Kościół św. Mikołaja w Warce Warka ciekawostki atrakcje zabytki

Warka, woj. mazowieckie – 20 ciekawostek

Czas czytania:3 minut/y, 32 sekund/y

Warka ciekawostki i najważniejsze informacje o Warce. Historia, zabytki, atrakcje, co warto zobaczyć odwiedzając Warkę

Miasto Warka

1) Warka, to 12-tysięczne miasto w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Warka. Miasto leży 50 km na południe od Warszawy i 40 km na północ od Radomia.

2) Miejscowość powstała w XII wieku. Prawa miejskie miała w latach 1284–1321 oraz ma obecnie. Niestety nie znaleźliśmy informacji, od kiedy.

3) W 1231 r. po raz pierwszy w dokumentach pojawiła się nazwa Varca. W 1508 pojawiła się obecna nazwa – Warka. Jedna z hipotez źródła nazwy miasta mówi o tym, że pochodzi ona od słowa “warzyć”. Tak nazywa się jeden z procesów produkcji piwa, z którego miasto słynie od XV wieku.

Warka ciekawostki z historii

4) Wiek XVI był okresem szybkiego rozwoju miasta. Warka była wtedy drugim po Warszawie ośrodkiem piwowarskim w Księstwie Mazowieckim. Działało tu 30 piwowarów, a w Warszawie – 38. W Mieście było 7 kościołów katolickich, a rynek był tam, gdzie obecnie jest “stary” cmentarz”. Zniszczenie Warki podczas potopu szwedzkiego (1656) zahamowało rozwój.

5) W latach 30. XX wieku nad rzeką Pilicą w Warce zbudowano most kolejowy długości 200 metrów. Był na trasie między Warszawą a Krakowem. Budowa pochłonęła 35 milionów przedwojennych złotych.

6) 23 sierpnia 1944 r. nad Warką 1 pułk lotnictwa myśliwskiego „Warszawa” odbył swą pierwszą bitwę powietrzną z niemiecką Luftwaffe. W 1959 r., w 15. rocznicę bitwy, w ścianę ratusza wmontowano pamiątkową tablicę. 10 lat później przy rondzie u zbiegu ulic Warszawskiej, Puławskiej i Grójeckiej odsłonięto pomnik. Z powodu charakterystycznego kształtu, nazywany jest widelcem.

7) Drewniana synagoga żydowska została wybudowana w latach 1811–1817. Niemcy spalili ją w 1939 roku.

ratusz w Warce na rynku Warka ciekawostki atrakcje zabytki
Ratusz w Warce na rynku, z lewej wieża remizy strażackiej. Warka ciekawostki

Warka atrakcje, zabytki, co zobaczyć

8) Przy południowej pierzei rynku stoi warecki ratusz – siedziba władz miasta. To klasycystyczny budynek wzniesiony w początku XIX wieku. Na dachu jest platforma widokowa.

9) Przy ul. Długiej w Warce stoi klasycystyczny dworek z pierwszej połowy XIX wieku. Obecnie mieści się w nim Muzeum Ziemi Wareckiej.

10) Kościół Świętego Mikołaja Biskupa (ul. Farna 10) zbudowano w pierwszej połowie XVII wieku, w miejscu wcześniejszej, drewnianej świątyni. Po zniszczeniu podczas potopu szwedzkiego, kościół przebudowano. Został gruntownie wyremontowany na początku XX wieku. Po zniszczeniu podczas II wojny światowej, w 1948 r. został odbudowany. Ołtarz główny pochodzi z 1610 roku. Patrz górne zdjęcie

11) Barokowy kościół Matki Bożej Szkaplerznej (ul. Franciszkańska) został wybudowany w latach 1630-1730, wraz z budynkami zakonu franciszkanów. W kościele znajduje się Matka Boża Warecka czyli obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Wewnątrz są zabytki barokowe i rokokowe. W krypcie świątyni umieszczono szczątki książąt mazowieckich. W 1864 r. dekretem carskim klasztor został skasowany i franciszkanie musieli go opuścić.

12) W pałacu Pułaskich z końca XVII wieku (ul. Pułaskiego 24, w dzielnicy Winiary) mieści się Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego. W parku obok muzeum w 1979 r. odsłonięto pomnik gen. Kazimierza Pułaskiego.

13) Na wareckim cmentarzu jest grób Piotra Wysockiego (1797-1875), inicjatora powstania listopadowego. W 1831 r. został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari numer 1. Zmarł w rodzinnym domu, w Warce mając 77 lat. Na jego grobie umieszczono maksymę: “Wszystko dla ojczyzny – nic dla mnie”.

14) Warce są trzy barokowe kapliczki z XVIII wieku. Jedna z nich znajduje się u zbiegu ulic Franciszkańskiej i Mostowej.

Warka ciekawostki

15) Rynek w Warce, to Plac hetmana Stefana Czarnieckiego.

16) Z wieży budynku straży pożarnej codziennie w południe rozbrzmiewa utwór „Tango Warka”, nieoficjalny hymn miasta.

17) Jabłkowa Warka – Owoc Naszej Pasji – to turystyczny szlak jabłkowy, który od 2017 r. powstaje na terenie gminy Warka. Miasto znajduje się na terenie słynnego regionu uprawy i przetwórstwa jabłek.

18) Na terenie hotelu Sielanka w Warce organizowano Mistrzostwa Świata w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi oraz wielokrotnie Mistrzostwa Polski w skokach przez przeszkody i w powożeniu.

19) W 2002 r. w ośrodku z polem biwakowym otwarto Muzeum Karawaningu, potem przeniesione w inne miejsce. Są tu m.in. pojazdy – campery. Adres: ul. Nowy Zjazd 6.

20) Warka, to nazwa jasnego piwa produkowanego w browarze w Warce od 1975 roku (także w Żywcu i Elblągu). Obecnie browar jest własnością Grupy Żywiec S.A. Można go zwiedzać.

Warka ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zdjęcia: Mrksmlk / cc by-sa 3.0.

Zobacz też:
> Kozienice
> Ciechanów
> Brok

Australia góra Uluru ciekawostki Poprzedni post Australijska góra Uluru
flaga Czad ciekawostki informacje Afryka państwo kraj Następny post 17 ciekawostek o afrykańskim państwie Czad