wyspa Kiritibati państwo Kirimati

W Kiribati Nowy Rok witają jako pierwsi. Poznaj to państwo

Czas czytania:2 minut/y, 23 sekund/y

O państwie Kiribati leżącym na wyspach Oceanu Spokojnego, świat przypomina sobie co roku, 31 grudnia. Dlaczego? Bo mają ten przywilej, że na wyspie Kiritimati (jednej z wysp państwa) korki szampana w Nowy Rok strzelają tu najwcześniej. Poznaj państwo Kiritimati, wyspę Kirimati oraz wioskę o znajomej nazwie… Poland

Kiribati – biedne państwo na środku Pacyfiku

Na środku Oceanu Spokojnego istnieje państwo o nazwie Kiribati (Republic of Kiribati). Jest położone jest na 33. wyspach Line Islands. Jeśli chciałbyś znaleźć je na mapie, szukaj na środku Pacyfiku (Oceanu Spokojnego), między Australią a Ameryką Północną.

Pierwsi ludzie przybyli tu jakieś tysiąc lat temu, a Europejczycy dotarli tu w XVI wieku. Potem wyspy stały się brytyjską kolonią, a w 1978 r. państwo uzyskało niepodległość. Obecnie mieszka tu ponad 120 tys. ludzi, a Kiribati jest jednym z najbiedniejszych państw świata.

Stolicą kraju jest około 40-tysięczne miasto Bairiki, leżące na wyspie o tej samej nazwie.

Wyspa Kiritimati

Wśród 32. wysp wchodzących w skład państwa Kiribati (21 z nich jest zamieszkanych), największą jest Kiritimati czyli Wyspa Bożego Narodzenia. Ma 642 km² powierzchni czyli 70% powierzchni całego państwa, co oznacza, że na pozostałe 30% składają się 32. pobliskie wyspy.

Na wyspie Kiritimati mieszka 8 tys. ludzi. Żyją w czterech wsiach: London, Tabwakea, Banana i najmniejszej, Poland, o której zaraz napiszemy.

Dodamy, że blisko Banany jest mały port lotniczy Cassidy (Cassidy International Airport).

Nowy rok w Kiribati

Gdy mieszkańcy wyspy Kiritimati witają Nowy Rok, w Polsce jest wtedy godzina 11:00. Jednak najciekawsze jest to, że Nowy Rok witają tu najwcześniej ze wszystkich państw świata.

Wioska Poland – skąd ta znajoma nam nazwa?

Jak już wiesz, najmniejszą miejscowością na wyspie Kirimati, jest wioska Poland, w której mieszka ok. 400 ludzi.

Jak czytamy w informacji z 2015 r. opublikowanej w SuperPolonia.info: “Jest tu kościół św. Stanisława, dwa samochody i często brakuje prądu oraz wody pitnej, gdyż często psuje się agregat, uruchamiany zwykle w nocy. Często brakuje tu żywności, brak tu opieki medycznej, więc wioski na wyspie wyludniają się.

Skąd w tak odległym miejscu świata wioska o nazwie Poland? Na przełomie XIX i XX wieku przybył tu Polak Stanisław Pełczyński. Należał do załogi amerykańskiego statku przywożącego tu koprę (wysuszony miąższ orzechów palmy kokosowej stosowany do wyrobu oleju). Mieszkańcy zwrócili się do niego z prośbą aby pomógł im w nawadnianiu plantacji palmowych. Pomógł, więc wioskę nazwano nazwą kraju jego pochodzenia – Poland, wybudowano tu kościół pod wezwaniem świętego Stanisława (połowa mieszkańców wioski to katolicy), a zatokę w lagunie nazwano Zatoką Świętego Stanisława.

To było dawno temu, więc mało kto z obecnych mieszkańców wioski Poland pamięta skąd wzięła się jej nazwa, wielu nie wie nawet o istnieniu państwa Poland czyli Polska”.

Dodamy, że z wioski Poland do stolicy kraju Kiribati – miasta Bairiki, jest aż 3500 kilometrów. Trochę mniej niż z Kijowa do Madrytu. To naprawdę koniec świata!

Kiribati: (c) Sadurski.com
Na ilustracji: wyspa Kiritibati

Zobacz też:
> Auckland, Nowa Zelandia
> Mikronezja

sylwestrowe informacje noworoczne zabawa sylwestrowa bal sylwestrowy Poprzedni post Niezwykłe ciekawostki na Sylwestra i Nowy Rok
badania profilaktyczne zdrowie Następny post Badania, które warto wykonać po 30. roku życia