Pałka teleskopowa – co to jest?

pałka teleskopowa baton ciekawostki pałki teleskopowe informacje rodzaje budowa

Wielu Polaków o istnieniu pałki teleskopowej dowiedziało się w listopadzie 2020. Policjanci ubrani po cywilnemu, wmieszani w tłum demonstrantów i demonstrantek protestujących w Warszawie, w pewnym momencie wyjęli pałki teleskopowe i małe pojemniki z gazem pieprzowym. Na szczęście doszło tylko do drobnych starć, a przy okazji opinia publiczna dowiedziała się o sposobie pracy tajniaków oraz o ich rozkładanej broni. Pałki teleskopowe – informacje i ciekawostki

Ciekawostki o pałkach teleskopowych

1) Pałka teleskopowa, potocznie zwana batonem, to rodzaj broni obuchowej, rozpowszechniany od połowy XX wieku.

2) Baton jest składany (wysuwany). Złożony ma 15-20 cm długości, po rozłożeniu jest ok. 3 razy dłuższy (ma od 40 do 60 cm długości).

3) Pałka teleskopowa najczęściej jest wykonana z lekkiego i równocześnie mocnego metalu (np. aluminium) lub z tworzywa sztucznego.

4) Wysunięcie elementów powodujące powiększenie pałki następuje w wyniku jednego szybkiego ruchu wysuwająco-wstrząsającego. Są też pałki wysuwane automatycznie (po naciśnięciu na przycisk).

5) Ta broń używana jest przez służby specjalne (m.in. przez policję), używają jej ochroniarze, mają czasem ze sobą kierowcy taksówek i autobusów.

6) Na posiadanie i zakup pałki teleskopowej nie jest w Polsce wymagane specjalne zezwolenie i tej broni nie trzeba nigdzie rejestrować. Chyba, że ma końcówkę lub wkładkę z twardego, ciężkiego metalu, którego użycie może być bardziej niebezpieczne.

pałka teleskopowa baton ciekawostki pałki teleskopowe informacje rodzaje budowa
Pałka teleskopowa złożona i rozłożona

7) Pałki teleskopowej można używać tylko w przypadku obrony koniecznej. W innym przypadku użycie może być uznane za przestępstwo.

8) Ile kosztuje pałka teleskopowa? W zależności od modelu, ale generalnie kilkadziesiąt złotych za sztukę.

9) Są pałki teleskopowe z paralizatorem (elektryczne), z latarką, a nawet z gazem.

Pałki teleskopowe informacje i ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Wykrywacze metalu
> Spadochrony
> Portrety pamięciowe