Jan Matejko Stańczyk błazen satyra

Satyrycy na świecie. USA, Włochy, Anglia…

Czas czytania:9 minut/y, 57 sekund/y

Satyrycy na świecie – informacje

Lady Gaga i satyrycy

Wśród nominowanych do tytułu “Człowiek Roku”, nagrody tygodnika Time, są między innymi dwaj amerykańscy satyrycy

Człowiek Roku tygodnika Time – to nagroda przyznawana przez słynny tygodnik Time od 1927 roku. Otrzymują ją: człowiek, grupa ludzi lub idea, która w minionym roku miała największy wpływ na wydarzenia na świecie – w pozytywnym lub negatywnym znaczeniu. Laureatami tej nagrody byli m.in. Bill Gates, Jan Paweł II, Jasir Arafat, Martin Luther King, szereg amerykańskich  prezydentów, Michaił Gorbaczow, Lech Wałęsa (rok 1981), a nawet Adolf Hitler (rok 1938) i Józef Stalin (rok 1939).

Wkrótce poznamy laureata nagrody za rok 2010. Wśród nominowanych są: piosenkarka Lady Gaga, koszykarz LeBron James, polityk Sarah Palin, prezydent Afganistanu Hamid Karzaj, premier Turcji Recep Tayyip Erdogan, konserwatywny komentator Glenn Beck, chilijscy górnicy, a także dwaj satyrycy amerykańscy: Jon Stewart i Stephen Colbert.
2010-11-16

Koniec Jasia Fasoli

Brytyjski aktor i komik Rowan Atkinson nie zamierza już nigdy wcielać się w rolę Jasia Fasoli (Mr Bean)

komik Rowan Atkinson Jaś Fasola
Rowan Atkinson, foto: Eva Rinaldi / cc by-sa 2.0

Ta wiadomość zasmuci wielbicieli bardzo zabawnych skeczy i filmów z Jasiem Fasolą. “Nie chcę grać go ani w telewizji, ani w kinie” – powiedział Rowan Atkinson  w wywiadzie dla włoskiego pisma “Gente”.

Atkinson od dłuższego czasu niechętnie wracał do postaci Jasia Fasoli, widać było że jest nim zmęczony. Dzięki granej przez niego postaci Jasia Fasoli, stał się nie tylko znanym w świecie komikiem, ale też zamożną osobą. Jego obecny majątek, to kilkadziesiąt milionów funtów brytyjskich. Aktora pasjonują ostatnio rajdy samochodowe, w których startuje jako kierowca.

Pierwszy film kilkunastoodcinkowego serialu telewizyjnego  z Jasiem Fasolą w roli głównej powstał w 1989 roku i po raz pierwszy pokazano go w telewizji ITV 1 stycznia 1990 r. Potem były filmy fabularne, wyświetlane początkowo w kinach. W 2002 r. powstał 26-odcinkowy serial animowany z Jasiem Fasolą, bez udziału Atkinsona.
2011-05-25

Monty Python – reaktywacja

Dobra wiadomość dla fanów słynnej brytyjskiej grupy komików

To już przesądzone: wkrótce w filmie po raz kolejny zobaczymy panów z Monty Pythona, brytyjskiej grupy komików założonej po koniec lat 60-ych. Komicy: Terry Jones, John Cleese, Terry Gilliam i Michael Palin wystąpią w komedii science-fiction, obok aktora znanego z ról komediowych, Robina Williamsa. Scenariusz filmu autorstwa wspomnianego Jonesa oraz Gavina Scotta, to perypetie gadającego psa (w tej roli zobaczymy Williamsa).
2012-01-27

Brazylijscy satyrycy protestują

Dlaczego? Bo nie mają prawa do wykonywania swego zawodu podczas trwania kampanii wyborczej

W lipcu w Brazylii weszły w życie przepisy wprowadzone w zeszłym roku w Brazylii przez Najwyższy Trybunał Wyborczy. Zakazują one w jakikolwiek sposób do poniżać lub ośmieszać kandydatów, partii politycznych lub koalicji. Chodzi m.in. o satyrę podczas programów telewizyjnych i radiowych, ale też o umieszczanie satyrycznych fotomontaży. Łamanie tego przepisu grozi karą do 100 tys. reali (ok. 20 tys. złotych) oraz dwukrotnie większą karą, jeśli ktoś złamie to prawo po raz drugi.

