Zdrowy sen – jak się wyspać?

zdrowy sen porady jak spać spanie sny

Zdrowy sen

Przez dzień możesz przechodzić jako zombie, snując się od ściany do ściany, porażony przez ostatnią niewyspaną noc, albo niczym człowiek wyspany – aktywny, z łatwością stawiający czoła codziennym wyzwaniom. Jeśli ta druga opcja bardziej do ciebie przemawia, oto kilka wskazówek, jak się wysypiać

1. Zmniejsz temperaturę na termostacie

Większość osób ma w sypialni ustawioną taką samą temperaturę, jak w innych pokojach. To błąd. Kiedy jest chłodno, śpi się zdecydowanie lepiej i głębiej. Optymalna temperatura do snu może być dla każdego nieco inna, ale można bezpiecznie przyjąć, że należy celować z ustawieniem termostatu kaloryfera nieco poniżej 20 stopni C.

2. Sypiaj w ciszy

Mieszkanie przy ruchliwej ulicy, sąsiad z wiertarką, studencka impreza u sąsiadów – to wrogowie twojego snu. Spać należy w jak najdoskonalszej ciszy, inaczej czas przeznaczony na nocny odpoczynek staje się przynajmniej częściowo zmarnowany. Jeśli nie dasz rady uciszyć świata wokół siebie, zaopatrz się w zatyczki do uszu lub w aplikację generującą tzw. biały hałas („white noise”) – dźwięk, który skutecznie zagłusza inne zakłócenia, a sam nie jest dla naszego mózgu męczący.

3. Otocz się ciemnością

Ciemność jest korzystna dla zdrowia, ponieważ ma związek z produkcją melatoniny. Dlatego twoja sypialnia powinna być tak ciemna, jak to możliwe. Nawet najmniejszy promyk światła może zakłócić twój sen. Ty nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale twój organizm już tak.

4. Zainwestuj w wygodne łóżko

Najlepszą inwestycją twojego życia wcale nie są zwyżkujące akcje. W końcu akcje, które idą w górę dzisiaj, jutro mogą pójść w dół. Inwestycja we własne zdrowie z pewnością jest cenniejsza, a podstawą zdrowego snu jest wygodne łóżko. Pamiętaj, że rozkładana kanapa, ani otwierany tapczan, to nie są łóżka do sypialni. Prawdziwe łóżko składa się z trzech elementów, z których każdy jest bezwzględnie wymagany i jeśli któregoś z nich zabraknie, łóżko nie jest już „prawdziwe”:

rama łóżka, która stanowi główną bazę konstrukcyjną i utrzymuje posłanie ponad podłogą;
elastyczny stelaż, który pozwala na podstawową regulację twardości posłania, na którym spocznie materac i stelaż będzie działał jak amortyzator;
materac do spania, a w przypadku łóżek dwuosobowych mogą to być nawet dwa materace; materac jest najważniejszym elementem łóżka, bo ma największy wpływ na odczuwaną wygodę.

5. Wyrzuć telefon komórkowy z sypialni

Nowoczesne aparaty telefoniczne, wyposażone w świecące ekrany, a zwłaszcza duże smartfony, zakłócają twój sen. Przede wszystkim dlatego, że komórka używana jako budzik, leżąca przy łóżku, zachęca aby przed położeniem się spać przejrzeć pocztę elektroniczną, albo posurfować w internecie. Tego zaś należy jak najbardziej unikać, jako że światło emitowane przez ekran, rozregulowuje twój zegar biologiczny. Zastanów się, czy nie warto zakupić zwykłego budzika (oby tylko nie takiego, który tykaniem zakłócać będzie ciszę nocną) i czy nie warto w ogóle wyrzucić telefon z sypialni.

6. Relaksacja przed snem

Kilkanaście minut relaksacji, albo nawet medytacji przed snem, potrafi zdziałać cuda. To niczym przełącznik, który przestawia cię z trybu dziennego na nocny. Nie tylko umysł się odpręża. Pozbywasz się stresujących myśli, które mogłyby zakłócać twój sen. Regularna relaksacja tworzy zaczątek czegoś, co zawsze jest bardzo pożądane: wieczornego rytuału odprężania się i zasypiania.

Zdrowy sen: publikuj. org

Zobacz też:
> Sennik online
> Dowcip o bezsenności