Niezwykłe ciekawostki na Sylwestra i Nowy Rok
Nowy Rok i Sylwester ciekawostki, które należy znać. Niesamowite sylwestrowe fakty o przełomie roku. Historia noworoczna i sylwestrowa. Zwyczaje w Polsce i innych krajach. Witanie Nowego Roku, bale karnawałowe
Sylwester i Nowy Rok
1) Rozpoczęcie nowego roku świętowały chyba wszystkie znane nam cywilizacje, ale niekoniecznie robiły to równocześnie. Zmieniło się to, gdy zaczął obowiązywać kalendarz gregoriański. W krajach, które go przyjęły, już było wiadomo ile miesięcy ma rok, ile dni mają poszczególne miesiące i że początek roku zawsze jest pierwszego stycznia. Globalizacja sprawiła, że obecnie (prawie) wszyscy witamy rok, gdy kończy się 31 grudnia i rozpoczyna 1 stycznia. Dokładnie o północy.
Sylwester ciekawostki z historii
2) Co roku w Sylwestra bawimy się, radujemy i snujemy noworoczne plany. Jednak Sylwester z roku 999 na 1000 był wyczekiwany z trwogą. Przynajmniej przez tych, którzy znali przepowiednie Sybilli i czekali na koniec świata. Według greckiej wyroczni, na papieskim tronie miał wtedy zasiadać papież Sylwester, który w watykańskich lochach więził potwora Lewiatana. Potwór nie uciekł i nie spalił Ziemi, koniec świata nie nastąpił, więc zachwyceni ludzie wylegli na ulice Rzymu, aby się radować. Już wiesz skąd wzięła się nazwa Sylwester oraz zabawy sylwestrowe?
3) Huczne witanie Nowego Roku w dużym gronie, zaczęto świętować w XIX wieku. To wtedy imprezy sylwestrowe zaczęto organizować w miastach, pałacach, itp. A jak wielkie święto – to zabawa oraz alkohol. Ci, którzy zajmowali się wtedy marketingiem i skojarzyli Sylwestra z szampanem oraz winem musującym – dziś byliby królami mediów społecznościowych!
Sylwestrowe przesądy i zwyczaje
4) Nowy rok i wszystko, co z nim związane, to także legendy sylwestrowo-noworoczne oraz rozmaite sylwestrowe przesądy ludowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jeden z przesądów mówi, na kartce należy napisać listę swoich problemów, a potem ją spalić. W tę noc kobiety zakładały nowe majtki i pod koniec roku robiły porządki w domach. Pod warunkiem że będzie to przed 31 grudnia, inaczej miało będzie nieszczęście. Ciekawe, czy to nadal działa.
5) I jeszcze jeden przesąd związany z Sylwestrem i Nowym Rokiem. Zanim nastąpią, koniecznie trzeba było nakręcić wszystkie zegary i zegarki w domach. Bo jeśli podczas trwania roku stanie zegar czyli zatrzyma się czas – będzie źle. Może ktoś umrze? Niektórzy do dziś nakręcają zegarki w domach i sprawdzają czy dobrze działają, między Bożym Narodzeniem a Sylwestrem.
6) Wśród pomysłów na doroczne witanie Nowego Roku, jest zwyczaj z Włoch. Panie zakładają wtedy bieliznę w kolorze czerwonym, co ma przynieść miłość i szczęście.
Witanie Nowego Roku na świecie
7) Nowy Rok najlepiej witać wspólnie, nawet w dużej gromadzie. W wielu miastach są miejsca, gdzie tradycyjnie co roku gromadzą się mieszkańcy, aby przywitać Nowy Rok. W Nowym Jorku takim miejscem jest Times Square, w Paryżu – Pola Elizejskie. Niezależnie gdzie mieszkasz, w swoim mieście pewnie znasz takie miejsce.
8) Chyba wszyscy znamy Kalendarz Adwentowy. To pudełeczko, z którego codziennie można wyjąć jedną czekoladkę, odliczając tym samym dni do Sylwestra. W Hiszpanii jest podobnie, z tą różnicą, że tam zjada się winogrona.
9) Pierwszymi, którzy co roku witają Nowy Rok, są mieszkańcy wyspy Kiritimati, w państwie Kiribati, na Pacyfiku. Co roku w ostatnim dniu roku telewizja pokazuje fajerwerki z dalekich wysp tym, którzy szykują się na bal sylwestrowy albo dopiero wstają z łóżek nad ranem, 31 grudnia. Gdy na Kiribati witają Nowy Rok, w Polsce jest godzina 11.00.
