Vancouver, Kanada. 20 ciekawostek

miasto Vancouver Kanada ciekawostki atrakcje

Najważniejsze informacje i ciekawostki o kanadyjskim mieście Vancouver – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Informacje o Vancouver

1) Miasto Vancouver znajduje się w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska. Znajduje się u ujścia rzeki Fraser do cieśniny Strait of Georgia (Ocean Spokojny).

2) W Vancouver mieszka 600 tys. ludzi. To jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych Kanady.

3) To ósma pod względem wielkości i trzecia pod względem ludności aglomeracja Kanady, nazywająca się Greater Vancouver Regional District, w której mieszka 2,3 mln ludzi. Inne miasta aglomeracji, to: Surrey, Richmond, Burnaby, Coquitlam, Delta, Północny Vancouver i Nowy Westminster.

miasto Vancouver Kanada ciekawostki atrakcje
Miasto Vancouver i jeden z jego mostów

4) W Vancouver jest duży port morski. Poza tym na rzece Fraser działa duży port rzeczny, obsługujący barki i przeładowujący spławiane rzeką drewno.

5) Międzynarodowe lotnisko Vancouver International Airport znajduje się w Richmond, 15 km od Vancouver.

6) SkyTrain – system kolei miejskiej w Vancouver działający od 1985 roku. Tory położone są na ziemi, a w centrum miasta znajdują się w podziemnym tunelu. Są trzy linie: Expo, Millenium i Canada Line, 47 stacji i kursuje 298 pojazdów.

parlament Kolumbia Brytyjska Vancouver Kanada ciekawostki atrakcje
Vancouver. Parlament Kolumbii Brytyjskiej

Ciekawostki o Vancouver

7) W latach 70. XIX wieku, w okresie gdy z Europy przypływali tu osadnicy, powstała osada Granville. Prawa miejskie otrzymała 6 kwietnia 1886 roku. Już w 1911 r. mieszkało tu 100 tys. ludzi. W latach 30-ych ludność wzrosła aż trzykrotnie.

8) „Miasto wiszących mostów” – tak nazywane jest Vancouver. Jest tu 10 dużych mostów, w tym dwa wiszące: Capilano i Lynn Canyon.

miasto Vancouver Kanada ciekawostki atrakcje
Jachty na nabrzeżu Vancouver

9) Most wiszący Lions Gate Bridge (First Narrows Bridge) znajduje się nad zatoką Burrard Inlet. Łączy północna część miasta z resztą. Ma długość 1.823 metrów, został zbudowany w latach 1937-1938.

10) W lutym 2010 Vancouver było gospodarzem XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

11) W 1986 roku, w 100-lecie istnienia, w Vancouver odbyła się wystawa Expo’86.

12) W 1919 r. otwarto w Vancouver stację kolejową Pacific Central Station.

miasto Vancouver Kanada ciekawostki atrakcje
Na ulicy w centrum Vancouver

Atrakcje Vancouver

13) W Vancouver jest 180 parków. Najsłynniejszym jest Park Stanleya, gdzie można podziwiać najpiękniejsze zachody słońca. Jest także Dr Sun Yat Sen Classical Garden – chiński ogród w stylu dynastii Ming. Pierwsze tego typu miejsce poza Chinami.

14) Harbour Center, to otwarty w 1979 r. 28-pietrowy wieżowiec w centrum dzielnicy biznesowej. Na jego szczycie jest charakterystyczna wieża, będąca dobrym punktem orientacyjnym w mieście. Jest tu obracający się dookoła taras widokowy oraz restauracja. Przeszklone windy pokonują 168 metrów z dołu na taras widokowy w 40 sekund.

15) W ostatnich 20. latach w centrum Vancouver zaroiło się od wieżowców. W 2003 r. stało tu 562 budynki mające 12 lub więcej kondygnacji. Nie można tu jednak budować wysokich wieżowców, gdyż zepsułoby to panoramę miasta, które otaczają góry. Najwyższym budynkiem jest One Wall Center (150 metrów wysokości, zbudowany w 2001 roku).

miasto Vancouver Kanada ciekawostki atrakcje
Vancouver nocą
miasto Vancouver Kanada ciekawostki atrakcje
Korek uliczny w Vancouver, centrum miasta i góry
miasto Vancouver Kanada ciekawostki atrakcje
Nowoczesne wieżowce w Vancouver

16) Wśród muzeów Vancouver warto wymienić: Muzeum Antropologii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, Galeria Sztuki Vancouveru (została założona w 1931 roku), Muzeum Morskie, Muzeum Vancouver.

17) Przed planetarium w Vancouver stoi fontanna w kształcie kraba.

miasto Vancouver Kanada ciekawostki atrakcje
Kanadyjskie miasto Vancouver

18) W mieście i okolicach znajduje się wiele obiektów sportowych. Są boiska do gry w hokeja, koszykówki, siatkówki, piłki nożnej.

19) W dzielnicy West End jest piaszczysta plaża First Beach.

20) Vancouver Aquarium otwarto w 1956 roku i znajduje się w Stanley Park. 58 tys. zwierząt (w tym ok. 300 gatunków ryb) znajduje się w zbiornikach z wodą o łącznej objętości 9,5 miliona litrów.

Ciekawostki o Vancouver: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Kanadzie
> Toronto
> Mississauga, Kanada