Warszawska Nike – 11 niezwykłych ciekawostek
Warszawska Nike ciekawostki
Czy wiesz, że Warszawska Nike początkowo stała na placu Teatralnym – tu, gdzie obecnie stoi pałac Jabłonowskich? Czyją twarz uwieczniono? Po co w mieczu umieszczono struny fortepianowe? Niezwykłe fakty i ciekawostki o warszawskiej Nike
Warszawska Nike ciekawostki i fakty
1) Pomnik Bohaterów Warszawy, zwany częściej Warszawską Nike, stoi w Warszawie przy ul. Nowy Przejazd, przy skrzyżowaniu z aleją Solidarności (przy Trasie W-Z). Upamiętnia warszawiaków, którzy zginęli w latach 1939-1945. Rzeźba ma 7 metrów wysokości i 6 metrów długości.
2) Pomnik odsłonięto 20 lipca 1964 r., w ramach obchodów 20-lecia PRL. Początkowo stał na placu Teatralnym, około 300 metrów dalej niż obecnie. Obecnie tu, gdzie początkowo stała Warszawska NIKE, stoi odbudowany pałac Jabłonowskich.
3) Decyzję o budowie pomnika podjęła Stołeczna Rada Warszawy, 30 lipca 1956 r. W kolejnym roku ogłoszono konkurs na projekt pomnika. Z Polski i innych krajów wpłynęło aż 196 projektów. Wybrano projekt rzeźbiarza Mariana Koniecznego (1930-2017) działającego z architektami: Zagremmą i Adamem Koniecznymi. Konieczny, uczeń Xawerego Dunikowskiego, stworzył też szereg innych pomników, m.in. W.Witosa w Warszawie i S.Wyspiańskiego w Krakowie.
4) W mitologii greckiej Nike, to bogini zwycięstwa. Często przedstawiano ją jako młodą kobietę ze skrzydłami. Wśród najsłynniejszych rzeźb przedstawiających tę boginię, jest Nike z Samotraki. Można ją oglądać w Luwrze, w Paryżu.
5) Rzeźbę Warszawskiej Nike odlano w Gliwicach, a do Warszawy przywieziono w dwóch częściach, wykorzystując specjalne platformy kolejowe.
Niezwykłe ciekawostki o warszawskiej NIKE
6) Postaci Nike twarz dała Anna Tarczyńska, 11-letnia warszawianka mieszkająca na Grochowie. Prywatnie córka Koniecznego – autora pomnika. Delikatne rysy trochę nie pasują do reszty postaci, mającej ciało dojrzałej kobiety.
7) Budowę pomnika sfinansowano ze składek społecznych oraz środków Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy.
8) Miecz warszawskiej Nike ma 2 metry długości i waży ok. 1 tonę. Wewnątrz znajdują się struny fortepianowe. Dlaczego? Dzięki nim miecz nie złamie się na dużym wietrze, lecz odchyli nawet o 15 centymetrów.
9) Wraz z przeniesieniem pomnika Warszawskiej Nike w obecne miejsce, doszło do rozbieżności. Autor chciał, aby Nike stanęła na 20-metrowym cokole, a władze miasta chciały cokół 6,5-metrowej wysokości. Ostatecznie doszło do kompromisu, a rzeźba stanęła na 14-metrowym cokole. Został on wykonany z żelbetonu, który w środku jest pusty.
10) Warszawską Nike w obecnej lokalizacji umieszczono 15 grudnia 1997 roku. Przez jakiś czas, po zdemontowaniu z poprzedniego miejsca, rzeźbę umieszczono na zapleczu budowy ratusza.
11) Pomnik Nike kilkukrotnie znalazł się na znaczkach i kartach pocztowych Poczty Polskiej. Także na jednym ze znaczków poczty wietnamskiej, na 30-lecie PRL w 1975 roku.
Warszawska Nike ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o ulicach Warszawy
> Dużo ciekawostek o Warszawie