Wnętrza inspirowane naturą: zielone płytki, ratanowe dodatki, rośliny

zielone płytki ceramiczne

Jeszcze jakiś czas temu w trendach stawiano głównie na minimalizm, obecność betonu, szkła, tworzyw sztucznych. Teraz coraz więcej osób skłania się ku wystrojom nawiązującym do natury.

Obecność zieleni i materiałów naturalnych relaksuje, wprowadza nas w lepszy nastrój, stymuluje nasz układ nerwowy. Styl eco lub urban jungle są trendami, które pozwalają zbliżyć się do świata przyrody. Nic dziwnego, że decydują się na nie zwłaszcza mieszkańcy dużych miast poszukujący wytchnienia od betonowych domów i ulic. Uzyskanie ciekawego wnętrza wcale nie jest takie trudne. Wystarczy, że umiejętnie wykorzystamy dostępne w sklepach materiały wykończeniowe i dodatki. Od czego zacząć?

Zielone płytki ceramiczne na ścianie i podłodze

Kiedy będziemy szukać czegoś trwałego, to z pewnością pod uwagę weźmiemy płytki ceramiczne. Ponieważ jedną z podstawowych barw, jakie są typowe dla wnętrz nawiązujących do natury, jest zieleń, w pierwszej kolejności spójrzmy na zielone płytki np. na model ARABESKA EMERALD. Wcale nie musimy ich układać tylko w łazience, jak to się powszechnie przyjęło. Zieleń równie dobrze może prezentować się też w innych pomieszczeniach, zwłaszcza że płytki, jakie obecnie są dostępne w sklepach, wykraczają poza standardowy kształt prostokąta. Wystarczy spojrzeć co oferuje na przykład Raw Decor. Mozaika ceramiczna może mieć postać heksagonów, arabeski, rybiej łuski, a nawet przypominać liście! Takie płytki będą nie tylko praktyczne, ale i niezwykle efektowne. Staną się jedną z najważniejszych dekoracji pomieszczenia.

Co dobrze będzie wyglądać z płytkami?

Płytki ceramiczne można potraktować jako ozdobę i wcale nie muszą być na całej powierzchni ściany lub podłogi. Równie dobrze możemy je ułożyć jedynie na fragmencie, a wtedy reszta powierzchni może być pomalowana farbą, mogą być na niej drewniane panele lub tapeta. Poza tym musimy się zastanowić nad meblami. Ponieważ marzymy o wnętrzu w stylu urban jungle, odrzućmy wszystkie tworzywa sztuczne i takie kolory jak turkus czy intensywny róż. Skupmy się na meblach drewnianych, najlepiej ze szlachetnego drewna lub bambusu. Wśród dominujących kolorów wnętrza powinny być odcienie nawiązujące do natury, a więc brązy, przytłumiona żółć i pomarańcz. Wnętrze możemy rozjaśnić bielą lub kolorem ecru.

Dodatki kropką nad „i”

Planując wnętrze, nie możemy pominąć kwestii dodatków. W tym przypadku idealne będą ratanowe meble, mniejsze i większe plecione koszyki. Sprawdzą się drewniane misy i figurki. Bardzo ważna jest obecność roślin doniczkowych i to nie tylko tych w maleńkich doniczkach, które nieśmiało zdobią parapet. Warto też pokusić się o wielkie donice z roślinami egzotycznymi, palmami, dracenami. Z jednej strony będą wyglądać bardzo efektownie, a z drugiej będą oczyszczać powietrze. Motywy roślinne mogą też być na dywanach, poduszkach, zasłonach i na ścianie, czego przykładem są wspomniane płytki.

Tak zaaranżowane wnętrze będzie bardzo przytulnie. Będzie zachęcać do odpoczynku i relaksu, a przecież o to właśnie chodzi – dom ma sprzyjać regeneracji organizmu, dawać poczucie bezpieczeństwa.