Dąbrowa Tarnowska ciekawostki atrakcje zabytki

Dąbrowa Tarnowska – ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 24 sekund/y

Dąbrowa Tarnowska ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki, atrakcje Dąbrowy Tarnowskiej

Dąbrowa Tarnowska – informacje

1) Dąbrowa Tarnowska, to kilkunastotysięczne miasto w województwie małopolskim, nad rzeką Breń. Jest tu siedziba powiatu dąbrowskiego i gminy Dąbrowa Tarnowska.

2) Dzielnice i osiedla Dąbrowy Tarnowskiej: Bagienica, Podkościele, Czernia, Ruda-Zazamcze, Ulinów, Zazamcze, os. Kościuszki, os. Westerplatte.

3) W Dąbrowie Tarnowskiej działa Miejsko–Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na powierzchni 6 ha są tu: hala sportowa, stadion, bieżnia, boiska do piłki nożnej, siatkówki, basen i szereg innych miejsc do uprawiania sportu.

Dąbrowa Tarnowska ciekawostki z historii

4) Miejscowość została założona w 1442 roku (początkowo jako wieś rodu Ligęzów), a prawa miejskie otrzymała w 1693 roku.

5) Nazwa Dąbrowa Tarnowska nawiązuje do rosnących tu przed wiekami lasów i gajów dębowych, zwanych dąbrowami. Aby nazwa miasta Dąbrowa nie myliła się z innymi miastami polskimi o tej samej nazwie, dodano Tarnowska, gdyż niedaleko jest większe miasto, Tarnów.

6) Mikołaj Spytek Ligęza był fundatorem kościoła (został zbudowany prawdopodobnie w 1614 roku), a w latach 30. zbudował też zamek (pałac o cechach obronnych).

Potem, w latach 1683–1693 na wzgórzu, na północ od zamku, Michał Lubomirski zbudował nowy barokowy pałac, a stary zamek zamieniono na browar. W 1846 r. pałac barokowy spłonął w pożarze, na jego miejscu w latach kościół (patrz: punkt 8). Z pałacu pozostała tylko brama wjazdowa. Obok jest park pałacowy założony w XVII wieku.

brama zamkowa Dąbrowa Tarnowska ciekawostki atrakcje zabytki
Brama zamkowa, jedyna część pozostała z pałacu. Dąbrowa Tarnowska ciekawostki

Dąbrowa Tarnowska – zabytki, atrakcje

7) Drewniany Kościół pw. Wszystkich Świętych zbudowano w 1771 roku. To jeden z największych drewnianych kościołów w Polsce.

8) Kościół Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej (ul. Zamkowa 3) wzniesiono w latach 1948-1965. To świątynia na planie krzyża greckiego, przykryta kopułą. Pierwszy drewniany kościół stał tu już w XV wieku.

kościół Maryi Panny Szkaplerznej Dąbrowa Tarnowska ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej, z prawej brama zamkowa
kościół Maryi Panny kaplice Szkaplerznej Dąbrowa Tarnowska ciekawostki atrakcje zabytki
Kaplice z trzech stron okalają kościół, za nimi jest park

9) W drugiej połowie XIX wieku zbudowano w Dąbrowie Tarnowskiej synagogę. Podczas II wojny światowej została zdewastowana przez hitlerowców, którzy zrobili tu magazyn. Dzięki staraniom, uzyskano fundusze i w ostatnich latach została odremontowana. Stoi przy ul. Berka Joselewicza 6, obecnie jest tu Ośrodek Spotkań Kultur oraz Muzeum Powiśla Dąbrowskiego. Jest kilka wystaw (etnografia, sztuka, archeologia, a nawet szczątki bombowca Halifax, który rozbił się w pobliżu Dąbrowy Tarnowskiej w 1944 roku). Muzeum jest czynna od poniedziałku do piątku.

synagoga Dąbrowa Tarnowska ciekawostki atrakcje zabytki
Synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej

10) W dawnej synagodze mieszczącej się w prywatnym mieszkaniu przy ul. Daszyńskiego 8, funkcjonującej w latach 1972-1995 znajduje się obecnie Muzeum Judaistyczne jako filia Muzeum Powiśla Dąbrowskiego, obecnie zwane Izbą Pamięci Żydów.

11) W dawnym ratuszu obecnie jest siedziba Sądu Rejonowego. Na budynku znajduje się zabytkowy zegar.

12) Od 2005 r. w Dąbrowie Tarnowskiej znajduje się prywatne Muzeum Agatów i Skamieniałych Drzew „Galeria Poloński”. Znajduje się przy ul. 1 Maja 3.

Dąbrowa Tarnowska ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Tarnów
> Wolbrom
> Rabka-Zdrój

nietypowe ubezpieczenia Polska ciekawostki ubezpieczenie drewniany dom zniszczony agenci ubezpieczeniowi dowcipy Poprzedni post Dowcipy o agentach ubezpieczeniowych
dieta ketogeniczna Następny post TOP 7 metod, by jeść więcej tłuszczu na diecie ketogenicznej