnia Anglia), leżące w ujściu rzeki Tyne, nad Morzem Północnym. Mieszka tu ponad 80 tysięcy osób.

Wesoły Wieżowiec stanął przed Town Hall czyli urzędem miasta (który niedawno o obchodził swoje 100-lecie), na nabrzeżu oraz przed liczącym ponad 100 lat budynkiem policji morsko-lądowej, która niegdyś prowadziła ewidencję wpływających i wypływających statków na rzekę Tyne. Obecnie jest tu teatr The Customs House. Matką chrzestną najmniejszego wieżowca w South Shields jest Kasia Bobrzak, członkini Partii Dobrego Humoru. Poniżej jedno z 3 zdjęć z South Shields, jakie otrzymaliśmy.

South Shields Anglia podróże po Anglii
Town Hall w South Shields. Podróże po Anglii

9. Stratford

Miasto leży niedaleko Birmingham. Słynie głównie z tego, że tu urodził się i zmarł William Szekspir. Informacja na temat wizyty Wesołego Wieżowca w Stratford > tutaj.

York katedra Anglia podróże po Anglii
Katedra w York. Podróże po Anglii

10. Manchester

Nie trzeba być kibicem piłki nożnej, aby wiedzieć z czego słynie miasto Manchester. Oczywiście z klubu Manchester United oraz Manchester City. Jeśli choć troszkę interesujemy się futbolem – to wiemy, że Anglia to kolebka tego sportu, a Manchester United, to jeden z najbardziej utytułowanych angielskich klubów. Dlatego Wesoły Wieżowiec podczas krótkiej wizyty w Manchesterze mógł stanąć tylko w tym miejscu: przed stadionem Manchesteru United.

Zdjęcie oraz inne stadiony w Europie, które odwiedził Wesoły Wieżowiec > tutaj.

Uwaga. 1. Wkrótce druga część z informacjami które kolejne miejsca w Anglii odwiedził Wesoły Wieżowiec Będzie m.in. Londyn.
2. W tekście występuje nazwa Gazeta Polonijna; niestety czasopismo już się nie ukazuje.

Zobacz też:
> Wesoły Wieżowiec w Szkocji

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower

 

środki nasenne lekarstwo na bezsenność sen spanie Poprzedni post Środki nasenne. Jeśli masz kłopoty ze snem
skarpety ciekawostki skarpetki Następny post Ciekawostki o skarpetach