W październiku odbędą się w Brazylii wybory prezydenckie oraz wybory do parlamentu, więc satyrycy postanowili zaprotestować przeciwko prawu zabraniającemu im de facto wykonywania zawodu przez kilka miesięcy – w okresie trwania kampanii wyborczej.

Wczoraj, 22 sierpnia 2010 r. o godz. 16.00 spod Palace Hotel w Rio de Janeiro, plażą Copacabana ruszył w kierunku plaży Leme masz protestacyjny satyryków zorganizowany przez grupę Comédia em Pé, który wzbudził zainteresowanie kilkuset osób. W proteście uczestniczyli brazylijscy satyrycy, m.in. Fabio Porchat, Hélio de la Pena, Marcelo Madureira, Claudio Manoel, Casseta i Planeta, Danilo Gentili, CQC, Sabrina Sato, Sergio Malandro, Bruno Mazzeo, Lucio Mauro Filho.

“Chcemy wolności słowa dla satyryków w Brazylii”, “Jeśli nie chcesz być wyśmiewanym politykiem, bądź uczciwym politykiem” – to niektóre z haseł protestu. – To, absurdalne. To, jakby zabronić satyrykom tworzenia satyry i humoru o piłkarzach i piłce nożnej, w trakcie piłkarskich mistrzostw świata – komentowali uczestnicy protestu. Brazylijscy satyrycy uważają, że obecne prawo jest powrotem do czasów dyktatury wojskowej z lat 1964-85.
2010-08-23

Najlepiej zarabiający celebryci. Wśród nich satyrycy

Na liście “Najcenniejszych celebrytów świata” magazynu Forbes znalazło się trzech satyryków. Ich nazwiska, to…

Świat bardzo dobrze zarabiających celebrytów: gwiazdy telewizji, sceny muzycznej, aktorzy, reżyserzy, sportowcy, pisarze, modelki. Są wśród nich także profesjonaliści, wzbudzający śmiech. Trzy osoby, które określono jako satyrycy, znalazły się pod koniec listy Najcenniejszych celebrytów świata, liczącej sto pozycji. Podane niżej kwoty zarobków, dotyczą ostatnich 12 miesięcy.

Pozycja 93: Jeff Dunham – brzuchomówca. Zarobki: 22,5 mln USD.
Pozycja 94: George Lopez – komik. Zarobki: 18 mln USD.
Pozycja 98: Chelsea Handler – komik, aktorka. Zarobki: 19 mln. USD.

Numerem jeden na liście jest czarnoskóra gwiazda telewizji Oprah Winfrey, z zarobkami 315 milionów USD.
2010-12-10

Egipski satyryk aresztowany

Zażartował w programie telewizyjnym z prezydenta Mohammeda Mursiego

Prokurator generalny Egiptu wydał nakaz aresztowania popularnego satyryka Bassema Jussefa, pod zarzutem obrazy islamu. Jussef prowadzi w prywatnej telewizji cotygodniowy program satyryczny El-Brenameg (Pokaz). Parodiuje w nim m.in. prezydenta Egiptu. W najnowszym programie po raz kolejny zażartował z prezydenta Mohammeda Mursiego i islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego (partii bliskiej prezydentowi).

Gdy informacja podana przez media dotarła do satyryka, ten zażartował na Twitterze, że sam zgłosi się do prokuratury i będzie zobowiązany, jeśli wyślą po niego samochód.

Opozycja twierdzi, że w 2 lata po obaleniu prezydenta Hosniego Mubaraka, wciąż w Egipcie nie ma demokracji. Przed tygodniem miały miejsce zamieszki przeciwników i zwolenników Bractwa Muzułmańskiego, w których uczestniczyły tysiące osób.

Z ostatniej chwili: po kilku godzinach przesłuchania w Prokuraturze Generalnej, satyryka zwolniono za kaucją wartości 1700 euro.
2013-03-31

Egipski satyryk kończy karierę

Bassem Jussef, według tygodnika Time jeden z najbardziej wpływowych ludzi świata, wycofuje się z działalności satyrycznej

Kilka dni temu, na kilka minut przed emisją kolejnego odcinka popularnego telewizyjnego show prowadzonego przez Bassema Jussefa, zdecydowano zdjąć program z anteny. Zaraz potem satyryk obawiający się o swoje życie poinformował, że kończy swoją przygodę z telewizją. Wiele wskazuje na to, że to koniec działalności satyryka, który nie raz dał się we znaki egipskim władzom.

