Marek Gliwa, Jarosław, Łomża, Tarnobrzeg

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Marek Gliwa, Łomża, Tarnobrzeg, Warszawa, informacje o karykaturze w Polsce i karykturzystach

Marek Gliwa w Jarosławiu

O wystawie rysunku (nie tylko) satyrycznego Marka Gliwy „Płynie czas” otwartej 8 stycznia 2016 r.

8 stycznia 2016 r. w Galerii Głównej u Attavantich (Centrum Promocji Kultury w Jarosławiu, Rynek 5) odbył się wernisaż wystawy Marka Gliwy zatytułowanej „Płynie czas”.

Na wernisażu artysta przekazał jeden ze swoich rysunków na aukcję 24. Finału WOŚP, a wśród gości przybyłych na uroczystość rozlosowano upominki (kubki, koszulki) z reprodukcjami jego prac.

Poniżej teksty wygłoszone podczas wernisażu przez komisarza wystawy Kaję Gliwę, córkę artysty.

•  •  •
Marek Gliwa kojarzony jest przede wszystkim jako twórca rysunków satyrycznych związany z (nieistniejącą już) galerią Pirania. Wystawa „Płynie czas” daje możliwość zobaczenia szerszego spektrum jego twórczości. Przekornie rozplanowanie przestrzeni prowadzi widza przez salę, w której wyeksponowane zostały drobne szkice. Ogromna chmura / ławica, to intrygujący i intymny mikrokosmos rysownika; narastające kompulsywnie, lapidarne prace powstające na marginesach rachunków i druków.

Wybór 30 prac, prezentowanych w dwóch pozostałych salach, to najnowsze prace Marka Gliwy. Narracja niektórych jest mocno satyryczna, inne bliższe są ilustracji prasowej, ale na pewno każdej z nich warto poświęcić trochę czasu, żeby móc skupić się na świetnie narysowanym detalu, jak i poddać się refleksji nad przekazem, który niosą.
Kaja Gliwa

•  •  •
Płynie czas, czas płynie i z tego czasu chciałbym wyłowić trzy „parzyste” daty:

1984
PIERWSZY raz się ożeniłem,
PIERWSZY raz zostałem ojcem,
powstały PIERWSZE moje rysunki satyryczne.

1888
listopad, piwniczna galeria Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu
i mój PIERWSZY wernisaż indywidualnej wystawy rysunku satyrycznego,
jeszcze z pieczęcią słynnego cenzora z Przemyśla.

1996
grudzień, prawie 20 rocznica, za kilkoma ścianami na tym samym piętrze
w Muzeum Kamienicy Orsettich PIERWSZY wspólny i nie jedyny
z Henrykiem Cebulą wernisaż wystawy rysunku satyryczne „MAG-CEBULA DUO”.
Był to taki zaczyn, prapoczątek wszystkich PIRANIJNYCH GALERII i ich historii.

I jesteśmy tutaj w 2016 roku, też parzysta data i może początek, mam takie marzenie MIEJSKIEJ GALERII SATYRY… Czasem marzenia się spełniają.

Rysunki satyryczne mają to do siebie, krążą po wystawach, biorą udział w konkursach plenerach i rzadko wracają… Na wystawie przedstawiam ich wybór z ostatnich sześciu lat, ślad z mojego cyfrowego archiwum oraz jedną oryginalną sprzed kilku dni. A moje rysuneczki powstające na skrawkach papierów narastają, pączkują i towarzyszą mi na co dzień.
Marek Gliwa
2016-01-24

Humor o archeologii w Łomży

Rysunki humorystyczne na temat archeologii – wystawa w Łomży od 15 stycznia 2016

„W krzywym zwierciadle. ARCHEOLOGIA” – to tytuł wystawy, jaka zostanie otwarta w Muzeum w Łomży (ul. Dworna 22 C) 15 stycznia 2016 r. o godz. 17.00. Na ekspozycję zapraszają dyrektorzy Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

Prace prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, Muzeum Archeologicznego w Biskupinie (gdzie odbywają się plenery rysunku satyrycznego), od autorów oraz z kolekcji prywatnych. Autorzy prezentowanych prac: Tomasz Bielak, Karol Ferster, Stanisław Firszt, Wiesław Fuglewicz, Tadeusz Ginko, Mirosław Hajnos, Szymon Kobyliński, Wiesław Lipecki, Andrzej Mleczko, Stefan Papp, Juliusz Puchalski, Szczepan Sadurski, Henryk Sawka, Grzegorz Sobczak i Stanisław Ziarnkowski.

