odchudzanie dieta ciekawostki otyłość ortoreksja rwa kulszowa choroby

ABC zdrowia: ortoreksja, rwa kulszowa, otyłość

Czas czytania:1 minut/y, 51 sekund/y

Otyłość i inne choroby

Ortoreksja

Ortoreksja, to zaburzenia odżywiania polegające na patologicznym skupianiu się na prawidłowym odżywianiu.

Z jej powodu może cierpieć ok. 1-2 proc. populacji. Osoba z tym problemem poświęca coraz więcej czasu na dobraniu najkorzystniejszych dla zdrowia produktów spożywczych. Dochodzi do tego, że staje się to jej najważniejszym życiowym zadaniem, a w związku z tym zaczyna cierpieć z powodu zaniedbania w innych sfer życia niezwiązanych z odżywianiem.

Większość dnia mija jej na liczeniu kalorii, planowaniu i robieniu zakupów oraz studiowaniu tabel z wartościami odżywczymi i indeksami glikemicznymi. Jedzenie staje się obowiązkiem, a nie przyjemnością.

Po raz pierwszy została opisana w 1997 r. przez amerykańskiego lekarza Stevena Bratmana w książce “W szponach zdrowej żywności”. Bratman sam cierpiał na tę chorobę.

Ortoreksję należy leczyć. Warto zwrócić się do psychiatry.
(gap)

Otyłość

Otyłość, to nadmierne gromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, prowadzące do zagrożenia dla zdrowia i życia. Zwiększa ryzyko zachorowań na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby zwyrodnieniowe stawów, nowotwory czy depresję. Najczęściej bezpośrednią przyczyną otyłości jest zła dieta i brak aktywności fizycznej. Mogą być nimi także problemy zdrowotne, np. hormonalne. Otyłości sprzyja też bezdech (objawiający się m.in. chrapaniem) oraz nieregularny sen.

Wiele rodzajów otyłości można wyleczyć specjalnie dobraną dietą, jednak należy to robić wyłącznie pod okiem specjalistów – najlepiej całego zespołu: lekarza, psychologa, dietetyka i fizjoterapeuty.
(żródła: „Collins. Słownik encyklopedyczny Medycyna”, wyd. RTW; Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej IŻŻ)

Rwa kulszowa

Jest to silny ból wywołany uciskaniem nerwów rdzeniowych. Aby zapobiec rwie kulszowej, należy przez całe życie dbać o mięśnie podtrzymujące kręgosłup. Osoby uprawiające sport powinny każde ćwiczenia rozpoczynać po wcześniejszej rozgrzewce.

Objawy rwy kulszowej to m.in.:
– ból pleców promieniujący do stopy, przez biodro i pośladek,
– mrowienie, odrętwienie,
– problemy z normalnym funkcjonowaniem i chodzeniem.

Przyczyną rwy kulszowej najczęściej jest wypadnięcie krążka międzykręgowego wywołane w wyniku wzmożonej aktywności fizycznej lub pochylenia się w przypadku, gdy wcześniej występowały problemy z kręgosłupem. Stany zapalne kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe oraz osteoporoza także mogą być przyczyną rwy kulszowej.

W leczeniu najważniejszy jest szybki kontakt z lekarzem, który po wstępnych badaniach i zleceniu dokładniejszych ustali sposób leczenia. Po ustąpieniu dolegliwości i powrocie do pełnego funkcjonowania zalecana jest rehabilitacja.
(źródła: „Collins. Słownik encyklopedyczny Medycyna”, wyd. RTW; kulszowa.pl)

Teksty: zdrowie.pap.pl

Zobacz też:
> Ciekawostki o diecie pudełkowej
> Dieta ciekawostki

nóż kuchenny noże ciekawostki Poprzedni post Noże kuchenne i nie tylko
portal sadurski.com kontakt Następny post Sadurski.com – kontakt