Ile kosztuje wypożyczenie kampera?
Wypożyczenie kampera
Badanie Hello Camping, przeprowadzone przez Otomoto w okresie kwiecień 2016 – kwiecień 2017 dowodzi, że zakup kampera jest niestety bardzo kosztowny. Nabycie nawet 10-letniego pojazdu wiąże się z wydatkiem co najmniej 70 tys. zł. Znacznie taniej, bo nawet za ok. 20 tys. zł, kupić można kampery dwukrotnie starsze. Ze względu na zaawansowany wiek, nie dają one jednak gwarancji, co do ich stanu technicznego. Nic dziwnego, że wielu zainteresowanych próbuje takie auta wynająć. Jakie są to tego koszty?
Podstawowe koszty wynajmu kampera
Wypożyczenie kampera wiąże się z opłatą od ok. 200 zł/dobę do nawet 800 zł/dobę. Wiele zależy od sezonu – najwyższe ceny są zawsze w miesiącach wakacyjnych, a więc w lipcu i sierpniu. Poza tym duże znaczenie ma klasa pojazdu. W przypadku kamperów jest powiem tak samo, jak z hotelami – jeden jest lepiej wyposażony, a inny gorzej, a od tego zależy też cena. Warto zwrócić tu uwagę na sposób podania ceny — netto czy brutto. Może się bowiem okazać, że do atrakcyjnej, wydawać by się mogło, oferty dodać będzie trzeba jeszcze VAT.
Należy też pamiętać, że podczas wypożyczenia pobierana jest kaucja wysokości kilku tysięcy złotych (najczęściej w granicach 3–6 tys. zł). Płatny jest też serwis, a więc przygotowanie kampera do podróży, m.in. nabicie butli z gazem, chemia toalety, itp.
Wypożyczając kampera, polisa ubezpieczeniowa jest wliczona w cenę, gdyż pojazd należy do właściciela i to on musi zająć się jego ochroną. Takie polisy, z ang. Motor home insurance, cieszą się dużą popularnością na Zachodzie. Przykładem mogą być oferty brytyjskiej firmy Motorhome Protect, dostępne pod adresem XXX.
Wypożyczenie kampera – co jeszcze?
Pomijając już dodatkowe wyposażenie kampera, które może być płatne (a więc krzesła ogrodowe czy przedłużacz), pamiętać trzeba o wydatkach związanych z noclegami. Niektóre miejsca parkingowe oraz na polach kempingowych są darmowe, a inne płatne – tak w Polsce, jak i za granicą. Poza tym, kamper ma niestety „smoczy apetyt” na paliwo. Liczyć trzeba się tutaj ze spalaniem rzędu 10–13 l/ na każde 100 km.
Wypożyczenie kampera – link usunięty 30 kwietnia 2020. Dziękujemy za współpracę.
Zobacz też:
> Stacje paliw – ciekawostki