Suchedniów – 10 ciekawostek
Z czego słynie Suchedniów ciekawostki i najważniejsze fakty o Suchedniowie. Historia, zabytki Suchedniowa. To warto wiedzieć
Suchedniów ciekawostki i informacje
1) Suchedniów, to nieduże, 9-tysięczne miasto w północnej części województwa świętokrzyskiego.
2) Miasto leży pośród lasów Puszczy Świętokrzyskiej, a w jego pobliżu znajduje się kilka rezerwatów przyrody.
3) Na terenie Suchedniowa znajduje się specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice, mająca 6,7 ha powierzchni.
4) W Suchedniowie znajduje się stacja kolejowa Suchedniów otwarta w 1885 r. oraz dwa przystanki kolejowe: Suchedniów Północny i Berezów. Przez miasto przebiega linia kolejowa łącząca Warszawę z Krakowem.
Suchedniów atrakcje i zabytki
5) W Suchedniowie znajduje się rzymskokatolicki kościół św. Andrzeja Apostoła (patrz: foto na samej górze). Początkowo w 1752 r. zbudowano tu kaplicę, która w 1852 r. została rozbudowana. Wewnątrz świątyni znajduje się m.in. wczesnobarokowy ołtarz główny.
6) Oprócz kilku szlaków turystycznych przebiegających przez Suchedniów, po mieście prowadzi ścieżka dydaktyczna Śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (1919-2000). Ten pisarz i dziennikarz mieszkał w Suchedniowie, w latach 1922-1939.
7) Na terenie Suchedniowa jest zalew rzeki Kamionki o powierzchni 22 ha. Na jego środku jest wyspa, na której znajduje się rezerwat ptactwa wodnego.
Suchedniów ciekawostki z historii
8) Miejscowość powstała w XVI wieku, a prawa miejskie otrzymała stosunkowo niedawno, bo w 1962 roku.
9) Stanisław Staszic (1755-1826) na wzór Nowego Jorku opracował plan urbanistyczny Suchedniowa, z ulicami przecinającymi się pod kątem 90 stopni. Podczas pobytu w Suchedniowie, Staszic miał też swój wkład w rozwój tutejszego górnictwa i hutnictwa.
10) Cmentarz “na Borku” założono w Suchedniowie w 1830 roku. Na terenie nekropolii znajduje się ok. 60 zabytkowych, XIX-wiecznych nagrobków żeliwnych i kamiennych. Wśród pogrzebanych na cmentarzu są m.in. powstańcy styczniowi i górnicy. Jest również zbiorowa mogiła mieszkańców Suchedniowa i okolic, poległych podczas II wojny światowej.
Suchedniów ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com