Śmiech i podświadomość
Część podświadoma naszego umysłu zawiera wiele „programów”. Te programy m.in. sterują pracą naszego organizmu, ale również naszym zachowaniem w codziennym życiu. Poprzez odpowiednie zaprogramowanie naszej podświadomości, możemy wyrabiać w sobie nowe nawyki zachowań, a więc również nawyk tryskania na co dzień dobrym humorem. Dlatego w tym punkcie chciałbym przedstawić trzy techniki pozwalające na to.
Afirmacje
Afirmacjami nazywamy pozytywne zdania, które należy często powtarzać. Afirmacje powinny mieć pozytywne znaczenie, np. „Jestem osobą uśmiechniętą”a nie “Nie chcę być ponurakiem”. Afirmacje tworzymy w czasie teraźniejszym.
Oto przykłady afirmacji związanych z rozwijaniem poczucia humoru:
– Jestem osobą pogodną.
– Mam duże poczucie humoru.
– Potrafię rozbawić prawie każdego. Śmieję się codziennie.
Proponuję abyś wypisał własne afirmacje dotyczące rozwijania poczucia humoru. Aby mówienie afirmacji było łatwiejsze, proponuję zastosowanie następującej techniki. Wymawiaj afirmacje (na głos lub w myślach) w rytm kroków. Każda sylaba to jeden krok. Dzięki temu powstaje rytm ułatwiający powtarzanie afirmacji.
Wizualizacja
Wizualizacja jest drugą możliwością programowania naszej podświadomości. Aby móc przeprowadzić wizualizację należy znaleźć miejsce, gdzie będziemy mieli zagwarantowany spokój i ciszę. W takim miejscu siadamy wygodnie (lub ewentualnie kładziemy się), zamykamy oczy i odprężamy się. Im głębiej uda nam się zrelaksować i odprężyć, tym lepiej. Następnie możemy przejść do wizualizowania pożądanych sytuacji. A więc np. możemy wyobrażać sobie, że jesteśmy na przyjęciu i umiemy wszystkich świetnie rozbawić. Wizualizacja powinna zawierać jak najwięcej szczegółów oraz powinniśmy w niej wykorzystywać wszystkie zmysły. Dobrze jest również wzbudzać sobie podczas niej emocje. Tak więc gdy wyobrażamy sobie jak wszyscy śmieją się z naszych dowcipów, to starajmy się wzbudzić w sobie emocje satysfakcji i radości z tego faktu.
Udawanie
Trzecim sposobem wpływania na podświadomość jest udawanie stanu, który chcemy osiągnąć. A zatem jeśli pragniemy być stale w świetnym humorze, to udawajmy, że już w nim jesteśmy.
• Fragment książki Aleksandra Łamka „Terapia śmiechem. Jak rozwijać poczucie humoru”
Tekst na Sadurski.com od czerwca 2009