20 ciekawostek o Armenii
Armenia ciekawostki i najważniejsze informacje o Armenii, w skrócie. Historia, najcenniejsze zabytki
Armenia – podstawowe informacje
1) Republika Armenii, to kraj na pograniczu Europy i Azji, na Kaukazie Południowym. Nie ma dostępu do morza.
2) Powierzchnia Armenii wynosi 29800 km kwadratowych czyli jest 10-krotnie mniejsza od Polski. Kraj podzielony jest na 10 prowincji: Aragacotn, Ararat, Armawir, Gegharkunik, Kotajk, Lorri, Szirak, Sjunik, Tawusz, Wajoc Dzor. Oddzielnym obszarem jest Erywań.
3) Armenia graniczy od północy z Gruzją, od południa z Iranem, od wschodu z Azerbejdżanem i od zachodu z Turcją.
4) Nazwa Armenia pochodzi od ormiańskiego przywódcy Arama, pierwszego króla Armenii.
5) W Armenii żyje 3,2 miliona mieszkańców. Niemal wszyscy są narodowości ormiańskiej. Językiem urzędowym jest język ormiański.
6) Ponad 90 procent obywateli Republiki Armenii, to katolicy – wyznawcy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego.
7) Armenia leży na terenie aktywnym sejsmicznie.
Historia, miasta, waluta Armenii
8) Po rozpadzie ZSRR w 1991 roku Armenia przestała być jedną z republik radzieckich i po kilkudziesięciu latach ponownie uzyskała niepodległość. Jej gospodarka nadal ma jednak silne związki z Rosją.
9) Największym miastem Armenii jest jego stolicą, jest Erywań (1,2 miliona mieszkańców). Miasta powyżej 50 tys. mieszkańców, to: Giumri, Wanadzor i Eczmiadzyn.
10) Walutą Armenii jest dram armeński. Obecnie 1000 dramów kosztuje mniej niż 10 PLN.
Armenia ciekawostki
11) Według legendy Ormianie pochodzą od Hajka, prawnuka Noego (tego od arki).
12) Głową państwa jest prezydent, wybierany na 7-letnią, niepowtarzalną kadencję. Zgromadzenie Narodowe (Sejm) Armenii liczy 131. deputowanych, wybieranych co 4 lata.
13) Jezioro Sewan w Armenii, to największe jezioro Kaukazu. Ma powierzchnię 1240 km kwadratowych i głębokość 83. metrów.
Góra Ararat
14) Góra Ararat (5137 m n.p.m.), to masyw wulkaniczny w Turcji (32 km od granicy z Armenią i 16 km od granicy z Iranem. Choć leży w Turcji, wspominamy o niej w związku z Armenią, z prostego powodu. Przez Ormian od wieków uważana jest za świętą górę i jest ona symbolem Armenii. Według wierzeń, to tu dopłynęła arka Noego po potopie.
Szczyt góry Ararat widać w pogodne dni nad Erywaniem, stolicą Armenii.
Zabytki Armenii na liście UNESCO
15) Klasztor Geghard, to zespół klasztorny z IV wieku, w prowincji Kotajk. Pielgrzymi przybywają tu, gdyż są tu szczątki św. Andrzeja i św. Jana oraz relikwie Włóczni Przeznaczenia (włócznia, którą według tradycji chrześcijańskiej rzymski legionista przebił ciało Jezusa, zanim został zdjęty z krzyża).
16) Klasztor Hachpat wybudowano w X-XIII wieku. Znajduje się we wsi Hachpat, w prowincji Lorri, w północnej Armenii.
17) Kilkanaście kilometrów od stolicy Armenii, Erywania, blisko granicy z Turcją, znajduje się 50-tysięczne miasto Eczmiadzyn. Znajduje się tu zabytkowa katedra, najstarszy kościół Armenii.
Katedra jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem ormiańskim na świecie i świętością narodową. Jest tu siedziba najwyższego patriarchy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego (który ma 5 milionów wyznawców). Patriarcha nosi tytuł Katolikosa Wszystkich Ormian.
W katedrze przechowywane są zabytkowe iluminowane rękopisy, ikony, rzeźby i krucyfiksy. Nad głównym wejściem wisi włócznia (Geghard). Podobno ta sama, którą przebito bok Chrystusa na krzyżu.
18) Drugim zabytkiem znajdującym się na liście UNESCO, również znajdującym się w Eczmiadzynie, jest Kościół św. Gajany. Ta zbudowana w VII wieku trójnawowa bazylika, jest przykładem architektury wczesnochrześcijańskiej i ormiańskiej. Kościół wzniesiono na miejscu męczeństwa świętej Gajany.
19) We wsi Sanahin, w prowincji Lorri ( północna Armenia) stoi Klasztor Sanahin z X wieku. Został zbudowany w miejscu wcześniejszej świątyni z IV-V wieku. Zespół klasztorny składa się z czterech kościołów, kaplicy i innych zabudowań.
20) Zwartnoc leży kilkanaście km od Erywania i jest tu międzynarodowy port lotniczy Erywań. Miejscowość słynie z ruin katedry z VII wieku. Katedra została wzniesiona w latach 643-661 przez katolikosa Nersesa III Budowniczego. Zawaliła się w 930 r. w wyniku trzęsienia ziemi i już nigdy nie została odbudowana.
Armenia ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Erywań, stolica Armenii
> Jordania
> Kuwejt