40-letni obecnie satyryk jeszcze niedawno był chirurgiem. W 2011 roku nagrał amatorski film z sobą w roli głównej, wrzucił na YouTube i internauci (głównie z Egiptu i innych krajów arabskich) obejrzeli go w liczbach mierzonych milionami odsłon. Sukces dostrzegł miliarder Naguib Sauris, właściciel telewizji ONTV. Wyłożył pół miliona dolarów na telewizyjny program “El Bernameg” (dosłownie: “Program”), wzorowanym na popularnym w USA “The Daily Show with Jon Stewart”, a Bassem Jussef został jego gwiazdą.

> Sennik egipski

W swym telewizyjnym show często poruszał aktualne tematy polityczne. Elity egipskiej polityki, Bractwo Muzułmańskie, generałowie, celebryci. Satyryk szybko zdobywał popularność. Jego program po jakimś czasie przeniesiony do stacji CBC, miał 120 milionów widzów (w tym odbiorcy w internecie), a w 2013 roku amerykański magazyn Time umieścił satyryka na liście stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Do tego Międzynarodowa Nagroda Wolności Prasy, którą Bassem Jussef otrzymał od Komitetu Obrony Dziennikarzy.

Jednak równocześnie rosła liczba jego wrogów. Jussef został podany do sądu za obrazę prezydenta Muhammada Mursiego, a program na 4 miesiące zniknął z anteny. Według prokuratury tworzył “fałszywe informacje, które mogą prowadzić do zakłócania porządku publicznego i bezpieczeństwa, i wpływać na administrowanie krajem”. Po obaleniu prezydenta przez wojsko, satyryk wziął sobie na cel nowe władze.
2014-06-10

Jožin z bažin nie żyje

W Pradze zmarł Ivo Pešák (1944-2011), znany także w Polsce, jako Jožin z bažin

9 maja 2011 r. w szpitalu w Pradze zmarł Ivo Pešák. W Polsce znaliśmy go głównie jako członka czeskiej grupy Banjo Band, śpiewającego piosenkę autorstwa Ivana Mladka “Jožin z bažin” (Józek z bagien). Piosenka nagrana w 1978 r. dla czeskiej telewizji, niespodziewanie zyskała ogromną popularność w Polsce 30 lat później, na przełomie 2007/2008 roku. Potem była udanie sparodiowana przez Kabaret pod Wyrwigroszem (utwór “Donald marzy”), a Banjo Band kilkukrotnie koncertował w Polsce.

Pešák w 1972 r. ukończył Konserwatorium w Pradze, potem przez trzy lata grał na klarnecie w orkiestrze symfonicznej w Podiebradach. Potem grał w zespołach Banjo Band i Dýza Boys.

Na pogrzeb Pešáka, który odbędzie się 16 maja w Pradze, zapowiedziało udział wielu czeskich artystów.
2011-05-12

Program satyryczny Stephena Colberta z kanału Comedy Central nieoczekiwanie został sponsorem amerykańskiej drużyny łyżwiarstwa szybkiego na zimowych igrzyskach w Vancouver

Przygotowania drużyny łyżwiarstwa szybkiego USA w październiku 2009 r., na kilka miesięcy przed igrzyskami w Vancouver (Kanada), zostały mocno przystopowane, w związku z wycofaniem się sponsora, Dutch Banku DSB. Nie było pieniędzy m.in. na  wynajem lodowisk, niezbędnych do ćwiczeń.

Nieoczekiwanie do drużyny amerykańskich łyżwiarzy pomocną rękę wyciągnął Stephen Colbert z kanału Comedy Central. Dzięki zorganizowanej przez niego w Internecie zbiórce pieniędzy, zebrano datki w wysokości 300 tys. dolarów. W ten sposób telewizyjny program satyryczny Stephena Colberta “The Colbert Report” stał się głównym sponsorem drużyny podczas igrzysk w Vancouver.

