10 ciekawostek o mieście Turek
Miasto Turek ciekawostki i najważniejsze informacje o Turku
Turek – informacje
1) Turek, to około 30-tysięczne miasto Turek leży w województwie wielkopolskim, nad rzeką Kiełbaską. Niedaleko miasta znajdują się złoża węgla brunatnego.
2) Na zewnętrznej ścianie kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku znajduje się ściana pamięci ofiar hitleryzmu 1939-1945. Są tu czarne tablice z imionami i nazwiskami tutejszej ludności, zamordowanej przez hitlerowców w masowych egzekucjach.
3) Od 2011 r. na pl. H.Sienkiewicza stoi ławeczka z postacią Józefa Mehoffera (1869-1946). Artysta stworzył m.in. polichromie i witraże w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa i jest honorowym obywatelem miasta.
4) Mleczarnia Turek produkuje m.in. sery pleśniowe i twarogowe sprzedawane w całej Polsce. Firma istnieje od 1925 r., początkowo funkcjonowała pod nazwą Ziemianka.
Turek ciekawostki z historii
5) Pierwsza pisemna wzmianka na temat tej miejscowości, wymienianej jako Turcoviste, pochodzi z roku 1136. Była tu wówczas posiadłość arcybiskupów gnieźnieńskich. W 1332 roku Turek napadli Krzyżacy, a dziewięć lat później, w 1341 roku Turek otrzymał prawa miejskie.
6) W wielkim pożarze w roku 1523 r. spłonęła większość zabudowań miasta.
Turek zabytki
7) Jednym z zabytków miasta jest neogotycki kościół rzymskokatolicki z początku XX wieku, pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wewnątrz są witraże i polichromia Józefa Mehoffera (1869-1946). Kościół znajduje się obok rynku.
8) Późnoklasycystyczny ratusz w Turku zbudowano w 1872 r. Stoi na pl. Wojska Polskiego (rynku). Góruje nad nim wieża z zegarem. Od 1987 r. znajduje się tu Muzeum Miasta Turku im. J.Mehoffera.
9) W Turku jest kilkadziesiąt parterowych domów tkaczy z I połowy XIX wieku. Stoją przy ul. Żeromskiego i Kaliskiej.
10) W Turku znajduje się też kościół ewangelicko-augsburski z 1849 roku.
Turek ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Turek, ratusz. Foto: A. Fiedler / cc-by-sa 3.0