45-lecie Witolda Mysyrowicza w teatrze Rampa
29 stycznia 2019 r. w Teatrze Rampa w Warszawie, przy ul. Kołowej 20. odbędzie się Benefis Witolda Mysyrowicza. Artysty, prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, z okazji jego 45-lecia pracy artystycznej
Uwaga! Termin uroczystości został przesunięty na późniejszy!
W ramach benefisu zostanie otwarta wystawa prac Mysyrowicza powstałych w ostatnich pięciu latach. Zaprezentowanych zostanie m. in. 99 prac z cyklu “Politycy i… w swoich najlepszych życiowych rolach”, 48 wizerunków monarchów Polski, które ukazały się na rynku w roku 2016 w wydaniu książkowym pt. “Poczet monarchów Polski wg Witolda Mysyrowicza”. Także ponad 80 plakatów, seria 48 ilustracji graficznych do utworów Stanisława Moniuszki, w związku z 200. rocznicą urodzin kompozytora oraz ponad 100 innych prac, głównie satyrycznych.
Odbędzie się również promocja autorskiej książki Witolda Mysyrowicza, zatytułowanej “Witold Mysyrowicz + 5”. Ponad 400-stronicowa książka ma charakter albumowy. Zawiera w sumie ponad 1000 ilustracji, w tym poszerzony, w stosunku do wystawy, zestaw reprodukcji prac artysty, relacje z wydarzeń artystycznych z ostatnich pięciu lat, w których autor brał udział, krótki dział wspomnieniowy, eseje o sztuce i inne materiały. Książka ilustrowana jest kilkuset zdjęciami.
W ramach benefisu odbędzie się również: wręczenie dorocznych nagród Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury “ERYK’2017” oraz wręczenie Orderu Krzywego Ołówka i Dyplomu Humoris Causa, Robertowi Górskiemu, za “Ucho prezesa”.
W części estradowej wystąpią m.in. Lidia Stanisławska, Danuta Stankiewicz, Marek Majewski, Evgen Malinowski i Krzysztof Daukszewicz.
O autorze
Witold Mysyrowicz urodził się w 1947 r. w Warszawie, W latach 1967-1973 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, na Wydziale Grafiki, gdzie uzyskał w 1973 roku Dyplom z Wyróżnieniem w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. Zajmuje się grafiką wydawniczą i reklamową, rysunkiem satyrycznym oraz sporadycznie innymi dyscyplinami plastycznymi.
Uczestniczył w kilkuset wystawach plakatu, malarstwa i rysunku Polsce oraz w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Za swe prace (plakaty, znaki graficzne, rysunki) otrzymał ponad 150 nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i międzynarodowych w Polsce oraz m. in. w Chinach, Czechach, Francji, Hiszpanii, Indiach, Iranie, Korei Płd., Niemczech, Rosji, Rumunii, Słowacji, na Ukrainie, we Włoszech. Dwukrotny laureat Nagrody im. T. Trepkowskiego, dwunastokrotny laureat legnickiego Satyrykonu oraz ośmiokrotny laureat Międzynarodowego Konkursu Satyrycznego w Zielonej Górze oraz Kożuchowie.
Miał 35 wystaw indywidualnych, w tym w 2013 roku w Muzeum Karykatury w Warszawie. Był jurorem wielu konkursów na rysunek satyryczny, krajowych i międzynarodowych. Jest autorem kilku-set plakatów, opracował graficznie i zilustrował kilkadziesiąt książek i wydawnictw oraz druków reklamowych. Zorganizował i był kuratorem wielu wystaw rysunku satyrycznego oraz artdirectorem kilku międzynarodowych konkursów na rysunek satyryczny. Zredagował i opracował wiele katalogów wystaw rysunku satyrycznego i karykatury.
Rysunki satyryczne publikował m. in. w Szpilkach, Karuzeli, Odrodzeniu, Puk-puk, Sztuce, Trybunie, Prasie Polskiej oraz sporadycznie w innych tytułach prasowych w Polsce i za granicą. W latach 1990-2010 współpracował z Dziennikiem Cotygodniowym NIE, gdzie opublikował ponad 5000 rysunków. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych oraz licznych placówkach muzealnych w kra-ju i za granicą. W latach 1974-1982 członek Związku Polskich Artystów Plastyków, sekretarz byłego Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików Projektantów, od 1987 roku członek-założyciel Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. W latach 2005-2011 Skarbnik, od 2011 roku Prezes SPAK. Wyróżniony przez SPAK ERYKIEM`2011. Laureat nagrody Ruchu Piękniejsza Polska, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013 r. Mieszka oraz pracuje w Podkowie Leśnej.