Dlaczego warto wybrać pompę ciepła jako system ogrzewania domu
Ostatnie lata przyniosły znaczny wzrost popularności rozwiązań, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Jednym z nich są pompy ciepła, które są znane z wysokiej efektywności i energooszczędności. Ich montaż przynosi korzyści finansowe, choć nie tylko. Poznaj wszystkie powody, dla których warto rozważyć montaż pompy ciepła jako systemu grzewczego w domu.
Pompa ciepła – czym się charakteryzuje ten system grzewczy?
Pompa ciepła to innowacyjny, energooszczędny i przyjazny dla środowiska naturalnego system grzewczy, który w ostatnich latach zyskał sporą popularność w szczególności ze względu na rosnące koszty materiałów grzewczych oraz dostępność dotacji, dzięki którym można zmniejszyć koszty inwestycji, a zyski z niej odczuwać w krótszym czasie. Zasada działania pompy ciepła opiera się o odnawialne źródła energii. Pobiera ona ciepło nagromadzone w otoczeniu, a następnie transportuje do instalacji grzewczej w budynku. Samodzielnie nie tworzy zatem ciepła, a jedynie odpowiada za jego przekazanie z dolnego do górnego źródła. Warto także wiedzieć, że do swojego działania potrzebuje ona energii elektrycznej, jednak w minimalnym stopniu, pozostając nadal najbardziej energooszczędnym systemem grzewczym dostępnym na rynku.
Jakie są korzyści z montażu pompy ciepła?
Pompy ciepła oznaczają dla inwestorów przede wszystkim korzyści ekonomiczne. Ich działanie opiera się bowiem głównie na odnawialnych źródłach energii, które są całkowicie darmowe, i jedynie niewielkiej ilości energii elektrycznej. W efekcie montażu pompy ciepła wydatki związane z ogrzewaniem budynku znacząco maleją. Zyski są szczególnie odczuwalne, jeśli pompa ciepła współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, która pozwala na wykorzystanie darmowej energii słonecznej. Ważne jest również, aby pamiętać o prawidłowym doborze mocy pompy ciepła, dzięki czemu będzie ona pokrywać zapotrzebowanie na ciepło w danym miejscu. Zadanie to warto powierzyć w ręce doświadczonych ekspertów z cenionej przez klientów firmy Hymon – https://hymon.pl/.
Pompa ciepła to także ekologia. W odróżnieniu od tradycyjnych kotłów grzewczych spalających paliwa kopalne, pompa ciepła nie emituje dwutlenku węgla bezpośrednio do atmosfery, a zatem jest przyjazna dla środowiska naturalnego.
Z montażem pompy ciepła wiąże się także wygoda użytkowania, ponieważ są to urządzenia łatwe w obsłudze i całkowicie zautomatyzowane, oraz bezpieczeństwo. Wybór tego rozwiązania eliminuje ryzyko wybuchu, zatrucia spalinami czy ulatniania się czadu. Ponadto, pompy ciepła są trwałe i charakteryzują się długą żywotnością – przy właściwej konserwacji mogą pracować wydajnie nawet 20-25 lat.
Zaletą pomp ciepła jest także ich wszechstronność. Mogą być one wykorzystywane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń. Dzięki tej funkcji latem mogą działać jako klimatyzatory, tym samym eliminując potrzebę instalacji osobnych systemów chłodzących.