Atrakcje miasta Połaniec

Połaniec atrakcje turystyczne ciekawostki zabytki co zobaczyć

Miasto Połaniec atrakcje turystyczne, zabytki, interesujące obiekty i miejsca warte odwiedzenia. Co warto zobaczyć w 8-tysięcznym Połańcu, woj. świętokrzyskie?

1. Kopiec Kościuszki

Uniwersał połaniecki, to dokument wydany 7 maja 1794 roku przez Naczelnika Najwyższej Siły Zbrojnej Tadeusza Kościuszki, podczas powstania, które nazwano potem Powstaniem Kościuszkowskim. Dokument stwierdzał, że chłopi od teraz są wolni.

W setną rocznicę śmierci Kościuszki (rok 1917) w miejscu, gdzie Kościuszko wydał Uniwersał połaniecki, usypano z ziemi kopiec. Na głazie w pobliżu jest tablica, która informuje o tym wydarzeniu. Okolica jest zadbana, wśród lasów. Obok przy drodze jest parking.

Kopiec Kościuszki Połaniec atrakcje ciekawostki
Głaz z tablicą oraz krzyż na Kopcu Kościuszki w Połańcu

2. Kościół św. Marcina

Trzynawowy, neoromański kościół św. Marcina (ul. Wyszyńskiego 2) wzniesiono w ostatnich latach XIX wieku. Jego najstarszą częścią jest kaplica Matki Bożej Różańcowej zbudowana pod koniec XVII wieku lub na początku XVIII wieku.

kościół św. Marcina Połaniec atrakcje zabytki
Połaniec atrakcje: kościół św. Marcina

3. Winna Góra

Połaniec założono w 1191 roku. Na Winnej Górze, przy ujściu rzeki Czarnej do Wisły, powstał wtedy gród. Zbudowano tu wtedy także kościółek św. Katarzyny, o którym wspomniał kronikarz Jan Długosz w Kronikach z 1191 roku. Na mocy dokumentu króla Kazimierza Wielkiego z 1350 roku, z Winnej Góry Połaniec przeniesiono w miejsce, gdzie leży teraz. Obecnie na górze jest pamiątkowy kamień oraz krzyż.

4. Pomnik Kościuszki

Na skwerze między ulicami Żapniowską i Bartosza Głowackiego od 1984 r. stoi pomnik Tadeusza Kościuszki z granitu. Jego autorem jest Adam Myjak. W Połańcu rośnie też Dąb Kościuszki.

5. Dawna synagoga

Pierwsi Żydzi przybyli do Połańca w 1564 roku. W 1748 r. przy ul. Mieleckiej 5 zbudowano drewnianą synagogę. Potem została przebudowana. Obecnie jest tu Sala Królestwa Świadków Jehowy.

6. Figura św. Jana Nepomucena

Przy drodze w południowej części Połańca (ul. Żapniowska) stoi barwna figura przedstawiająca św. Jana Nepomucena z 1738 roku.

Stefan Czarniecki tablica w Połańcu atrakcje
Głaz z tablicą blisko Kopca Kościuszki, a na nim napis: Stefan Czarniecki w pościgu za wojskami Jerzego Rakoczego (ks. Siedmiogrodu) założył na wzgórzu nad Wisłą (Winnica) obóz warowny i wydał tu uniwersał do ludności Ziemi Przemyskiej

7. Elektrownia Połaniec

Nazwa Połaniec kojarzy się nam ze wspomnianym już Uniwersałem połanieckim, ale też z elektrownią. Elektrownia Połaniec (aktualnie Enea Połaniec S.A) znajduje się w Zawadzie koło Połańca. To jedna z największych w Polsce elektrowni cieplnych, o mocy 1800 MW. Zaczęła działać w 1979 roku. Źródłem energii tu wytwarzanej, jest węgiel. Jadąc samochodem obok Połańca, można zauważyć w oddali budynki elektrowni.

Połaniec atrakcje i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Ciekawostki o miastach:
> Kazimierza Wielka
> Chęciny
> Końskie