senamina bezsenność lek

Senamina na krótkotrwałą bezsenność – sprawdź, jak działa

Czas czytania:3 minut/y, 22 sekund/y

Przeszło połowa osób dorosłych w Polsce skarży się na zaburzenia snu. Zwykle mają one związek ze stylem życia, stresem i rozregulowaniem rytmu okołodobowego. W przypadku problemów utrzymujących się krótkotrwale wsparciem jest lek Senamina. Sprawdź, jak działa ten preparat i jakie są wskazania do jego zastosowania.

Czym jest Senamina i jak działa jej podstawowy składnik?

Bezsenność staje się coraz powszechniejszym problemem. Jej leczenie zależy od etiologii i rodzaju zaburzenia. Zawsze podstawą jest eliminacja przyczyn, natomiast wsparciem jest postępowanie objawowe, czyli łagodzące symptomy oraz skutki problemów ze snem. Do tego celu przeznaczony jest lek o nazwie Senamina. Występuje on w formie tabletek powlekanych zawierających doksylaminy wodorobursztynian – doksylaminę.

Główny składnik Senaminy należy do leków przeciwhistaminowych pierwszej generacji. Kojarzą się one z działaniem przeciwalergicznym, ponieważ histamina jest hormonem wydzielanym w nadmiarze pod wpływem kontaktu z alergenem. Podtrzymuje ona również stan czuwania. Natomiast działanie doksylaminy wynika z jej zdolności blokowania receptorów histaminowych H1. To z kolei hamuje pobudzające właściwości histaminy i skutkuje uczuciem senności.

Jak Senamina działa przy objawach bezsenności?

Senamina przeznaczona jest dla osób dorosłych, u których występują objawy bezsenności krótkotrwałej, taki jak:

  • Trudności w zasypianiu – okres latencji, czyli zasypiania, prawidłowo trwa od kilku do kilkunastu minut. Dużym problemem jest jego wydłużenie do ponad 40 minut, za co często odpowiada natłok myśli i stres. Doksylamina dzięki właściwościom sedatywnym wywołuje senność, ułatwia wyciszenie emocji i zapadanie w sen, skracając czas latencji.
  • Częste przebudzanie się – regeneracja organizmu podczas snu możliwa jest wówczas, gdy przynajmniej kilka godzin przesypiamy bez przerw. Dzięki temu dochodzi do prawidłowego przebiegu faz snu NREM i REM. Częste przebudzenia skutkują więc brakiem odpoczynku, nawet pomimo ogólnie długiego czasu snu. Doksylamina ogranicza liczbę epizodów przebudzania się w nocy.
  • Niedostateczna ilość snu – jednym z objawów bezsenności jest budzenie się zbyt wcześnie i problem z ponownym zaśnięciem. Doksylamina wydłuża czas trwania snu.
  • Sen nieefektywny – doksylamina sprawia, że sen następuje szybciej, jest głębszy i dłuższy. Dzięki temu poprawie ulega jego jakość, a my budzimy się bardziej wypoczęci.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z przeciwwskazaniami, wyszczególnionymi na ulotce.

Kiedy mowa o bezsenności krótkotrwałej i co za nią odpowiada?

Często bezsenność przyjmuje postać przewlekłą. Wówczas epizody nieprzespanych nocy występują przynajmniej 3 razy w tygodniu i utrzymują się ponad miesiąc. W takich przypadkach konieczne jest wdrożenie leczenia przyczynowego i różne formy terapii. Natomiast o bezsenności krótkotrwałej mowa w przypadku utrzymywania się objawów nie dłużej niż 3 tygodnie. Wówczas można sięgnąć po leki wspomagające zasypianie, np. Senaminę.

Za bezsenność krótkotrwałą najczęściej odpowiada silny stres lub ważne wydarzenie – zarówno traumatyczne, jak i pozytywne, jednak wiążące się z silnymi emocjami. Może być to np. zmiana pracy lub miejsca zamieszkania. Przejściowe trudności ze snem miewają też osoby, które zmieniły strefę czasową i dokucza im tzw. jet lag. W takich przypadkach można doraźnie skorzystać z preparatów ułatwiających zasypianie.

Senamina jest lekiem, który nie uzależnia. Jednak bez konsultacji z lekarzem nie powinno się jej stosować dłużej niż 7 dni. Ponadto jeśli w tym czasie problemy ze snem nie mijają, koniecznie należy przyjrzeć się możliwym powodom i w razie potrzeby rozszerzyć sposób postępowania.

Ponieważ przyczyn zaburzeń snu jest wiele, niekiedy konieczne jest konkretne postępowanie, np. przyjmowanie leków z przepisu lekarza (przy zaburzeniach o podłożu psychicznym czy innych schorzeniach), korzystanie z masek ułatwiających oddychanie (przy bezdechu sennym) czy redukcja problemów stomatologicznych mogących odpowiadać za zgrzytanie na zębach, które także może być przyczyną bezsenności. Jeśli problemy ze snem towarzyszą Ci dłużej niż 3 tygodnie, koniecznie skonsultuj swój stan ze specjalistą.

Źródła:

  1. https://www.researchgate.net/profile/Rafal-Skowronek/publication/303289969_Doksylamina_w_leczeniu_zaburzen_snu_i_leku/links/573b4e9a08ae9ace840ea4cb/Doksylamina-w-leczeniu-zaburzen-snu-i-leku.pdf
  2. https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/102261,Senamina-tabletki-powlekane
  3. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=6172
  4. https://wgospodarce.pl/informacje/93630-jak-nie-spia-polacy

Senamina, 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Lek OTC
Wskazania do stosowania: Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych.
Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

OTC/14616/12/23

krople LIX ból ucha uszy Poprzedni post Krople LIX w walce z bólem ucha
Kwileckie Centrum Kultury i Edukacji Kwilcz Następny post Kwilcz. Warsztaty z “pożyczonymi” rysunkami