zaświadczenie o dochodach dochody

Czym jest i jak wygląda zaświadczenie o dochodach?

Czas czytania:2 minut/y, 28 sekund/y

Ubiegając się o kredyt w banku lub kupując sprzęt na raty, kredytobiorca często jest proszony o przedstawienie dokumentu, który potwierdzi wysokość zarobków i stabilność zatrudnienia. Takim dokumentem jest zaświadczenie o dochodach, wydawane na życzenie pracownika przez pracodawcę.

  1. Jak wygląda zaświadczenie o dochodach?
  2. W jakim celu wydaje się zaświadczenie o dochodach?

Pracownik może poprosić o wydanie zaświadczenia w dowolnym czasie, a pracodawca ma obowiązek je sporządzić i przekazać pracownikowi. Może to zrobić na wewnętrznym wzorze obowiązującym w firmie lub skorzystać z gotowego dokumentu, który pracownik otrzymał, np. w banku.

Jak wygląda zaświadczenie o dochodach?

Niezależnie od tego, czy pracodawca wykorzystuje gotowe wzory dokumentów, czy wystawia zaświadczenie na własnym druku, powinien zawrzeć w tym dokumencie podstawowe dane i informacje. Konieczne jest oczywiście wskazanie, jakiego pracownika dotyczy dokument. Nie wystarczy jednak podanie imienia i nazwiska – na zaświadczeniu pojawia się również numer PESEL, adres zamieszkania oraz inne dane pracownika, konieczne do jego identyfikacji. W zależności od tego, czego konkretnie ma dotyczyć zaświadczenie, powinny się na nim znaleźć informacje dotyczące formy i czasu zatrudnienia oraz dane odnośnie uzyskiwanego wynagrodzenia. Najczęściej podaje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto, liczone w formie średniej z kilku ostatnich miesięcy. Dla urzędu skarbowego czy banku ważne jest również to, czy pracownik znajduje się w okresie wypowiedzenia, dlatego taka informacja również znajduje się na zaświadczeniu. Elementem obligatoryjnym jest podpis pracodawcy lub osoby reprezentującej pracodawcę. Najczęściej jest to księgowa lub osoba zajmująca się płacami. Dla celów wystawienia zaświadczenia nie ma znaczenia charakter wykonywanej pracy czy staż pracy u danego pracodawcy. Pracownik może złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia w każdym momencie, a jeśli pracodawca go nie wyda, będzie to uznane za działanie na szkodę pracownika.

W jakim celu wydaje się zaświadczenie o dochodach?

Zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu jest wydawane na żądanie pracownika i przeważnie w celu przedstawienia w konkretnej instytucji. Informacja o tym, do jakiego organu kierowane jest zaświadczenie, również znajduje się na dokumencie. Zaświadczenie ma też swój okres obowiązywania, który najczęściej wynosi maksymalnie jeden miesiąc, dlatego nie warto o nie występować do obecnego pracodawcy zbyt wcześnie.

Instytucjami, które mogą poprosić o przedłożenie zaświadczenia o zatrudnieniu lub zarobkach, są głównie banki, w których pracownik stara się o udzielenie kredytu. O jego dostarczenie mogą poprosić również firmy telekomunikacyjne, które w celu świadczenia usług dla danego konsumenta chcą zweryfikować, czy będzie on w stanie regularnie spłacać swoje zobowiązania. Podobnie postępują sklepy w przypadku sprzedaży ratalnej.

Zaświadczenie o zatrudnieniu jest również oficjalnym dokumentem, uznawanym przez instytucje państwowe. O jego przedstawienie może poprosić urząd skarbowy lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jeśli pracownik stara się o rozłożenie na raty powstałego w tych organach zadłużenia. W tym przypadku trzeba szczególnie zadbać, aby na dokumencie nie brakowało wymaganych danych oraz podpisu pracodawcy lub reprezentującej go osoby – bez niego zaświadczenie nie będzie miało mocy prawnej. Zaświadczenie o dochodach honorują również przedszkola publiczne, jeśli rodzic ubiega się o zwolnienie z części lub całości opłat za opiekę nad dzieckiem.

Zaświadczenie o dochodach / link zdjęty 12.9.23, dziękujemy za współpracę

Zobacz też:
> Ufoludek.pl
> Ciekawostki o kredytach

kościół figura miasto Otmuchów ciekawostki informacje Poprzedni post Ciekawostki o Otmuchowie
koparka ciekawostki koparki rodzaje koparek Następny post Ciekawostki o koparkach