•  •  •
Stephen Tyrone Colbert (ur. 1964) po ukończeniu studiów aktorskich na uniwersytecie Northwestern w 1987 r. współtworzył program komediowy Exit 57 dla kanału HBO. Od 1997 r. pracował jako “fake newsman” dla kanału Comedy Central w programie znanego komika Jona Stewarta “The Daily Show”. W 2005 r. autorski program “The Colbert Report”. Dużą popularność zyskał w 2006 roku, po tym jak w internecie umieszczono nagranie z programu, w którym wyśmiewał prezydenta Busha. Colbert został uznany przez magazyn “Time” za jedną ze stu najbardziej wpływowych osób 2006 roku, a przez tygodnik “People” w tym samym roku uznał go za jednego ze stu najseksowniejszych mężczyzn świata.
2010-02-27

Satyryk idzie do polityki

Włoski satyryk Beppe Grillo (ur. 1948), ogłosił (podobno całkiem na serio), że zamierza zostać szefem opozycyjnej centrolewicowej Partii Demokratycznej. W partii zawrzało

Według sondaży sprzed dwóch lat, Grillo miałby szansę zostać premierem Włoch. Chyba do tego dojrzał, bo właśnie ogłosił na swoim blogu, że chce zostać przywódcą największej opozycyjnej partii w Włoszech. A to pierwszy krok do fotelu premiera.

Blog www.beppegrillo.it jest szalenie popularny wśród Włochów, a Grillo lubi wygłaszać kontrowersyjne opinie. Realizował też pomysły, które spotykały się z dużym oddźwiękiem oraz poparciem społecznym, jak choćby inicjatywa “Vaffa Day” (“Idź do diabła”) przeciwko politykom, w której uczestniczyły setki tysięcy Włochów.

Obecnie Beppe Grillo ogłosił, że zamierza wystartować w październikowych wyborach na szefa Partii Demokratycznej (PD) – silnej partii opozycyjnej, o charakterze centrolewicowym. Napisał: “Chcę odnowić ruch, który odebrał temu krajowi wszelką nadzieję na opozycję; na lewicy panuje pustka ideowa”.

Pomysł kandydowania satyryka na przewodniczącego spotkał się ze sceptycyzmem, ale równocześnie wywołał poruszenie w szeregach partii. Tym bardziej, że Grillo podkreślił, że nie jest to żaden dowcip. Rzecznik PD Andrea Orlando oświadczył, że statut ugrupowania wyklucza taką kandydaturę. Jeden z przywódców partii, Piero Fassino powiedział: “Grillo nie utożsamia się z PD, a wręcz ją atakuje i znieważa”.

Czy do października Grillo nie zmieni zdania? Jeśli tak będzie, ma spore szanse na zostanie przewodniczącym PD, a potem być może także na odegranie poważnej lub niezbyt poważnej roli we włoskiej polityce.
2009-07-13

Włosi kochają satyryków

Satyrycy uplasowali się na trzech pierwszych pozycjach rankingu osób cieszących się największym uznaniem we Włoszech

1) Roberto Benigni – słynny włoski komik i filmowiec, laureat Oscara
2) Beppe Grillo – komik, autor słynnego satyrycznego bloga (pisaliśmy już o nim na Sadurski.com)
3) Antonio Ricci – autor popularnego codziennego satyrycznego show telewizyjnego “Striscia La Notizia”

– to czołówka rozstrzygniętego właśnie we Włoszech rankingu Osobowości Roku 2007.

Czwarte miejsce w sondażu zajął były premier Berlusconi, a piąte piosenkarz Adriano Celentano.
2007-12-30

Zmarł francuski satyryk Jacques Martin

Zmarł Jacques Martin, wybitny satyryk i humorysta francuski, jedna z najpopularniejszych postaci francuskiej telewizji

14 września 2007, w miejscowości Biarritz (Francja) zmarł w wieku 74 lat Jacques Martin.

Na początku swej kariery, występował w paryskich kabaretach. Potem prowadził programy satyryczne i rozrywkowe w radiu i telewizji. W latach siedemdziesiątych tworzył telewizyjny program “Le petit rapporteur”, czyli “Mały donosiciel”. Była tam ostra satyra (skecze i piosenki) na ówczesnych polityków. Martin preferował ostry i często niepoprawny politycznie humor.

Ciekawostka: w jednym z programów “Le petit rapporteur” zadebiutowała (jeszcze jako dziecko) Vanessa Paradis, piosenkarka i aktorka.

Wczoraj, w dniu śmierci Jacques Martina, francuskie stacje radiowe nadawały specjalne audycje poświęcone temu satyrykowi, a stacje telewizyjne przypominały najciekawsze momenty jego kariery.
2007-09-15

Satyrycy na świecie – informacje z archiwum portalu: (c) Sadurski.com

gelotologia śmiechoterapia śmiechojoga joga uśmiechu śmiech uśmiech zdrowie terapia śmiechem Poprzedni post Śmiech niedobry na wszystko
Wydawnictwo Superpress Dobry Humor dowcipy Szczepan Sadurski Następny post Wydawnictwo Superpress