Celje Słowenia ciekawostki Milan Alasevic Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec w Słowenii

Czas czytania:4 minut/y, 24 sekund/y

Wesoły Wieżowiec podróżuje po całym świecie. Dziś podsumowujemy jego dotychczasowe wizyty w Słowenii

1. Lublana

Ćwierć miliona mieszkańców liczy Lublana (Ljubljana), stolica Słowenii. Nazwa miasta po raz pierwszy pojawiła się w dokumencie z 1144 roku. Miasto jest położone w centralnej Słowenii. Stąd do Wenecji jest 250 kilometrów, do Wiednia 350 kilometrów i 400 kilometrów do Budapesztu.

Lublanę odwiedził Jacek Gallant wraz z Wesołym Wieżowcem. Papierowy globtroter został sfotografowany obok:

  • pomnika France Prešerena, słoweńskiego poety epoki romantyzmu, autora m.in. słów hymnu Słowenii. Pomnik stoi na głównym placu (Preśerena) Lublany i jest miejscem spotkań; z niego wchodzi się na trzy słynne mosty w Starej Lublanie,
  • Akademii Filharmonicznej,
  • na placu Starego Miasta, obok marmurowej iglicy – pomnika trzech rzek (na tym zdjęciu w tle z prawej widać wieżę barokowej, rzymskokatolickiej Katedry Świętego Mikołaja),
  • obok rektoratu Uniwersytetu Lublańskiego na placu Kongresowym,
  • obok mostu smoków (Dragon Bridge), przy jednym z 20. smoków,
  • na metalowej makiecie Starego Miasta Lublany.

> Lublana ciekawostki

Lublana Słowenia ciekawostki Wesoły Wieżowiec Happy Skyscraper
Wesoły Wieżowiec w Lublanie (Ljubljana), stolicy Słowenii

2. Planica

W Alpach Julijskich w Słowenii, blisko granicy z Włochami i Austrią, jest górska dolina Planica. To znany ośrodek sportów zimowych. W Polsce szczególnie znany kibicom skoków narciarskich, gdyż znajduje się tu jedna z trzech największych skoczni narciarskich – mamucia skocznia Letalnica (225 metrów). Kamil Stoch w 2011 r. skoczył tu na odległość 226 metrów (pierwsze miejsce), a w 2007 r. trzykrotnie triumfował tu Adam Małysz.

Wesołego Wieżowca zabrał do Planicy Jacek Gallant, ambasador Partii Dobrego Humoru na Bałkanach.

Planica Słowenia ciekawostki Wesoły Wieżowiec Happy Skyscraper
Wesoły Wieżowiec w Planicy, obok skoczni Letalnica. Słowenia ciekawostki

3. Bled

W Bled mieszka 8 tys. osób. Jest to miejscowość turystyczna w regionie Górna Kraina w północno-zachodniej Słowenii, nad jeziorem Bled, u podnóża Alp Julijskich. Stąd jest 45 kilometrów od granicy z Austrią i Włochami.

W sezonie Bled odwiedzany jest przez kilka tysięcy turystów, których przyciągają tu: bliskość Alp, jezioro Bled na którym wzniesiono zamek i kościół, gorące źródła z których woda dociera do pobliskich basenów leczniczych, Triglawski Park Narodowy oraz pole golfowe.

Zamek (castellum Veldes) został wzniesiony na początku XI wieku na skałach, 100 metrów nad poziomem jeziora i jest najstarszym zamkiem w Słowenii. W średniowieczu do pierwszej zamkowej wieży dobudowywano kolejne i wzmacniano mury. Rozbudowę zamku zakończono w baroku (wtedy, w XVIII wieku zmieniono kaplicę św. Albina i Ignacego). Obecnie w zamku jest muzeum przedstawiające historię zamku, restauracja i zamkowa drukarnia.

Bled Słowenia ciekawostki Wesoły Wieżowiec Happy Skyscraper
Bled, miasto Słowenii i Wesoły Wieżowiec

W pobliżu zamku, również na wyspie (do której można dotrzeć tylko łodziami) wznosi się barokowy kościół Wniebowzięcia, wybudowany w miejscu romańskiego kościoła zniszczonego na początku XVI wieku w wyniku trzęsienia ziemi. Jest tu dzwon życzeń z 1543 roku, w który podobno każdy może uderzyć i wypowiedzieć życzenie.