Wystawę w Łomży można będzie oglądać do 25 lutego 2016 roku. Ekspozycja miała wcześniej premierę w Muzeum Lubelskim w Lublinie.
2016-01-11

Ryszard Petru maszeruje z Andrzejem Mleczko

Sobotnia demonstracja Komitetu Obrony Demokracji w Warszawie, a na niej…

Wczoraj (sobota, 19 grudnia) na marszu Komitetu Obrony Demokracji (KOD) w Warszawie był m.in. Ryszard Petru, szef opozycyjnej partii .Nowoczesna. Dziś w internecie opublikowano zdjęcia, jak podczas tej demonstracji swoim telefonem komórkowym robi sobie selfie. Mimo nie najlepszej rozdzielczości publikowanych w internecie zdjęć, portal Sadurski.com zwrócił uwagę na drobny szczegół czyli etui jego telefonu, a raczej na znajdujący się na nim nadruk. Okazuje się, że Petru nosi ze sobą telefon, na którym jest jeden z humorystycznych rysunków… Andrzeja Mleczko.
2015-12-20

Rysownicy przeciwko zmianom klimatycznym

Paryż. Na międzynarodowej wystawie satyry o ekologii pokazano także prace Polaka

W dniach 29 listopada – 13 grudnia 2015 r. w Paryżu odbywa się 21. międzynarodowa konferencja klimatyczna (COP21) z udziałem światowych przywódców, którzy omawiają sprawy związane z negatywnymi działaniami zmiany  klimatu na naszej planecie. Celem konferencji jest opracowanie międzynarodowego porozumienia zmierzającego do ograniczenia ocieplenia klimatu.

W tym samym czasie w Paryżu działa także alternatywny szczyt klimatyczny „Place To B”, który współtworzą m.in. aktywiści, dziennikarze i artyści.

W związku z trwającymi w Paryżu obradami i spotkaniami, francuski Causette Magazine zorganizował międzynarodową wystawę „Rysownicy przeciwko zmianom klimatycznym”. Wśród autorów, których eksponowane są prace o charakterze ekologicznym, jest Zbigniew Kołaczek z Polski.
2015-12-06

Surma w Tarnobrzegu

2 grudnia 2015 r. – wystawa Jana Surmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej

„Rysunek i karykatura” – to tytuł wystawy, której autorem jest Jan Surma. Jej wernisaż zaplanowano na 2 grudnia 2015 r. (środa) o godz. 18.00, w sali odczytowej Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu (ul. Szeroka 13). Wystawę można będzie oglądać do 15 stycznia 2016 roku.
2015-11-30

Frankowski i strażacy

3 grudnia wernisaż wystawy Jacka Frankowskiego i pokonkursowej „SGSP i WOSP w krzywym zwierciadle”

3 grudnia (czwartek) o godz. 17.00 w Galerii przy Auli (budynek F, II piętro) mieszczącej się w Szkole Głównej Służby Pożarniczej (Warszawa, ul. Słowackiego 52/54) odbędzie się wernisaż dwóch wystaw rysunku satyrycznego. Pierwsza wystawa, to rysunki Jacka Frankowskiego. Druga, to wystawa pokonkursowa „SGSP i WOSP w krzywym zwierciadle”. Rektorat SGSP, Samorząd Studentów i Stowarzyszenie Absolwentów uczelni zapraszają.
2015-11-24

Wystawa Zaradkiewicza i Drucha w Clark, NJ

6 listopada 2015 r. w Clark odbył się kolejny Salon Artystyczny Druch Studio Gallery

Mieszkający od lat w USA artysta i karykaturzysta Ryszard Druch w ostatnim czasie postanowił zacieśnić współpracę z polskimi karykaturzystami. We współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Artystów Karykatury będzie organizował indywidualne ekspozycje polskich karykaturzystów w USA. Choć działanie o podobnym charakterze miały już miejsce (np. wystawy Małgorzaty Gnyś i Szczepana Sadurskiego), teraz ekspozycji prezentujących polskich karykaturzystów będzie więcej.

Pierwszą z cyklu ekspozycji promujących twórców polskiej karykatury była wystawa „Karykatura” otwarta 6 listopada 2015 r. w Skulski Art Gallery w Clark, NJ. Właściwie były to dwie ekspozycje. Na pierwszej zaprezentowano blisko 60 rysunków Zygmunta Zaradkiewicza, a tuż obok ekspozycję karykatur Ryszarda Drucha.

Okazją był 54. Salon Artystyczny (cykl imprez o charakterze kulturalnym organizowanych przez R.Drucha), podczas którego w programie muzyczno-recytatorskim wystąpili artyści Kabaretu „Odlot”: pianista i wokalista Janusz Smulski i aktor Tadeusz Turkowski.

Skulski Art Gallery jest prowadzona od wielu lat przez artystkę malarkę Aleksandrę Katarzynę Nowak z Fundacji Polskiej Kultury w Clark, NJ.
2015-11-09

Marek Gliwa i inne informacje z archiwum Sadurski.com