technologia komputery człowiek przyszłość

Jak technologia wpłynęła przez ostatnie lata na człowieka?

Czas czytania:7 minut/y, 1 sekund/y

Jeśli liczysz sobie trochę więcej niż około 20 wiosen, to zapewne pamiętasz jeszcze lata, w których technologia nie była aż tak dominującym aspektem ludzkiego życia. Komputer był kojarzony jedynie z ogromnym i skomplikowanym urządzeniem wykorzystywanym wyłącznie przez paru naukowców?

Niezależnie od tego, w naszym dzisiejszym artykule spróbujemy przyjrzeć się temu, jak w ciągu ostatnich kilku lat zmieniło się nasze życie codzienne. Postaramy się w związku z tym przedstawić zarówno pozytywne, jak i negatywne strony tych właśnie zmian.

Jakie zalety ma rozwój technologii dla ludzi?

Zacznijmy od tych dobrych stron postępu technologicznego, zobaczmy więc jak wszelkiego rodzaju osiągnięcia naukowe i nowe technologie mogą ułatwiać nam życie.

Możliwości wzajemnej komunikacji na odległość

W pierwszym punkcie chcemy poruszyć coś, co większość ludzi zapewne traktuje jako zupełnie normalny stan, a tymczasem jest to bez wątpienia najważniejsze osiągnięcie technologiczne na przestrzeni lat. Mamy tutaj na myśli możliwość zupełnie nieskrępowanego skontaktowania się w zasadzie z dowolną osobą w dowolnym miejscu na świecie. Aby uświadomić Ci istotność tego konkretnego elementu, to spróbuj wyobrazić sobie, że jeszcze 25 – 30 lat temu miałeś do dyspozycji albo telefony stacjonarne, albo CB Radio. I to był koniec dostępnych opcji!

Jeśli chciałeś więc do kogoś zadzwonić, to po pierwsze, musiałeś znać jego numer telefonu, po drugie ten ktoś musiał mieć zainstalowany w swoim domu (lub pracy) telefon stacjonarny, a po trzecie – cóż, musiał być w danym momencie w bezpośrednim pobliżu aparatu. Jeśli osoba, z którą planowałeś się skontaktować wyszła na przykład na zakupy lub choćby do ogrodu, to z połączenia i rozmowy nici. Ponadto rozmowy były kosztowne nawet w obrębie miasta, czy województwa, a o cenie połączenia międzynarodowego lepiej było w ogóle nie wspominać. Pewną alternatywą były opcje w postaci walkie-talkie, czy też CB Radio, ale z racji swojej specyfiki były po pierwsze bardzo mało rozpowszechnione, a po drugie ich stosowanie w praktyce ograniczone było bo bardzo niewielkiego obszaru. Tak, wiemy o rozbudowanych stacjach krótkofalarskich, ale bądźmy szczerzy – kto tego używał do normalnej, codziennej komunikacji, jeśli nie był oficerem radiowcem na statku?

A jeśli nie rozmowa, to zostawało pisanie listów i kartek, w ostateczności wysyłanie telegramów. Cóż, wiadomo było wtedy, że odbiorca zapewne otrzyma wiadomość kiedyś w niedalekiej przyszłości. Jeśli nie zaginie ona gdzieś po drodze.

technologia komputery człowiek przyszłość
Technologia mobilna, to osiągnięcie ostatnich lat

Jak to natomiast wygląda dzisiaj? Dziś po prostu bierzesz do ręki telefon i wybierasz bezpośrednio numer komórkowy swojego odbiorcy. Nie ma przy tym znaczenia, gdzie ten ktoś się obecnie znajduje – czy w swoim mieszkaniu przy tej samej ulicy, czy też na drugim końcu świata, na przykład w Australii. Bez problemu się dodzwonisz i porozmawiasz, przy naprawdę minimalnych kosztach. Jeśli nie chcesz lub nie możesz zadzwonić korzystając z połączenia telefonicznego, możesz wysłać mu krótką wiadomość SMS lub za pomocą jednego z licznych komunikatorów, jak:

  • Messenger,
  • Telegram,
  • VKontakte,
  • czy też Whatsapp.

