SEO – co warto o nim wiedzieć?

SEO pozycjonowanie strony www

Większość internautów szuka informacji w wyszukiwarce Google. Oznacza to, że im wyżej wyświetla się w niej Twoja strona, tym więcej osób dowie się o Twojej działalności, zrobi u Ciebie zakupy, a także zapamięta Twoją markę. A by tak faktycznie się stało konieczne, jest zadbanie o SEO. Dowiedz się więcej, co to jest SEO, jakie czynniki rankingowe wpływają na pozycję w wyszukiwarce oraz dlaczego w ogóle warto zainteresować się tym tematem.

Każdy, kto działa w sieci, ma własną firmę, lub biznes online wielokrotnie słyszał o SEO. Tylko co się za tym kryje i dlaczego nie warto omijać tego tematu, a już teraz dowiedzieć się więcej?  Dzięki zadbaniu o SEO na stronie WWW możesz docierać do nowych odbiorców i potencjalnych klientów, budować pozytywny wizerunek swojej firmy, a także jeszcze skuteczniej realizować wszystkie zaplanowane akcje promocyjne. 

Co to jest SEO? 

SEO (Search Engine Optimization) to konkretne działania, które sprawią, że Twoja strona znajdzie się wyżej w wynikach wyszukiwania Google na konkretne frazy, które użytkownicy wpisują, by wyszukać interesujące ich rzeczy. 

Czynniki rankingowe 

Czynniki rankingowe to te elementy, które znajdują się na stronie WWW oraz poza nią, które roboty Google biorą pod uwagę w trakcie ustalania rankingu stron WWW. Wśród nich istotna jest treść na stronie WWW, jej optymalizacja techniczna, optymalizacja UX, czy linkowanie. Więcej o takich podstawach optymalizacji pod SEO przeczytasz  na stronie: https://www.whitepress.pl/baza-wiedzy/42/podstawy-optymalizacji-stron-internetowych-pod-seo

W obrębie strony WWW istotnymi czynnikami rankingowymi są: 

 • słowa kluczowe w tytule: dzięki temu roboty Google są w stanie  określić tematykę strony i dopasować ją do konkretnych wyników wyszukiwania,
 • nagłówek H1: powinno znajdować się w nim słowo kluczowe i treść odpowiadająca na potrzeby użytkowników, 
 • nagłówek H2,H3: warto używać ich w tekstach na stronie WWW, a także zamieszczać w nich słowa kluczowe,
 • słowa kluczowe w treściach na stronie: dobrze jest skupić się na wartościowych treściach przydatnych dla użytkowników, w których pojawią się słowa kluczowe w różnych odmianach oraz wyrazy bliskoznaczne,
 • optymalizacja obrazów pod SEO: obrazy umieszczane na stronie WWW warto odpowiednio podpisywać, używając w tym celu frazy kluczowej w atrybucie alt,
 • linki wewnętrzne: czyli linkowanie do poszczególnych podstron tej samej witryny,
 • szybkość strony: najlepiej, jeśli strona WWW ładuje się poniżej 3 sekund, 
 • responsywność: dla SEO istotne jest też prawidłowe wyświetlanie się strony WWW na różnych urządzeniach mobilnych: telefonu, tabletu czy laptopa, 
 • Core Web Vitals : to czynnik rankingowy, który ocenia stronę pod względem interaktywności czy czasu ładowania się najważniejszego elementu strony, 
 • użyteczność strony: czyli sprawdzenie, czy strona jest intuicyjna dla użytkownika i czy łatwo mu na niej znaleźć niezbędne informacje. 

Czynniki rankingowe poza stroną internetową 

 • linkowanie zewnętrzne: linki z innych witryn, które prowadzą do strony WWW. Powinny one prowadzić do głównego adresu domeny, jak i podstron, a także być naturalne. 
 • wiek i autorytet domeny: dla pozycjonowania istotny jest także wiek domeny. Im starsza i im więcej wartościowych linków do niej prowadzi, tym lepiej.

Nie wiadomo, ile dokładnie jest takich czynników rankingowych. Szacuje się, że Google ma ich nawet 200, jednak dobrze zadbać o te podstawowe, by już móc liczyć na wyższe pozycje w wyszukiwarce Google. 

White hat SEO i Black hat SEO 

Warto mieć także świadomość, że istnieją legalne sposoby pozycjonowania, jak i te praktyki, które są nielegalne i często mogą prowadzić nawet do usunięcia strony lub wykluczeniem jej z wyszukiwarki. Dlatego, jeśli chcesz zlecić pozycjonowanie zewnętrznej firmie, to pamiętaj, że optymalizacja pod SEO to proces, który trwa. Dzięki takiemu podejściu łatwiej unikniesz sytuacji, w której ktoś zastosuje praktyki, które przyniosą więcej szkody niż pożytku. 

 • White hat SEO – to te działania, które zostały opisane między innymi w tym artykule. Są to zasady, które pomogą wypozycjonować stronę WWW – atrakcyjną dla użytkowników, a także robotów Google. 
 • Black Hat SEO – to nieakceptowalne praktyki, których efektem jest tworzenie nieczytelnych i nieużytecznych stron.

Dlaczego SEO jest tak ważne? 

SEO to świetny sposób promocji swojej firmy w sieci. Nie jest to rozwiązanie, które daje błyskawiczne efekty (wprost przeciwnie – wymaga systematyczności i na rezultaty należy chwilę poczekać), ale na dłuższą metę im wyżej wyświetli się Twoja strona w wynikach wyszukiwania, tym więcej korzyści będziesz z tego mieć. I to nie tylko finansowych. 

Wśród nich można wymienić 3 kluczowe zalety zadbania o SEO: 

 • Więcej klientów – internauci nie lubią marnować czasu. Dlatego, jak czegoś szukają zazwyczaj ograniczają się do pierwszej strony w wynikach wyszukiwania i kilku pierwszych witryn, które im się wyświetlą. Stąd prosty wniosek, im wyżej jesteś na daną frazę, tym więcej osób do Ciebie trafi.
 • Większy zysk –  wynika to z poprzedniego punktu. Skoro na stronie będzie większy ruch, to z pewnością zwiększy się także sprzedaż, a to szybko przełoży się na lepsze zyski. 
 • Rozpoznawalność strony – dobra pozycja strony w wyszukiwarce Google wpływa także na zaufanie odbiorców oraz rozpoznawalność marki, jest zatem świetną promocją Twojego miejsca w sieci i biznesu.

SEO to świetny sposób, by wyróżnić się spośród innych firm ze swojej branży i docierać do zainteresowanych odbiorców i potencjalnych klientów. Warto zainwestować w usługi profesjonalnej firmy, która zajmie się pozycjonowaniem Twojej witryny, albo dbać w miarę możliwości o wspomniane czynniki rankingowe we własnym zakresie.