sklep medyczny

Pomysł na biznes: sklep medyczny

Czas czytania:3 minut/y, 35 sekund/y

Sklep medyczny – czy to dobry pomysł?

Sklep ze sprzętem medycznym, to interesujący pomysł na biznes dla osób związanych z branżą medyczną. Ważnym czynnikiem, który skłania do myślenia o tego typu firmie, jest stosunkowo mała konkurencja. Pomimo, że sklepów medycznych nie ma w Polsce wiele, na klientów można liczyć przez cały rok

Samo założenie działalności gospodarczej nie gwarantuje nam jednak sukcesu. Wiele zależy tu od czynników zewnętrznych jakimi są na przykład przepisy prawne. To co jest zależne od przedsiębiorcy to natomiast bogate wyposażenie, dobra lokalizacja sklepu medycznego czy kompetentny, wykształcony personel, który jest w stanie doradzić klientom borykającym się z różnymi dolegliwościami.

Sklep medyczny – wiedza niezbędna na początek

Współcześnie prawo umożliwia założenie sklepu z artykułami medycznymi praktycznie każdemu. Nie oznacza to jednak, że osoba bez przygotowania poradzi sobie na tak wymagającym stanowisku jak sprzedawca w sklepie medycznym. Bardzo często tego typu firmy otwierają przedsiębiorcy związani z branżą medyczną, na przykład rehabilitanci. Im większa wiedza medyczna, tym łatwiej jest doradzić klientowi borykającemu się z konkretnym schorzeniem. Jeżeli do tej pory nie mieliśmy do czynienia z medycyną, dobrze jest pomyśleć o zatrudnieniu w naszym sklepie wykwalifikowanego personelu. Warto zdawać sobie sprawę, że klient chętniej wróci do miejsca, w którym został fachowo obsłużony.

Innym rozwiązaniem dla osób, które chcą otworzyć sklep medyczny, nie posiadają jednak stosownego wykształcenia jest franczyza. Jeżeli zdecydujemy się na taki układ, możemy liczyć, że franczyzodawca zapewni nam odpowiednie przeszkolenie w zakresie asortymentu sprzedawanego w naszym sklepie.

Inwestycja w sklep medyczny

Niezależnie, czy planujemy otwarcie swojego sklepu czy zdecydujemy się na rozwiązanie jakim jest franczyza, żeby rozkręcić biznes, będziemy potrzebowali funduszy na start. Przed nami takie wydatki, jak:

– wynajęcie lokalu na siedzibę sklepu,
– zakup niezbędnego asortymentu,
– czy choćby zatrudnienie wykwalifikowanego personelu.

Kiedy chcemy, żeby nasz sklep jak najszybciej zaczął przynosić dochody, poważnie zastanówmy się nad jego lokalizacją, ponieważ w tym biznesie ma ona szczególnie ważne znaczenie. Doskonałym pomysłem jest wynajęcie powierzchni niedaleko szpitala lub w innym łatwo dostępnym punkcie miasta. Bardzo ważne, żeby wejście do obiektu nie było utrudnione dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową, czyli dla większości potencjalnych klientów naszego sklepu.

Jeżeli chodzi o wielkość samego lokalu, nie ma konieczności, żeby był on bardzo duży. Znacznie większe znaczenie ma to, żeby posiadał on magazyn, w którym będziemy przechowywać sprzęt o większych gabarytach. Dodatkowo w obiekcie powinna znajdować się przymierzalnia dostosowana do wymagań osób niepełnosprawnych.

Asortyment to podstawa

Asortyment do sklepu medycznego to nasz najważniejszy wydatek. W zależności od koncepcji możemy zdecydować się na maksymalnie różnorodny sprzęt lub specjalizować się w poszczególnych schorzeniach. Ważne, żeby nasza firma oferowała możliwie duży wybór produktów najwyższej jakości. Jeżeli dysponujemy ograniczonymi środkami finansowymi, postarajmy się o zakup sprzętu refundowanego z Narodowego Funduszu Zdrowia lub Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Refundowany asortyment to przede wszystkim:

– wózki inwalidzkie,
– ortezy,
– stabilizatory,
– kule,
– laski.

Wykwalifikowany personel dla większego komfortu klienta

Właściciel sklepu z artykułami medycznymi powinien mieć świadomość, że obsługuje specyficzną grupę klientów. Osoby te znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i często są zdezorientowane. Oczekują one od sprzedawcy wiedzy o charakterze swoich dolegliwości i umiejętności udzielenia fachowej pomocy. Jeżeli sam właściciel nie ma wystarczającej wiedzy medycznej, powinien postarać się o zatrudnienie kompetentnego pracownika. Generuje on dodatkowe koszty, jednak jego umiejętności mogą zaważyć o sukcesie sklepu.

Sklep internetowy i reklama jako szanse na pozyskanie nowych klientów

Jeżeli stacjonarny sklep medyczny nie przynosi nam satysfakcjonujących dochodów, możemy pomyśleć o rozszerzeniu naszej działalności o sprzedaż wysyłkową. Sklep internetowy to szansa na pozyskanie klientów nie tylko z naszej okolicy, ale także z całego kraju. Choć działalność w sieci może powiększyć nasz przychód, powinniśmy liczyć się również z większymi wydatkami. Będziemy musieli zapłacić za:

– budowę witryny internetowej,
– usługi fotografa, który wykona zdjęcia naszego asortymentu,
– usługi copywritera, który będzie odpowiedzialny za sporządzenie opisów wszystkich produktów,
reklamę w internecie.

Choć w przypadku sklepu medycznego konkurencja nie jest tak duża jak w innych branżach, warto zadbać o reklamę swojej działalności. Jeżeli nasze nakłady finansowe na promocję są ograniczone, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w reklamę internetową, która może przybrać różne formy. Usługi sklepu medycznego można promować na przykład za pośrednictwem bloga lub mediów społecznościowych.

Poradnik napisany przy współpracy z car*ed.pl, świadczącej pomoc firmom w promocji usług.

https://car*ed.pl/
Link Sklep medyczny usunięty 22 maja 2020. Dziękujemy za współpracę. Jeśli jesteś zainteresowany aby znów tu był, prosimy o kontakt.

Zobacz też:
> Historia e-handlu
> Amazon ciekawostki
> Sklepy internetowe ciekawostki

Central Park ciekawostki Nowy Jork zieleń ławki plac zabaw odpoczynek ludzie wieżowce cień Poprzedni post Central Park w Nowym Jorku
Zalesie Górne półkolonie Następny post Aktywne półkolonie wśród zieleni