Kabaret Starszych Panów ciekawostki kabarety

Kabarety – ciekawostki

Czas czytania:3 minut/y, 22 sekund/y

Kabarety ciekawostki i informacje z historii kabaretu

Początki kabaretu

Pierwszy kabaret otwarto zaledwie 126 lat temu, w Paryżu. Przeczytaj jak wyglądały początki kabaretu na świecie

W łódzkiej “Gazecie Wyborczej” ukazał się test na temat początków kabaretu. Cytujemy najciekawszy fragment.

• • •
Pierwszy kabaret otwarto w 1881 r. na paryskim Montmartrze jako “cabaret artistique” Rodophe’a Salisa, ochrzczony “Le Chat Noir” (Czarny Kot). Był to lokal, w którym artyści próbowali nowe numery w swoim gronie, zanim wystąpili przed “cywilną” publicznością. W 1889 r. w dzielnicy czerwonych latarni Pigalle wyrósł Moulin Rouge, słynny z powodu wielkiej imitacji czerwonego wiatraka na dachu, którego nocne życie portretował Henri de Toulouse-Lautrec. Na początku XX wieku otwarto Folies-Bergere. Po II wojnie światowej, w 1946 r. rozpoczęło działalność słynne Le Lido na Champs-Elysées.

Skąd wzięło się powodzenie kabaretów? W lokalach nie obowiązywały pruderyjne reguły obyczajowe: można było nie zdejmować cylindrów czy meloników, rozmawiać, jeść i pić w czasie występów, i palić, kiedy się tylko żywnie podobało. Wokół kręciły się prostytutki. (…)

Pierwszy polski kabaret, to Zielony Balonik założony w 1905 r. w Krakowie. Pisał do niego m.in. Tadeusz Boy-Żeleński.
2007-11-11

Aleja sław polskiego kabaretu

Wzorem alei sław w Hollywood, w Lidzbarku Warmińskim powstaje Aleja sław polskiego kabaretu

Ta moda przyszła do nas z Hollywood, gdzie w 1960 r. powstało miejsce z tablicami aktorskich gwiazd. Na płytach wmontowanych w chodnik znajdują się autografy najsłynniejszych aktorów i reżyserów, a tablice odsłaniane są osobiście przez zaproszone sławy i towarzyszą im błyski fleszy dużej liczby aparatów fotograficznych.

W Polsce jest kilka lub kilkanaście podobnych miejsc. Aleja Gwiazd w Łodzi działa od 1996 r. i są tu tablice polskich gwiazd filmowych i teatralnych. We Władysławowie jest Aleja Gwiazd Sportu, w Toruniu od niedawna jest aleja znanych torunian. W Ustroniu Morskim są ławeczki znanych karykaturzystów, w Lubomierzu zaułek gwiazd filmu. Teraz przyszła kolej na Lidzbark Warmiński, gdzie od 30 lat odbywa się turniej kabaretowy, którego obecna nazwa brzmi: Wieczory Humoru i Satyry. Organizatorzy turnieju postanowili w ten sposób uczcić polskie gwiazdy kabaretu.

Jako pierwsi zostaną uhonorowani: mim Ireneusz Krosny i Grupa MoCarta. Zaraz po nich zostaną odsłonięte tablice Kabaretu Moralnego Niepokoju oraz… Kabaretu Starszych Panów. Na każdej płycie z brązu są nazwy kabaretów lub nazwiska artystów-solistów oraz symbol, który ich charakteryzuje. Na płycie Grupy MoCarta są to skrzypce, ciekawe co jest na płycie mima?… Kolejne tablice będą pojawiać się co roku, a ich uroczyste odsłonięcie będzie mieć miejsce w wakacje, właśnie podczas Wieczorów Humoru i Satyry.

Aleja sław polskiego kabaretu znajduje się w sąsiedztwie amfiteatru i zamku czyli w miejscu, które odwiedzają turyści przybyli do Lidzbarka.
2009-08-26

Ile zarabiają kabarety?

Najlepsi polscy kabareciarze rozśmieszają publiczności i przy tym świetnie zarabiają. A konkretnie…

Boom na kabarety trwa od kilku lat. Publicity napędza telewizja, a artyści jeżdżą po Polsce i zarabiają. Ci najlepsi całkiem duże pieniądze. Super Express podliczył zarobki najpopularniejszych polskich artystów kabaretowych.

Jeśli wierzyć w szacunki tabloidu, najlepiej zarabiają: Ani Mru Mru, Paranienormalni i Hrabi. Przez 8 pierwszych miesięcy tego roku, artyści sceny kabaretowej zarobili:
• Ani Mru-Mru – 1,76 mln zł
• Paranienormalni – 1,6 mln zł
• Hrabi – 1,42 mln zł
• Grupa MoCarta – 1,4 mln zł
• Kabaret Moralnego Niepokoju – 1,38 mln zł
• Łowcy. B – 1,28 mln zł
• Artur Andrus – 1,2 mln zł
• Neo-Nówka – 1,144 mln zł
• Smile – 936 tys. zł
• Ireneusz Krosny – 250 tys. zł
• Piotr Bałtroczyk – 225 tys. zł
• Cezary Pazura – 200 tys zł
• Andrzej Grabowski – 80 tys. zł
2012-08-30

Kabaret Starszych Panów na monecie

Do obiegu weszły trzy okolicznościowe, srebrne monety, z Kabaretem Starszych Panów na awersie

Członkowie polskiego kabaretu na polskiej monecie? Tego jeszcze niedawno nikt by się nie spodziewał! Narodowy Bank Polski właśnie wprowadził do obiegu trzy monety o nominale 10 złotych, upamiętniające Kabaret Starszych Panów. Na jednej z nich są twarze Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, twórców tego znanego kabaretu.

Monety są częścią serii “Historia Polskiej Muzyki Rozrywkowej” i wybito je stemplem lustrzanym, ze srebra próby Ag 925. Każdą monetę wybito w ilości 50 tysięcy.
2011-12-09

Kabarety ciekawostki – informacje na: (c) Sadurski.com od 2009 roku

rysunki humor Szczepan Sadurski Poprzedni post Kampanie społeczne i humor Sadurskiego
satyra satyrycy konkursy satyryczne Gniewino Następny post Satyrycy: Lubomierz, Śrem, Olsztyn. Dobry Humor