miód rodzaje miodu miody

Jakie są rodzaje miodu pszczelego?

Czas czytania:2 minut/y, 16 sekund/y

Miody wielokwiatowe są wybierane przez konsumentów najczęściej. Z pewnością głównym czynnikiem, który wpływa na ten wybór, jest szeroka dostępność miodu wielokwiatowego. Na szczęście to niejedyne miody dostępne na rynku. Na szczęście, bo jeden rodzaj miodu mógłby nam się szybko znudzić. Głównym kryterium klasyfikacji miodów jest surowiec, z którego są pozyskiwane. Poznaj rodzaje miodu

Poznaj miody nektarowe

Miododajne rośliny, to raj dla pszczół. Tym rajem najczęściej jest lipa, rzepak, akacja i gryka. Ale też i inne kwiaty. Miód może powstać z jednej odmiany rośliny i wówczas jest to miód nektarowy odmianowy. Może powstać z kilku roślin w obrębie tego samego fragmentu przyrody, czyli ekosystemu. Taki miód nazywany jest miodem nektarowym mieszanym.

Wspomniany już miód wielokwiatowy, ma w smaku ma wyczuwalny kwiatowy aromat. Owocem wiosennych zbiorów jest jasny miód o subtelnym smaku. Nektar zebrany z letnich kwiatów, to już miód o bardziej wyrazistym smaku.

Miód lipowy jest niezastąpiony przy kaszlu. Ma słodki smak, z nutą charakterystycznej ostrości. Pszczoły zbierają nektar z drzewa lipowego latem. Również latem pszczelarze zbierają miód gryczany. Charakterystyczny jest jego kolor – ciemny, niczym czarna herbata. Konsumenci cenią jego antymiażdżycowe właściwości. Miód rzepakowy, to gatunek miodu nektarowego. Ten gatunek miodu ma z kolei charakterystyczną kremową konsystencję i z pewnością lubi go nasza wątroba. Jasny i lejący się miód akacjowy pozyskiwany jest wiosną. Jego łagodny smak ma wielu amatorów.

Rodzaje miodu: Miody spadziowe

Miód spadziowy pozyskiwany jest inaczej – ze spadzi. Z drzew iglastych lub liściastych. Czasem jest to miód z obu wspomnianych wyżej drzew. Główną rolę w produkcji spadzi odgrywają owady, które żywią się sokiem igieł drzew iglastych i pozostawiają po sobie lepką, słodką wydzielinę, atrakcyjną dla pszczół.

miód rodzaje miodu miody
Poznaj różne rodzaje miodu

Różnicę (w porównaniu do miodów nektarowych) widać gołym okiem – te miody są gęstsze. Są obfite w związki mineralne, a ich prozdrowotne właściwości są nie do przecenienia. Miód ze spadzi iglastej, bardziej znany, może być produktem zebranym z jednego gatunku drzewa iglastego lub więcej niż jednego gatunku. Najczęściej jest to świerk i jodła. Miód ze spadzi liściastej powstaje z soku z drzew liściastych, a główną siłą przerobową tego soku są mszyce. Rosa miodowa pozyskiwana jest przez pszczoły najczęściej z dębów, brzóz, lip i klonów.

Miody mieszane

Gdy pszczoły pozyskują nektar i spadź w tym samym czasie, powstaje miód nektarowo-spadziowy lub spadziowo-nektarowy. Jest to miód na swój sposób unikalny. Pszczoły pozyskując nektar z kwiatów, donoszą w międzyczasie do ulów spadź. Smak takiego miodu jest unikalny. W zależności od proporcji wyczuwamy trochę smaku żywicznego, trochę kwiatowego. Połączenie dwóch różnych roślin i różnorodny skład, przekłada się również na walory prozdrowotne. Miód nektarowo-spadziowy polecany jest osobom, które chcą oczyścić i wzmocnić swój organizm.

Rodzaje miodu: (c) Sadurski.com / GT

Zobacz też:
> Ciekawostki o miodzie
> Czarna pszczoła

wieżowce Santiago Chile Poprzedni post Stolica Chile. Sanhattan prawie jak Manhattan
Nowe Skalmierzyce ciekawostki kościół Następny post 10 ciekawostek o Nowych Skalmierzycach