10 ciekawostek o mieście Turek

ratusz rynek Turek ciekawostki atrakcje

Miasto Turek ciekawostki i najważniejsze informacje o Turku

Turek – informacje

1) Turek, to około 30-tysięczne miasto Turek leży w województwie wielkopolskim, nad rzeką Kiełbaską. Niedaleko miasta znajdują się złoża węgla brunatnego.

2) Na zewnętrznej ścianie kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku znajduje się ściana pamięci ofiar hitleryzmu 1939-1945. Są tu czarne tablice z imionami i nazwiskami tutejszej ludności, zamordowanej przez hitlerowców w masowych egzekucjach.

3) Od 2011 r. na pl. H.Sienkiewicza stoi ławeczka z postacią Józefa Mehoffera (1869-1946). Artysta stworzył m.in. polichromie i witraże w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa i jest honorowym obywatelem miasta.

4) Mleczarnia Turek produkuje m.in. sery pleśniowe i twarogowe sprzedawane w całej Polsce. Firma istnieje od 1925 r., początkowo funkcjonowała pod nazwą Ziemianka.

domy tkaczy ulica Żeromskiego Turek ciekawostki
XIX-wieczne domy tkaczy przy ul. Żeromskiego, foto: A. Fiedler / cc-by-sa 3.0

Turek ciekawostki z historii

5) Pierwsza pisemna wzmianka na temat tej miejscowości, wymienianej jako Turcoviste, pochodzi z roku 1136. Była tu wówczas posiadłość arcybiskupów gnieźnieńskich. W 1332 roku Turek napadli Krzyżacy, a dziewięć lat później, w 1341 roku Turek otrzymał prawa miejskie.

6) W wielkim pożarze w roku 1523 r. spłonęła większość zabudowań miasta.

kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa Turek ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku, foto: Piom / cc-by-sa 3.0

Turek zabytki

7) Jednym z zabytków miasta jest neogotycki kościół rzymskokatolicki z początku XX wieku, pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wewnątrz są witraże i polichromia Józefa Mehoffera (1869-1946). Kościół znajduje się obok rynku.

8) Późnoklasycystyczny ratusz w Turku zbudowano w 1872 r. Stoi na pl. Wojska Polskiego (rynku). Góruje nad nim wieża z zegarem. Od 1987 r. znajduje się tu Muzeum Miasta Turku im. J.Mehoffera.

9) W Turku jest kilkadziesiąt parterowych domów tkaczy z I połowy XIX wieku. Stoją przy ul. Żeromskiego i Kaliskiej.

10) W Turku znajduje się też kościół ewangelicko-augsburski  z 1849 roku.

Turek ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Turek, ratusz. Foto: A. Fiedler / cc-by-sa 3.0

Zobacz też:
> Opalenica
> Gniezno
> Głogów