prace wysokościowe ciekawostki usługi alpinistyczne

Niesamowite ciekawostki o pracach wysokościowych

Czas czytania:2 minut/y, 28 sekund/y

Prace wysokościowe ciekawostki i zaskakujące fakty. Uprawnienia, wypadki, prace na wysokości w Polsce i za granicą. Usługi alpinistyczne – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Praca na wysokościach

1) Według polskiego prawa, każda praca na wysokości powyżej 1 metra – jest pracą na wysokości. Mimo wyśrubowanych kryteriów, wielu mężczyzn decyduje się na taką formę zatrudnienia. Jest ona bowiem sowicie wynagradzana i opłacalna finansowo.

2) Do wykonywania pracy na wysokościach, potrzebne są uprawnienia wysokościowe. Aby je otrzymać, należy poddać się badaniom lekarskim. Konieczne będą wizyty u trzech specjalistów: neurologa, okulisty i laryngologa.

3) Do pracy na wysokościach potrzebne są specjalne ubrania. Podstawowym elementem ubioru są buty na grubej podeszwie, często gumowe. Minimalizuje to ryzyko poślizgu. Polar i bluza typu softshell musi być wyposażona w odblaski. Na odzież dodatkowo zakłada się odblaskową kamizelkę.

4) Do najprostszych prac wysokościowych należy malowanie elewacji budynków. Najbardziej niebezpieczne są prace związane z renowacją lub budową dachu. W czynnościach związanych z pracami na szczycie budynku, pomocne są różnego rodzaju podnośniki koszowe.

Podnośniki

5) Do prac wysokościowych wykorzystuje się podnośniki koszowe. Zależnie od sposobu przemieszczania się, dzielimy je na: podnośniki teleskopowe, przegubowe, nożycowe i masztowe.

6) Podnośniki wykorzystywane do prac, mogą mieć zasięg do 50-58 metrów wysokości roboczej. Jedne z najlepszych podnośników o najwyższym zasięgu, są w rękach państwowej straży pożarnej.

7) Najwyższy na świecie podnośnik teleskopowy JLG zapewnia 58 metrów wysokości roboczej. Wysięg boczny wynosi 24,4 metry i na takim podnośniku pracują dwie osoby. Jest on przeznaczony do pracy na terenie nieutwardzonym i dostosowany do maksymalnego wychylenia w poziomie.

prace wysokościowe ciekawostki usługi alpinistyczne
Praca na wysokościach, usługi alpinistyczne – to bardzo niebezpieczna praca

Ciekawostki o pracy na wysokościach

8) Alpinizm przemysłowy, to jedna z nowoczesnych technik pracy na wysokościach. Osoby wykonujące usługi alpinistyczne, myją okna zewnętrzne biurowców na dużych wysokościach. Uzbrojeni są nie tylko w narzędzia do czyszczenia, ale i posiadają sprzęt wysokogórski oraz specjalne uprawnienia.

9) Bez żadnego zabezpieczenia, na wysokości 256 metrów nad ziemią, w lekkich ubraniach i kiepskiej jakości butach – tak pracowali robotnicy w USA. Słynne zdjęcie “Śniadanie na szczycie drapacza chmur” powstałe w 1932, wzbudza do dziś wiele kontrowersji.

Praca na wysokościach w Polsce i na świecie

10) “Cud na budowie” – to nie jest bynajmniej tytuł nowej produkcji filmowej. W Świnoujściu w 2014 roku, pewnie pracownik budowlany na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, spadł z wysokości 7. piętra. Poza kilkoma otarciami, nie doznał nawet złamania. A do tego wszystkiego był zupełnie trzeźwy!

11) W krajach trzeciego świata zabezpieczenia dla osób pracujących na wysokości, praktycznie nie istnieją. Jeśli inwestorem jest firma z Europy lub USA, wówczas obowiązują zasady bezpieczeństwa. Przedsiębiorstwa lokalne w Indiach lub w niektórych prowincjach Chin, nie muszą stosować się do przepisów.

12) W Polsce do upadków z wysokości dochodzi kilka razy dziennie. Część z nich nie trafia do oficjalnych statystyk. Często przyczyną wypadku, bywa jak zwykle brawura i napoje alkoholowe. W 2019 roku oficjalnych wypadków było 83.205.

Prace wysokościowe ciekawostki: (c) Sadurski.com / GT

Zobacz też:
> Odzież robocza
> Wiertnice

Miastko ciekawostki atrakcje dworzec kolejowy w Miastku Poprzedni post Miastko w woj. pomorskim – 10 ciekawostek
czego nie jeść przed snem Następny post 5 rzeczy, których nie należy jeść przed snem