kościół figura miasto Otmuchów ciekawostki informacje

Ciekawostki o Otmuchowie

Czas czytania:2 minut/y, 2 sekund/y

Otmuchów ciekawostki i najważniejsze informacje o Otmuchowie

Otmuchów

1) Otmuchów na województwie opolskim ma 5 tys. mieszkańców. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Otmuchów.

Otmuchów ciekawostki z historii

2) Nazwa Othemochow została wymieniona w dokumencie z 1103 roku. W 1155 r. napisano o miejscowości Otemochow. Potem nazwę pisano też na różne inne sposoby, w wersji zgermanizowanej pisano: Ottmachau. Potem pisano m.in. Odmuchów, a nazwa w obecnej formie obowiązuje od 1946 roku.

3) Prawa miejskie Otmuchów uzyskał w 1347 roku.

zamek Otmuchów ciekawostki zabytki
Zamek w Otmuchowie. Otmuchów ciekawostki

Otmuchów zabytki, co zobaczyć

4) Zamek (ul. Zamkowa 4) należący do biskupów wrocławskich zbudowano w średniowieczu, na granitowym wzgórzu. Pod koniec XVI wieku przebudowano go w stylu renesansowym, a w XVII wieku zyskał styl barokowy. W 1810 r. zamek trafił w ręce Hohenzollernów, a w 1929 r. stał się własnością gminy Otmuchów. Obecnie jest tu dom kultury, hotel i restauracja.

5) W Otmuchowie zachowały się fragmenty XV-wiecznych murów obronnych miasta. Istnieje też XV-wieczna brama „Wróbla” (Brama Nyska), a basteja jest obecnie w ścianach domu przy ul. Cichej 2/3.

mury obronne Otmuchów
Otmuchów ciekawostki: mury obronne obok zamku

6) Barokowy kościół świętych: Mikołaja i Franciszka Ksawerego (patrz: górne zdjęcie) zbudowano w latach 1690-1701. Stoi na wzgórzu, gdzie wcześniej stała wcześniejsza świątynia.

7) Renesansowy pałac obecnie będący siedzibą władz miasta, zbudowano w XVI wieku, a potem przebudowywano. Aktualny wygląd zyskał w 1817 roku. Ostatni remont przeprowadzono w latach 70-ych XX wieku. Ścianę budynku zdobi XVI-wieczny zegar słoneczny, zwany Zegarem Paracelsusa. Według legendy ten podróżujący medyk wybawił miasto od zarazy.

urząd miasta Otmuchów pałac
Pałac, obecnie urząd miasta Otmuchów

Otmuchów ciekawostki

8) Jezioro Otmuchowskie jest sztucznym zbiornikiem wodnym, powstałym w okresie międzywojennym, na terenie trzech wsi w których wysiedlono mieszkańców. Ma obszar około 2 tys. hektarów i jest tu plaża. Jezioro i tereny wokół niego należą do Otmuchowsko-Nyskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Poniżej tamy jeziora znajduje się rezerwat Czapla Siwa.

9) W 2018 r. do Otmuchowa włączono cztery okoliczne wsie: Nieradowice, Sarnowice, Śliwice i Wójcice. Obszar miasta powiększył się o ponad 21 km kwadr.

10) Budowę Cukrowni Otmuchów rozpoczęto w 1881 roku. Produkcję cukru zakończono w 2009 roku.

11) Lato Kwiatów, to doroczna impreza organizowana w Otmuchowie od 1973 roku. Zazwyczaj jest organizowana w pierwszy weekend lipca.

12) Czarni Otmuchów, to piłkarski klub sportowy założony w 1946 roku. Drużyna rozgrywa mecze na Stadionie Miejskim zlokalizowanym przy ul. Sportowej 1.

Otmuchów ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Głubczyce
> Głuchołazy
> Nysa

pałace na wesele event woj. opolskie Poprzedni post Pałace w woj. opolskim. Miejsca na event i wesele
zaświadczenie o dochodach dochody Następny post Czym jest i jak wygląda zaświadczenie o dochodach?