10 największych miast Kanady

państwo Kanada miasta Kanady Ameryka Północna budynki wieżowce

Kanada największe miasta

Kraj klonowego liścia – zwany Kanadą, to drugie co do wielkości państwo świata. To takie miejsce na Ziemi, gdzie przyroda i kultura tworzą niezwykłą całość. Kanada to przede wszystkim rozległe parki narodowe, błękit jezior, przepiękne pasmo Gór Skalistych. Także wodospad Niagara i wiele innych atrakcji, które wręcz kuszą, by odwiedzić tą niezwykłą krainę.

Poznaj 10 największych miast Kanady i przekonajmy się, jak bardzo są różnorodne.

1. Toronto

W największej metropolii Kanady leżącej nad jeziorem Ontario mieszka ponad 2,5 miliona ludzi. Choć to największe pod względem ludności i powierzchni miasto, wcale nie jest stolicą Kanady.

Toronto przez wielu uważane jest za ekonomiczną i kulturalną stolicę tego państwa. To miasto wieloetniczne, ponieważ ponad 50% zamieszkujących tam ludzi jest emigrantami. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, które możemy tam zobaczyć. Jedną z nich jest CN Tower – ogromna betonowa wieża transmisyjna, mierząca ponad 550 metrów. Pełni również funkcję tarasu widokowego, a na jej szczycie znajduje się restauracja. Tuż obok wieży jest Rogers Centre – pierwsza arena sportowa świata z całkowicie składającym się dachem.

W wakacje Toronto oferuje również coś dla osób lubiących wypoczynek na plaży. Jest to możliwe na Wyspach Torontońskich, nad jeziorem Ontario.

> Toronto ciekawostki

Toronto miasto
Toronto miasto

2. Montreal

Ludność Montrealu wynosi ponad 1,5 miliona mieszkańców. Miasto jest połączeniem nowoczesnych wieżowców i zabytkowych budowli. Leży nad rzeką św. Wawrzyńca i jest największym morskim portem we wschodniej części Kanady. Często nazywane jest najbardziej europejskim miastem, a jego architektura potrafi zadziwić.

Punktem widokowym miasta jest najwyższe wzgórze – Mont Royal (233 m n.p. m.), znajdujące się w Parku Mont Royal – największym z zielonych terenów Montrealu. Centralnym punktem miasta jest bazylika Notre Dame, najstarszy kościół w Kanadzie stojący przy Place d’Armes.

Montreal, to również dobra kuchnia. Najdłuższa ulica miasta, to 11-kilometrowa Saint Laurent Boulevard. Mieszczą się tu setki restauracji, barów, kawiarni i galerii. Montreal ozdabiają również piękne murale. Te wielkoformatowe obrazy dodają uroku i niezwykle ożywiają ulice miasta.

3. Calgary

To trzecie co do wielkości miasto w Kanadzie, leżące u podnóża Gór Skalistych i liczące ponad 1 milion mieszkańców. Wg dziennika Forbes, Calgary jest najczystszym miastem świata i wciąż tutaj czuć powiew Dzikiego Zachodu. To miasto również ma swoją wieżę widokową – prawie 200-metrową Calgary Tower.

Zielonym miejscem jest Prince’s Island Park, w którym odbywają się liczne wydarzenia i festiwale. Tuż obok mieści się nieco futurystyczny most przeznaczony tylko dla pieszych – tzw. Most Pokoju.

Calgary Kanada największe miasta Kanady
Kanada największe miasta: wieżowce w Calgary

4. Ottawa

stolica Kanady, to miejsce, w którym czuć atmosferę małego miasteczka, choć liczy prawie milion mieszkańców. Góruje nad wodami rzeki Ottawy i jest skarbnicą historii narodowej. Także miastem, w którym architektura zabytków przyciąga turystów z całego świata.

Niezwykle atrakcyjnym miejscem jest kompleks teatru, opery i baletu – National Arts Centre. Najwspanialsze kolekcje dzieł sztuki można zobaczyć natomiast w National Gallery of Canada – budynku z różowego granitu i szkła.