Albo zadzwonić za pomocą technologii VoIP, na przykład za pomocą Skype lub Google Duo. Czy doceniasz ten gigantyczny przeskok we wzajemnej komunikacji? Jeśli nie, to naprawdę warto zacząć to robić!

Wiedza dostępna zawsze i wszędzie

Internet od samego początku projektowany był jako medium umożliwiające dostęp do ogromnych zasobów wiedzy. I do dziś ta rola doskonale się w jego przypadku sprawdza. Tak, z pewnością nie doceniasz tego, że w zasadzie w dowolnym momencie możesz sięgnąć do kieszeni, wyjąć telefon i dowiedzieć się wszystkiego, co Cię interesuje w trakcie zaledwie kilkunastu sekund.

Czy zdajesz sobie sprawę, że w epoce przedinternetowej, a nawet już w trakcie jego szybkiego rozwoju, aby poszerzyć swoją wiedzę na jakiś temat – załóżmy dla przykładu, że chciałbyś dokładnie poznać budowę mechanizmu różnicowego i zrozumieć jego działanie, musiałeś udać się do biblioteki dysponującej specjalistycznymi zbiorami książek, znaleźć w katalogu odpowiednią pozycję (albo kilka naraz), wypożyczyć je, uważnie przeczytać odnajdując interesujące Cię informacje, a następnie oddać książki? A i tak istniała spora doza prawdopodobieństwa, że wiedza, jaką w ten sposób zdobyłeś, nie była w pełni wystarczająca, nie wyczerpywała tematu, albo też podana była w książce w sposób trudny do zrozumienia?

A dziś? Wpisujesz do wyszukiwarki odpowiednią frazę, a następnie zaczynasz czytanie. Na przykład rozpoczynając od Wikipedii. Następnie możesz znaleźć także mnóstwo rysunków, zdjęć i nawet nagrań wideo prezentujących działanie mechanizmu różnicowego w praktyce, wraz ze wskazaniem licznych aspektów i najważniejszych rozwiązań wpływających na jego funkcjonowanie i skuteczność. I to wszystko na swoim telefonie, który codziennie nosisz przy sobie.

Ta zaleta dotyczy dosłownie wszystkiego. I wiedzy specjalistycznej, i ogólnej. A także licznych porad – na przykład chcesz kupić konkretny samochód i nie wiesz, jakie są jego słabe punkty? Za pięć minut będziesz znał je wszystkie. Przepisy kulinarne? Godne polecenia restauracje w mieście, do jakiego się udajesz w delegację? Terminarz meczów ulubionej drużyny? Najnowsze plotki na temat Twojego ulubionego celebryty? Wszystko znajdziesz w Internecie.

technologia sztuczna inteligencja postęp technologiczny
Dalszym krokiem w rozwoju technologii będzie sztuczna inteligencja

Usługi dostępne online

Kolejną rzeczą, jaką trudno zlekceważyć, jest możliwość załatwienia mnóstwa rzeczy przez Internet. Ta opcja stała się w ostatnich latach tak popularna, że w zasadzie wszyscy traktujemy ją jako zupełnie normalną rzeczywistość. Ale przecież jeszcze 10 lat temu nikt tak naprawdę o tym poważnie nie myślał.

A dziś? Zakupy przez Internet to normalna rzecz, jak kupno pieczywa w sklepie. Kupienie interesującego nas produktu w Chinach i przesyłka drogą lotniczą do Polski, a następnie doręczenie paczki do rąk własnych? Zupełnie nikogo to już nie dziwi. Zarezerwowanie hotelu przez Internet? Kupno biletów lotniczych? Opłacenie rachunków za pomocą telefonu komórkowego? Wywoływanie zdjęć? Umawianie się na wizytę u lekarza? Załatwianie spraw urzędowych, jak rejestracja samochodu? Granie w gry wideo przez internet z graczami z całego świata? Transmisje meczów piłki nożnej i filmów w internecie dzięki platformom typu VOD, czy Netflix?

