rysowanie na żywo sadurski humor

Sketchnotes czyli rysowanie na żywo

Czas czytania:2 minut/y, 57 sekund/y

W ostatnich latach karierę zrobiło u nas wiele obcobrzmiących słów. Są wśród nich: sketchnotes i mindpapping. A jak u nas coś modne, to wielu osobom nie wypada używać polskich, swojsko brzmiących określeń: szkicowanie i mapowanie myśli.

Nic więc dziwnego, że co jakiś czas potrzebni są specjaliści wykonujący takie usługi. O dziwo, są to po prostu… rysownicy.

Jeśli poszukujesz dobrego rysownika tworzącego na żywo, na oczach widzów, zastanów czego od niego potrzebujesz i jaki powinien być. Wtedy zrozumiesz, kogo tak naprawdę poszukujesz i kto jest (może być) odpowiednim (a jeszcze lepiej – najlepszym) kandydatem do wykonania zlecenia.

Dla tych, którzy chcą znaleźć dobrego rysownika kilka rzeczy jest oczywistych, choć nie każdy umie to wyartykułować. Zatem spróbujmy:

Najlepszy rysownik – sketchnoter

1) Nie szukasz nowicjusza, ale doświadczonego rysownika, który nie raz robił takie rzeczy.

2) Musi rysować szybko. Intuicyjnie, bez większego zastanowienia, ale równocześnie to co zrobi, ma być trafne. Celnie podsumowujące jakąś myśl, jakiś temat. Najlepiej z humorem, bo takie obrazki człowiek najlepiej zapamiętuje. Poza tym presja czasowa nie może go paraliżować.

3) Musi być kreatywny. Wpadać na pomysły, na które (prawdopodobnie) nikt inny nie wpadnie. Bo rysunek zaczyna się w głowie, dopiero potem wydostaje się na zewnątrz.

4) Powinien rysować zarówno na papierze (wielkie formaty, tzw. flipchart), jak i cyfrowo, np. na wielkiej tablicy interaktywnej Samsung Flip 2, na tablecie, na smartfonie.

5) Ponieważ to co rysuje śledzi zwykle szereg par oczu, rysownik nie może być spięty, nie może mieć tremy. Bo to powoduje, że może się psychicznie zablokować. Nie ma ani pomysłów na rysunek, i… może zapomnieć jak się rysuje. Pustka w głowie, chociaż właśnie wtedy winien być produktywny.

6) I jeszcze ważna sprawa: powinien mieć rozsądne honorarium.

sketchnotes sketchnoting rysownik rysunki konferencje
Tworzone na żywo sketchnotes z humorem, podczas konferencji w Warszawie

Właśnie znalazłeś najlepszego wykonawcę

Jeśli trafnie podsumowaliśmy rysownika którego szukasz, właśnie znalazłeś najlepszego kandydata: Szczepan Sadurski. Wiele osób kojarzy to nazwisko i kreskę, jest o nim wiele informacji w sieci, więc poniżej kilka informacji związanych z tematem tego tekstu.

Sadurski rysuje o wielu lat – prasa, książki, podręczniki szkolne, rysunki do kalendarzy i promocji firm. Rysował na niezliczonej liczbie imprez, nie tylko karykatury na żywo. Tworzył na żywo, zanim pojawiły się w Polsce nazwy: sketchnotes i mindmapping. Robi to w rekordowym czasie, dlatego po jednej z imprez w Nowym Jorku prasa pisała, że jest “jednym z najszybszych karykaturzystów świata”. Rysował w programach telewizyjnych (m.in. TVP, Polsat, TVN), więc rysowanie przed kamerą i na oczach dużej liczby widzów nie jest dla niego czymś niezwykłym. Mieszka w Warszawie (to tu jest największe zapotrzebowanie na sketchnotes), a do innych miejsc kraju gdzie organizowane są eventy – dojeżdża. Do tego, jak wieść niesie, jego stawki są bardzo atrakcyjne. A ponieważ robi to od zawsze i zawodowo, wystawia faktury vat.

sketchnotes sketchnoting rysownik rysunki konferencje
Część stoiska targowego. Międzynarodowe Targi w Poznaniu

W ostatnim czasie (pandemia koronawirusa) wiele firmowych imprez, konferencji i targów nie odbywa się. Prowadzone są szkolenia i konferencje online. To też nie przeszkoda, przecież można rysować przed kamerką i komputerem podłączonym do internetu.

Ponieważ wielu organizatorów konferencji online prześciga się w ich uatrakcyjnieniu, z takiego talentu i doświadczenia warto skorzystać. Jak konkretnie? Wszystko zależy od Twojego pomysłu, a Sadurski chętnie podpowie co jeszcze można zrobić, aby wyszło lepiej niż planujesz. Bo obrazki można wykorzystać także po imprezie online.

A może masz pomysły na inne wykorzystanie talentu doświadczonego rysownika i karykaturzysty, lub chcesz zrobić coś ciekawego, ale nie wiesz jak się do tego zabrać?

> Zapraszamy do kontaktu

Górne foto: rysować można też na scenie, na której dzieje się coś ciekawego

Warszawskie Targi Książki Wiech Sadurski książka Warszawa
Warszawskie Targi Książki, promocja książki Wiecha, którą Sadurski zilustrował
czarny humor cmentarz dowcipy cmentarze kawały groby Poprzedni post Dowcipy o cmentarzach
Ostrowiec Świętokrzyski ciekawostki atrakcje zabytki Następny post Ostrowiec Świętokrzyski – ciekawostki