rumianek właściwości lecznicze rumianku zioła

Właściwości lecznicze rumianku. Gdzie można go stosować?

Czas czytania:3 minut/y, 14 sekund/y

Właściwości lecznicze rumianku były znane od wielu lat. Poprzednie pokolenia doskonale poznały właściwości i bezbłędnie wiedziały kiedy i w jaki sposób go spożywać. Poznaj wpływ koszyczków rumianku na organizm. 

  1. Czym jest rumianek pospolity? 
  2. Koszyczek rumianku – właściwości lecznicze rumianku 
  3. Jak przygotowuje się napar z rumianku?
  4. Koszyczki rumianku – przeciwskazania
  5. Wpływ rumianku na organizm – właściwości rumianku

Właściwości lecznicze rumianku pozwalają pozytywnie wpływać na liczne dolegliwości oraz efektywnie usprawniać pracę organizmu. Lista jego dobroczynnych właściwości jest bardzo długa. Ta roślina jednoroczna należy do najcenniejszych roślin leczniczych. Jest wykorzystywana zarówno w pielęgnacji włosów, jako herbata rumiankowa jak i do wykonania mieszanek leczniczych. 

Czym jest rumianek pospolity? 

Rumianek pospolity, występujący także pod nazwą rumianek lekarski lub zwyczajny, to powszechnie występująca, pospolita roślina zielarska. Z łatwością można spotkać ją zarówno w Europie, jak i Azji, Ameryce oraz Australii. Najczęściej występuje na łąkach i wilgotnych terenach. 

Ma stosunkowo długi okres kwitnienia, od maja aż do jesieni. W zielarstwie wykorzystuje się pobudzające przemianę materii koszyczki kwiatowe rumianku. Zawierają one cenne olejki eteryczne o wielu właściwościach leczniczych. 

Koszyczek rumianku – właściwości lecznicze rumianku 

Właściwości lecznicze rumianki są bardzo liczne, przez napary z tej rośliny są zalecane przy różnorodnych dolegliwościach. Kwiaty rumianki są bogate w sole mineralne. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym wiele osób sięga po napar z rumianku podczas wszelakich infekcji. Włączając rumianek do swojej codziennej diety, można poprawić krzepliwość krwi, przepływ żółci, a także przeciwdziałać nadkwaśności żołądka. Regularnie pity napar z rumianki ułatwia zasypianie i pomaga przy stresowych bólach brzucha.

Herbatka rumiankowa może być także stosowana zewnętrznie. Doskonale sprawdza się jako płukanka do włosów przeciwdziałająca ich wypadaniu oraz jako tonik do przemywania twarzy. Działanie przeciwbakteryjne pomaga utrzymać w czystości skórę podatną na trądzik. Z tego względu olejek eteryczny występujący w rumianku jest chętnie wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym oraz do przemywania oczu. 

Jak przygotowuje się napar z rumianku? 

Najbardziej znanym sposobem zażywania rumianku jest przygotowanie aromatycznego naparu. Właściwości lecznicze rumianku pod postacią herbatki są duże i wykorzystywane zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. 

Przygotowanie odpowiedniego naparu powinno zacząć się od wsypania do naczynia wysokiej jakości suszu. Warto wybierać mieszanki o dużych fragmentach, a nie zmielonych na drobny pył listkach. Dzięki temu można mieć pewność, że roślina lecznicza będzie efektywnie działać na organizm. 

Napar przeznaczony do picia powinien zachowywać proporcje: łyżkę suszu zalać szklanką wrzątku. Po kwadransie pod przykryciem napar jest gotowy. Jeśli jednak celem jest przygotowanie kąpieli lub okładów leczniczych, proporcję tę można zmienić. Istotne jest, aby dopasować ilość suszu do metody oraz indywidualnych preferencji. 

Dawkowanie rumianku jest dość łatwe i instynktowne. W sytuacji gdy nie ma żadnych przeciwwskazań, dla pełnego wykorzystania właściwości leczniczych rumianku należy spożywać połowę szklanki naparu co 3-4 godziny, przez cały dzień. Zwłaszcza w chorobach przewodu pokarmowego oraz jako lek uspokajający. 

Płukankę z rumianku stosuje się także w zapaleniach błon śluzowych jamy ustnej. Przy chorobach układu trawiennego warto stosować także nalewkę z rumianku, wykonaną z kwiatów macerowanych spirytusem. 

Koszyczki rumianku – przeciwwskazania

Bardzo istotnym przeciwwskazaniem dla zażywania rumianku pod jakąkolwiek postacią jest alergia. W tej sytuacji należy unikać preparatów i mieszanek zawierających rumianek, a jeśli jest to konieczne, należy zawsze konsultować takie spożycie z lekarzem. 

W większości przypadków kwiaty rumianku są produktem bardzo bezpiecznym, zalecanym nawet niemowlętom. 

Również kobiety w ciąży mogą go spożywać, lecz tu również warto skonsultować się z lekarzem. Warto odpowiedzialnie przechowywać produkty zawierające rumianek. Z dala od dzieci, w suchym i chłodnym miejscu oraz sprawdzać datę ważności. 

Wpływ rumianku na organizm – właściwości rumianku 

 Rumianek wykazuje szereg właściwości bezpośrednio wpływających na organizm. Do najbardziej znanych, oprócz działania przeciwzapalnego oraz przeciwbakteryjnego wykazuje także działanie uspokajające i rozkurczowe. Z tego względu jest często wybierany przez kobiety w czasie miesiączki. 

Chroni także błonę śluzową żołądka i dział moczopędnie. Doskonale sprawdza się również jako okład, ze względu na działanie przeciwświądowe. 

Właściwości lecznicze rumianku są udowodnione i powszechnie uznane. Choć jest to łagodny preparat, zawsze warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym terapię lub farmaceutą. 

Właściwości lecznicze rumianku w Sadurski.com
Link zdjęty 21.5.24, dziękujemy za współpracę

atrakcje na wesele Olsztyn warmińsko-mazurskie weselna atrakcja Poprzedni post Atrakcje na wesele Olsztyn i woj. warmińsko-mazurskie
skórzany męski portfel dla mężczyzny prezent Następny post Facet kupuje portfel. Przeczytaj, jeśli planujesz zakup