uzdrowisko miasto Uniejów ciekawostki atrakcje zabytki woj. łódzkie

Ciekawostki o Uniejowie, woj. łódzkie

Czas czytania:2 minut/y, 56 sekund/y

Uniejów ciekawostki i najważniejsze informacje o Uniejowie. Z czego słynie, historia i zabytki Uniejowa, co zobaczyć

Miasto Uniejów

1) Uniejów, to 3-tysięczne miasto w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Uniejów. Leży nad rzeką Wartą.

2) Miasto oraz gmina mają charakter turystyczny. W 2008 r. otwarto tu Termy Uniejów (ul. Zamkowa 3/5). W kompleksie są baseny, gastronomia oraz kasztel rycerski, w którym organizowane są co roku: jarmark średniowieczny i turniej rycerski.

3) Od 2012 roku Uniejów jest uzdrowiskiem. Są tu wody lecznicze, zawierające m.in. siarkę, radon, fluor, chlorki miedzi i żelaza, związki kwasu metakrzemowego oraz jod. Na solankę o temperaturze 68 stopni C natrafiono przypadkowo, podczas poszukiwania ropy i gazu. Było to w latach 70. XX wieku. Jest wydobywana z głębokości 2 kilometrów.

Zagroda Młynarska w Uniejowie skansen wiatrak-koźlak
Zagroda Młynarska czyli skansen w Uniejowie, woj. łódzkie

Uniejów ciekawostki z historii

4) Miejscowość istniała już w XI wieku. W 1136 r. występuje w dokumencie jako Unieievo. Około 1285 r. uzyskała prawa miejskie. W 1870 r. zostały one odebrane w ramach zemsty Rosjan za powstanie styczniowe, podobnie jak wielu innym miastom.

5) W XIV–XV wieku w Uniejowie znajdowała się rezydencja arcybiskupów gnieźnieńskich.

6) W 1656 miasto złupiły wojska szwedzkie, a w latach 1632, 1736 i 1816 było nawiedzone przez pożary, które strawiły dużą część ówczesnej zabudowy drewnianej.

7) Między 1836 a 1919 rokiem Uniejów należał do rodu Tollów. Pochodzący z Estonii Karol von Toll, szef sztabu feldmarszałka Iwana Dybicza w nagrodę za osiągnięcia podczas powstania listopadowego, otrzymał dobra uniejowskie wraz z zamkiem. Nigdy jednak tu nie zamieszkał.

8) Pod koniec 1939 r. Uniejów znalazł się w granicach tzw. Kraju Warty (Warthegau). Potem Niemcy wysiedlili Polaków, wymordowali Żydów, a miasto nazwali Brückstadt.

średniowieczny zamek Uniejów ciekawostki atrakcje zabytki
Uniejów ciekawostki: średniowieczny zamek, w głębi jego wieża

Zamek w Uniejowie i kolegiata

9) Zamek w Uniejowie (ul. Zamkowa) wybudowano w XIV wieku. W XVI (wtedy stracił charakter gotycki) i XIX w. (wtedy otrzymał charakter klasycystyczny) był przebudowywany. Wcześniej stała w tym miejscu drewniana budowla obronna, którą zniszczyli Krzyżacy w 1331 roku.

Podczas wojny trzynastoletniej (1454-1466) przechowywano tu cenne przedmioty z Gniezna, m.in. głowę św. Wojciecha i relikwie św. Gedeona. Po II wojnie światowej (1956-1967) obiekt odrestaurowano i pełnił rolę archiwum. Obecnie jest tu hotel, restauracja i centrum konferencyjne.

10) Wieża zamkowa jest udostępniona dla turystów i pełni funkcje tarasu widokowego. Przy zamku jest 34-hektarowy park, który powstał w XIX wieku. Spacer alejkami pośród wysokich drzew, to mile spędzony czas.

11) Przy Placu Kolegiackim 2 stoi Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku była budowlą gotycką, dwa wieki później została przebudowywana. Po zniszczeniach II wojny światowej została odbudowana. Wewnątrz jest gotyckie prezbiterium z XIV wieku, ołtarze boczne powstały w XVII wieku, a sarkofag w kaplicy błogosławionego Bogumiła z brązu powstał w 1667 roku.

kolegiata Wniebowzięcia NMP Uniejów ciekawostki zabytki woj. łódzkie
Uniejów ciekawostki: kolegiata Wniebowzięcia NMP i wieża

Uniejów atrakcje, zabytki, co zobaczyć

12) Między kolegiatą a rynkiem stoi neobarokowa wieża kościelna. Ma 25 metrów wysokości i została wzniesiona w 1901 roku.

13) W klasycystycznym, XIX-wiecznym pałacyku Tollów obecnie znajduje się Dom Kultury.

14) 3 kilometry od centrum miasta, na cmentarzu w Orzeszkowie-Kolonii stoi prawosławna kaplica grobowa rodziny Tollów, zbudowana w 1885 roku w stylu neobizantyjskim. Pochowano tu kilka osób tego rodu, a w 1945 r. szczątki przeniesiono w pobliże kaplicy. Po dewastacji, w latach 1988–1990 kaplicę odrestaurowano. Obecnie jest w rejestrze zabytków.

15) W mieście i okolicach zachowało się kilka bunkrów z czasów II wojny światowej.

Uniejów ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Aleksandrów Łódzki
> Bełchatów
> Pabianice

suknie ślubne koronkowe Poprzedni post Suknie ślubne koronkowe – trzy nowości
Pomnik Niepodległości miasto Terespol ciekawostki atrakcje zabytki Następny post Terespol, woj. lubelskie – ciekawostki