Ottawa, to również miasto festiwali: zarówno letnich jak i zimowych.

5. Edmonton

Miasto leżące w zachodniej Kanadzie, zamieszkiwane przez ponad 900 tysięcy ludzi. Jest stolicą jednej z dziesięciu prowincji państwa. W 2007 r. Edmonton było Kanadyjską Stolicą Kultury. Miasto posiada kilka drapaczy chmur, starannie zaprojektowane tereny zieleni miejskiej, a jego architektura w dużej mierze jest nowoczesna. Dodajmy, że w Edmonton mieszka ponad 30 tysięcy Polaków.

Edmonton Kanada największe miasta Kanady
Kanada największe miasta: Edmonton

6. Mississauga

Jest częścią wielkiej metropolii Toronto. Bliskie naszym sercom z uwagi na to, że co piąty mieszkaniec tego miasta, to Polak. Liczba ludności wynosi nieco ponad 700 tysięcy. Najbardziej charakterystyczną i tajemniczą atrakcją są… Sukienki Marylin Monroe. I nie jest to wystawa odzieży, a dwa najwyższe wieżowce miasta o nietypowym, dość futurystycznym kształcie.

> Z wizytą w Mississauga

7. Winnipeg

Siódme co do wielkości kanadyjskie miasto, liczy około 700 tysięcy mieszkańców. Znajduje się na północ od granicy ze Stanami Zjednoczonymi, niedaleko jeziora Winnipeg. Narodowe miejsce historyczne w mieście, to tzw. Dzielnica Wymiany. Nazwa pochodzi od centrum przemysłu zbożowego. Obecnie niemal cały obszar tej dzielnicy obfituje w sklepy. Odbywają się tu również kanadyjskie festiwale jazzu i folku. W Winnipeg warto odwiedzić również: Narodowe Muzeum Historyczne, Kanadyjską Mennicę i Galerię Sztuki.

Winnipeg miasto w Kanadzie
Centrum kanadyjskiego miasta Winnipeg

8. Vancouver

Niezwykle malownicze miasto zlokalizowane na zachodzie Kanady, znajdujące się na granicy gór i oceanu. Mieszka tam niecałe 600 tysięcy ludzi. Vancouver, to również kontrast architektoniczny. W dzielnicy Gastown można zdecydowanie poczuć ducha historii i zapach świeżo zmielonej kawy, przechadzając się po malowniczych uliczkach. Downtown natomiast, to dzielnica biznesu. Nie brak tu wysokich szklanych wieżowców i elegancko ubranych ludzi. W mieście znajduje się również ogromny teren, stanowiący dom dla dzikich zwierząt – Stanley Park. Vancouver wymieniane jest w pierwszej dziesiątce najczystszych miast świata.

> Vancouver ciekawostki

Vancouver Kanada największe miasta Kanady
Kanada największe miast: Vancouver

9. Brampton

Leży na północny-zachód od Toronto i jest jego przedmieściem. Mieszka tu blisko 600 tysięcy mieszkańców. Brampton to główny ośrodek handlu, hodowli bydła i przemysłu. W 2009 roku w miejscowym teatrze odbyła się międzynarodowa premiera Koncertu Niepodległości, podkreślając relacje między Polakami a Kanadyjczykami.

10. Hamilton

To ponad półmilionowe miasto, leżące kilkadziesiąt kilometrów od granicy z USA. Pełni funkcję portu śródlądowego oraz jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, naukowym i finansowym Kanady. Prawa miejskie nabyło niespełna 200 lat temu. Atrakcje, które warto tu zobaczyć, to m.in. Dundurn Castle będące muzeum historycznym, Westfield Heritage Village, gdzie możemy zobaczyć jak wygląda życie na wsi, a także Wodospady Hamiltona.

Kanada największe miasta: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Chicago, USA
> San Diego, USA
> Rocky Point, Meksyk