skrytokwiaty ciekawostki skrytokwiat kwiaty

Skrytokwiat – idealna roślina doniczkowa

Czas czytania:3 minut/y, 25 sekund/y

Skrytokwiaty ciekawostki

Jeśli ktoś poszukuje roślin idealnych do małych mieszkań – Sadurski.com poleca skrytokwiaty. Zajmują niewiele miejsca i mają skromne wymagania, a poza tym można je wyeksponować w taki sposób, aby pasowały do tradycyjnych oraz nowoczesnych wnętrz.

Skrytokwiaty (Cryptanthus) należą do oryginalnej rodziny ananasowatych (Bromeliaceae); jej przedstawicieli nazywamy też popularnie bromeliami. Polska nazwa „skrytokwiat” jest tłumaczeniem greckich słów kryptos – ukryty i anthos – kwiat. I rzeczywiście, kwiaty skrytokwiatów są drobne i ukryte pomiędzy liśćmi, a rozwijają się najczęściej wiosną. Główną ozdobę tych roślin stanowią twarde, skórzaste i pięknie wybarwione liście, tworzące charakterystyczną gwiaździstą rozetę o średnicy od kilku centymetrów do ponad pół metra (zależnie od gatunku). Skrytokwiaty nie są wysokie i na ogół osiągają wysokość 5 – 10 cm, a najwyżej 20 cm.

cryptanthus warasii skrytokwiaty ciekawostki skrytokwiat kwiaty
Cryptanthus warasii – jeden z gatunków skrytokwiatów. Foto: Bocabroms / cc-by sa 3.0

W naturze i w mieszkaniu

Skrytokwiaty pochodzą z Brazylii. W przeciwieństwie do innych bromelii, rosnących jako epifity w południowoamerykańskich lasach deszczowych, są przeważnie roślinami naziemnymi i występują na terenach dość suchych i nasłonecznionych. Tylko nieliczne osiedlają się na pniach drzew lub skałach.

W doniczkach uprawia się najczęściej trzy gatunki: Cryptanthus bivitatus (o liściach srebrzystozielonych), Cryptanthus fosterianus (największy spośród skrytokwiatów, o liściach w szaro-czerwone poprzeczne paski) oraz Cryptanthus tricolor (najbardziej kolorowy, o liściach zielono-rózowo-kremowych). Wszystkie są dość wytrzymałe, długowieczne i w domu nie sprawiają szczególnych kłopotów.

Skrytokwiaty można oczywiście uprawiać w sposób tradycyjny w ziemi, na przykład w płytkiej misie, ale dla uzyskania ciekawego efektu warto trochę z nimi poeksperymentować, wstawiając je np. do szklanego naczynia. Można także przytwierdzić rośliny do kawałka kory lub pnia, jednak w takich warunkach przy niedostatecznej wilgotności podłoża i powietrza są narażone na wysychanie.

cryptanthus zonatus skrytokwiaty ciekawostki skrytokwiat kwiaty
Cryptanthus zonatus – skrytokwiat w pręgi. Skrytokwiaty ciekawostki. Foto: BotBln / cc-by sa 3.0

Uprawa skrytokwiatów jest łatwa

Światło

Pod tym względem różne gatunki skrytokwiatów mają odmienne wymagania. Te o szarozielonych liściach dobrze się czują w miejscach jasno oświetlonych, ale światłem rozproszonym, natomiast gatunki o kolorowych liściach ładnie się wybarwiają tylko na stanowiskach słonecznych.

Temperatura

Skrytokwiaty lubią ciepłe wnętrza, w których zimą temperatura nie spada poniżej 18°C. Odmianom o barwnych liściach w ciągu całego roku powinniśmy zapewnić temperaturę 22 – 24°C.

cryptanthus bromelioides skrytokwiaty ciekawostki skrytokwiat kwiaty
Cryptanthus bromelioides – to też skrytokwiat. Foto: BotBln / cc-by sa 2.5

Podlewanie

Latem rośliny należy podlewać regularnie, a w upalne dni nawet codziennie (sprawdzając wcześniej palcem wilgotność podłoża). Jeśli powietrze jest suche, skrytokwiaty powinny być zraszane miękką wodą (nie zawierającą związków wapnia). Nie zatrzymują one wody w środku rozety ja pozostałe bromelie, ale mimo to najlepiej podlewać je z góry. Zimą, zwłaszcza gdy jest chłodno, podlewanie ograniczamy. Nie wolno jednak dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej, która jest niewielka. Rośliny te lubią wysoką wilgotność powietrza w ciągu całego okresu wegetacji.

Nawożenie

Skrytokwiaty rosną powoli (wypuszczają 2 – 3 liście w ciągu roku), dlatego mają niewielkie wymagania pokarmowe. Wiosną i latem można je zasilać co 3 – 4 tygodnie specjalnym nawozem do roślin epifitycznych lub słabym roztworem płynnego nawozu wieloskładnikowego (w stężeniu 2 – 3 krotnie mniejszym niż zalecane na opakowaniu). Rośliny będą nam wdzięczne za wzbogacenie podłoża odrobiną suchego krowieńca. Zimą nawożenie należy przerwać.

Podłoże

Powinno być lekkie, bogate w próchnicę i przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym. Można zastosować mieszankę ziemi uniwersalnej z dodatkiem substratu torfowego i mchu torfowca lub włókna kokosowego.

cryptanthus warren loosei skrytokwiaty ciekawostki skrytokwiat kwiaty
Cryptanthus warren loosei – inny kolor skrytokwiata. Foto: Bocabroms / cc-by sa 3.0

Przesadzanie

Korzenie skrytokwiatów rosną powoli, dlatego rośliny te nie wymagają corocznego przesadzania. Wyjątkiem są egzemplarze w szklanym naczyniu, które szybko się rozrastają.

Rozmnażanie

U podstawy starszych rozet liściowych niektórych gatunków wybijają młode odrosty. Czasem także w kątach liści powstają młode roślinki, które łatwo jest oderwać. Jedne i drugie można ukorzenić w pojemniku wypełnionym wilgotnym podłożem (np. w mieszance torfu z gruboziarnistym piaskiem), ustawionym w ciepłym miejscu.
Choroby. Skrytokwiaty rzadko chorują. Zdarza się jednak, że zarówno korzenie, jak i podstawa rozety liściowej gniją – najczęściej przyczyną jest zalanie korzeni (zwłaszcza przy niskiej temperaturze). Roślinę należy oczyścić, przesuszyć przez 1 – 2 dni, a następnie ukorzenić. Z kolei matowienie i zasychanie końców liści spowodowane jest zasuszeniem i brakiem światła. Obumarłe części liści można obciąć.

Skrytokwiaty ciekawostki: Sadurski.com

Zobacz też:
> Słonecznik
> Tulipany
> Rośliny szczęścia
> Aksamitka

pin-up girl ciekawostki sztuka USA kobiety Poprzedni post Pin-up girl – idealna amerykańska dziewczyna
zamek Tarnobrzeg ciekawostki atrakcje zabytki Następny post Ciekawostki o Tarnobrzegu