10) Zbliżanie się i nadejście nowego roku, świętowane jest na różne sposoby. Niektórzy chodzą do kościoła na msze święte (31 grudnia – aby podziękować Bogu za kończący rok, a potem 1 styczna – aby pomodlić się za to, co ma nastąpić w kolejnym roku).
11) Duńczycy pieką na Sylwestra specjalne ciasto – kransekake i tłuką talerze, na szczęście. Mieszkańcy miasta Talce w Chile 31 grudnia odwiedzają cmentarze, aby pobyć w towarzystwie bliskich osób, które odeszły z tego świata. W wielu krajach świata są różne lokalne zwyczaje, związane z witaniem nowego roku.
Sylwester w Polsce
12) Bale sylwestrowe na ziemiach polskich zaczęły być modne na przełomie XIX i XX wieku. Arystokratyczne rodziny organizowały je w swoich pałacach, a z czasem mniej wykwintne uroczystości trafiły “pod strzechy”. Tu każda okazja do zabawy była dobra, więc Nowy Rok był okazją do robienia sobie żartów, jakie obecnie znamy z Prima Aprilisa albo Halloween. Dla żartu wyjmowano furtki z zawiasów albo zamieniano sąsiadom krowy w oborach. Dekorowano płoty i okna. Młodzi mężczyźni w Sylwestra przebierali się za rycerzy, zakładając na głowy hełmy ze słomy i trzymając w dłoniach miecze z patyków. Przy okazji robili trochę bałaganu w gospodarstwach, ale TAKIEJ armii nie wypadało mieć za złe takiego zachowania.
13) W okresie międzywojennym, uczestnicy bali sylwestrowych wróżyli sobie z bąbelków szampana w kieliszkach. Obserwowano, w jaki sposób te bąbelki układają się w kieliszkach, co miało wróżyć szczęście lub nieszczęście na kolejny rok.
14) W Polsce jedni w sylwestrową noc idą na bal lub domówkę, inni wychodzą z domów z winem musującym oraz puszczają fajerwerki albo tańczą i słuchają występów muzycznych, odbywających się na przygotowanej na tą wyjątkową noc scenie. Tej nocy nie należy spędzać samemu! Sylwester, to doroczna okazja dla konkurencyjnych stacji telewizyjnych, aby zorganizować swojego Sylwestra w jednym z miast, na którym występują najbardziej znane gwiazdy muzyki polskiej i nie tylko.
Kolejne ciekawostki sylwestrowo-noworoczne
15) Nadejście Nowego Roku nie wszyscy świętują w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. W kalendarzu w Etiopii rok ma 13 miesięcy i (według naszego kalendarza) zaczyna się 5 stycznia.
16) Jeśli wierzyć policyjnym statystykom, nadejście Nowego Roku szczególnie umiłowali sobie przedstawiciele branży złodziejskiej. W noc sylwestrową kradzionych jest najwięcej aut (w porównaniu do innych dni roku), a także obrabowywanych jest wiele domów i mieszkań. Warto o tym pamiętać, gdy planujesz wyjście na bal.
17) Zawsze jest tak, że tam, gdzie jedni się bawią, inni pracują. Na przykład znany karykaturzysta Szczepan Sadurski noc sylwestrową od lat spędza w pracy. Jest zapraszany na bale sylwestrowe, na których w niesamowitym tempie tworzy wesołe portrety par, który przybyły na bal. Raz swym talentem uświetnił jeden z sylwestrowych bali w… Australii.
18) Co roku między Bożym Narodzeniem a Sylwestrem czytamy wiele informacji na temat fajerwerków. Bo przecież nie ma Sylwestra bez sztucznych ogni, prawda? Sztuczne ognie wymyślono w Chinach. Początkowo służyły do rozrywki i celów religijnych, później zaczęto je wykorzystywać do celów militarnych. Ale gdyby nie fajerwerki i tak na pewno ktoś wymyśliłby rakiety.
19) Najbardziej znanym internetowym memem sylwestrowo-noworocznym jest tek, który przedstawia uśmiechniętego aktora amerykańskiego Sylwestra Stallone, z zamazanym na czarno zębem z przodu, z dopiskiem: “Sylwester z jedynką”. To oczywiście nawiązanie do nazwy sylwestrowego programu TVP.
Ciekawostki o Sylwestrze: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o gotowaniu
> Dowcip o Sylwestrze