Jacek Gallant sfotografował Wesołego Wieżowca obok zamku i kościoła oraz przed halą widowiskową (Festivalna Dvorana Bled).

4. Jaskinia Postojna

Jaskinia Postojna (ang. Postojna Cave, słow. Postojnska jama), to jedna z największych atrakcji turystycznych miasta Postojna. To w zasadzie grupa połączonych ze sobą jaskiń, o długości ponad 20,5 kilometra, które utworzyła rzeka Pivka.

Jaskinia po raz pierwszy została opisana w XVII wieku, a w 1818 r. odwiedził ją cesarz Austro-Węgier, Franciszek I. Podczas II wojny światowej niemieccy okupanci trzymali w niej dużą ilość paliwa lotniczego; w 1944 r. słoweńscy partyzanci zniszczyli te zapasy, przy okazji niszcząc znaczną część jaskini. Z powodu odległości, turyści zwiedzają jaskinię, jadąc kolejką.

Ciekawostka: w jaskini znajduje się sala koncertowa mieszcząca nawet 10 tys. osób. Z powodu wyjątkowej akustyki, co jakiś czas odbywają się tu koncerty.

Wesoły Wieżowiec dotarł tu wraz z Doru Axinte, rumuńskim karykaturzystą, ambasadorem Partii Dobrego Humoru w Rumunii.

Postojna Słowenia ciekawostki Wesoły Wieżowiec Happy Skyscraper
Przed wejściem do jaskini Postojna. Ciekawostki o Słowenii

5. Celje

Celje, to blisko 40-tysięczne miasto w środkowo-wschodniej Słowenii. Stoi tu Zamek Cylejski (Celjski grad, albo: Celjski zgornji Stari Grad), a w zasadzie jego ruiny. Ten zbudowany na trzech wzgórzach zamek był siedzibą hrabiów Celje. W średniowieczu był największym zamkiem na terenie Słowenii, a po raz pierwszy pisano o nim już w 1322 roku.

Wesoły Wieżowiec został sfotografowany w Celje przez mieszkającego w Słowenii Milana Alaševića, ambasadora Partii Dobrego Humoru w tym kraju. Na tę okazję Wesoły Wieżowiec otrzymał nawet “ząbki” nawiązujące wyglądem do górnej części zamkowej wieży, co widać na zdjęciach (poniżej oraz na samej górze) .

Celje Słowenia ciekawostki Wesoły Wieżowiec Happy Skyscraper
Celje w Słowenii – Zamek Cylejski i Wesoły Wieżowiec

6. Maribor

W drugim mieście Słowenii, Mariborze, mieszka ok. 150 tysięcy ludzi. Miasto leży na wschodzie kraju, nad rzeką Drawą, kilkanaście kilometrów od granicy z Austrią. Maribor istniał w XII wieku, a wkrótce wybudowano tu twierdzę. Stanęła na wzgórzu o nazwie Piramida. W XIV wieku Maribor został otoczony murem obronnym. Cztery wieże będące jego częścią istnieją do dziś i są rozmieszczone wzdłuż rzeki.

Maribor Słowenia ciekawostki Wesoły Wieżowiec Happy Skyscraper
Wesoły Wieżowiec odwiedził też miasto Maribor. Słowenia ciekawostki

Zamek w Mariborze (Mariborski grad) wybudowano w XV wieku i znajduje się w centrum miasta. Obecnie składa się z kilku części powstałych w różnym czasie, więc każda jest w innym stylu architektonicznym. Wizyty składali tu cesarze (Leopold I, Karol VI, Maria Teresa), car Paweł I i papież Pius VI.

Na zamku jest muzeum (Pokrajinski Muzej Maribor), jedno z najważniejszych muzeów Słowenii. To właśnie obok wejścia do muzeum oraz niedaleko niego, został sfotografowany Wesoły Wieżowiec. Trafił to dzięki Jackowi Gallantowi, ambasadorowi Partii Dobrego Humoru na Bałkanach.

> Słowenia ciekawostki

Zobacz też:
> Co to jest Wesoły Wieżowiec
> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził
> Ciekawostki o Partii Dobrego Humoru

dowcipy o krasnoludkach humor krasnoludki kawały krasnal Poprzedni post Dowcipy o krasnoludkach
smog pożeracze smogu pożeracz ekologia budownictwo Następny post Pożeracze smogu