Praca zdalna

Telepraca zwana także pracą zdalną znana była od dosyć dawna. Jednak w zasadzie dopiero w tym roku z racji ogólnoświatowej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 stała się ona powszechnie spotykanym zjawiskiem. Dzisiaj nikogo już nie dziwi to, że zamiast codziennie z samego rana ubierać się w pośpiechu i stać w porannych korkach w drodze do biura, zasiadamy o wybranej przez siebie godzinie z kubkiem kawy w ręku przed komputerem i rozpoczynamy realizowanie codziennych obowiązków. W trakcie pracy możemy swobodnie kontaktować się z przełożonymi i współpracownikami korzystając z licznych narzędzi do pracy grupowej, jak na przykład Slack, czy też Microsoft Teams. Tak, praca zdalna to jedno z naprawdę znakomitych osiągnięć technologicznych w trakcie ostatnich kilku lat.

Systemy nawigacyjne

Pod pojęciem nawigacji rozumiemy najczęściej systemy pokazujące drogę dostępne w samochodach lub w telefonach komórkowych. I tym właśnie w tym punkcie się zajmiemy . Wszelkiego rodzaju systemy nawigacyjne zasługują na szczególne uznanie. Głównie z racji tego, że jeszcze 15 lat temu ta technologia mogła być odbierana raczej w kategoriach fikcji. Owszem, satelity systemu GPS, czy też GLONASS zostały umieszczone na orbitach w latach 80. ubiegłego wieku, ale przez większość czasu były one przeznaczone wyłącznie do zastosowań wojskowych. Dopiero niedawno producenci zaczęli korzystać z ich dobrodziejstwa.

W efekcie nie musimy już korzystać z papierowych map i przewodników turystycznych, aby dotrzeć do danego miejsca, czy do danej atrakcji. Dziś wystarczy wpisać adres docelowy w systemie nawigacji naszego samochodu, czy smartfona, a następnie podążać zgodnie ze wskazówkami widocznymi na ekranie…

technologia GPS nawigacja
Technologia GPS. Obecnie nie wyobrażamy sobie podróży bez nawigacji

Negatywne strony rozwoju technologii

Oczywiście znajdą się także ludzie narzekający na efekty postępu technologicznego. Większość ich argumentów nie ma za bardzo odzwierciedlenia w rzeczywistości, ale niektóre z nich jednak okazują się być całkiem sensowne.

Uzależnienie od Internetu i telefonu

Specjaliści z dziedziny psychologii i zwalczania nałogów coraz częściej alarmują na temat nowego zjawiska. Jest nim wyraźnie uzależnienie od telefonu i Internetu. Powstało nawet specjalnie określenie dla tego zjawiska, czyli „nomofobia”. Dotyczy ono silnego poczucia lęku i niepokoju, gdy ktoś cierpiący na nie nie może normalnie korzystać ze swojego telefonu. Na przykład z racji braku dostępu do Internetu lub też wyczerpania się baterii.

Redukcja umiejętności interpersonalnych

To zjawisko jest szczególnie mocno powiązane z mediami społecznościowymi. Ludzie intensywnie korzystający z serwisów tego typu przez wiele godzin każdego dnia, w świecie rzeczywistym zaczynają mieć poważne problemy z nawiązywaniem relacji o charakterze towarzyskim lub uczuciowym. Po prostu ich umiejętności interpersonalne ulegają całkowitemu zanikowi.

Brak Internetu może okazać się prawdziwą tragedią

Ostatnim czynnikiem, jaki chcemy omówić, jest potencjalny problem w postaci braku połączenia z Internetem. Ludzie, którzy przywykli do tego, że większość rzeczy robią w Internecie, będą naprawdę zagubieni, gdy nagle zostaną całkowicie odcięci od tego medium. W tym momencie spora część z pozoru trywialnych codziennych czynności zacznie w ich oczach urastać do rangi nierozwiązywalnego problemu. Jak bowiem zamówić bilet na samolot, jeśli nie można połączyć się z serwisem internetowym linii lotniczej…?

Współczesna technologia
1020/2308 zawsz,zap / 190924out

miasto Goerlitz Niemcy ciekawostki zabytki atrakcje Poprzedni post Görlitz – miasto pełne zabytków. 30 ciekawostek
drzwi na wymiar Następny post Drzwi na wymiar – by było jeszcze prościej