Addis Abeba – stolica Etiopii
Sadurski.com zaprasza do Addis Abeba. Historia miasta, ciekawostki, atrakcje
Ciekawostki o Addis Abeba
1. Addis Abeba, największe miasto, a zarazem stolica Etiopii. Ma ponad 3 mln mieszkańców czyli więcej niż Warszawa.
2. Miasto usytuowane jest w centrum kraju, leży na Wyżynie Abisyńskiej, na wysokości ok. 2400 m n.p.m. czyli wyżej niż Zakopane.
3. Addis Abeba (ang. Addis Ababa), w języku amharskim znaczy “Nowy Kwiat“.
4. Miasto Addis Abeba, to tygiel narodowościowy i kulturowy. Mieszanka ok. 80 narodowości i tyleż samo różnych języków (głównie język amharski i tigrinia), w którym dominują społeczności: chrześcijańska i muzułmańska.
Historia Addis Abeba – jak powstało miasto?
5. Miasto założył w 1887 roku cesarz Menelik II. Było to prezent dla jego żony, Taitu Betul. To ona wybrała miejsce, słoneczną równinę Finfinnie, słynącą z gorących źródeł siarkowych, podobno znakomitych na cerę. W ciągu kilku lat pustynię wokół miasta zamieniono w szybko rosnący gaj eukaliptusowy, sadząc sprowadzone z Australii eukaliptusy. Najpierw zabudowania powstały na górze Entoto (3200 m n.p.m.), a ponieważ był tu problem z wodą, szybko przeniesiono je o 800 metrów niżej.
6. Już 2 lata od powstania miasta, w 1889 r. Addis Abeba została stolicą państwa. Siedem lat później podpisano tu traktat pokojowy, po zwycięskiej wojnie ze Zjednoczonym Królestwem Włoch. W latach 1936–1941 miasto znalazło się pod panowaniem włoskim, w 1941 r. zajęły je wojska angielskie.
7. Addis Abeba jest stolicą jednego z najbiedniejszych państw świata i przybywa tu ludność z biednej prowincji. Dlatego obok nowoczesnych dzielnic w śródmieściu, są dzielnice nędzy, gdzie na małej powierzchni mieszka mnóstwo ludzi.
8. Połowa zużycia energii elektrycznej Etiopii przypada na miasto Addis Abeba.
Addis Abeba atrakcje
9. Co zobaczyć z Addis Abeba? Ponieważ miasto powstało niespełna 150 lat temu, nie ma tu wielu zabytków. Wśród atrakcji turystycznych miasta które warto zobaczyć, wymieniane są:
– Katedra Trójcy Świętej
Najważniejsza rangą Kościoła Etiopskiego wybudowana z rozmachem w latach 30. XX wieku jako wotum wdzięczności za zwycięską wojnę z Włochami. To tak naprawdę kompleks budynków (klasztor, muzeum, szkoły). W katedrze pochowano ostatniego cesarza Etiopii, Haile Selassie (1892-1975).
– Katedra św. Jerzego
Katedra etiopskiego kościoła ortodoksyjnego, zbudowana pod koniec XIX wieku, zaprojektowana przez Włocha Sebastiano Castagna, jeńca wojennego wziętego do niewoli w bitwie pod Aduą, 1896 r.) W 1917 r. koronowano tu cesarzową Zauditu, a w 1930 r. cesarza Haile Selassie I. We wnętrzu katedry mieści się muzeum).
– Mauzoleum Menelika II (cesarza Etiopii)
Znajduje się w podziemiach kościoła Matki Boskiej. Są tu krypty cesarza Menelika II, jego żony Zauditu i córki Taitu (to dzięki niej mauzoleum powstało).
– Mercato – bazar
Największe w Afryce targowisko pod gołym niebem. Bazar miejski, niektórzy sprzedają towary leżące niemal bezpośrednio na ziemi.
– Pałac Cesarski
Znajduje się na górze Entoto, obok cerkwi prawosławnej. Jest niepozorny, wygląda niezbyt atrakcyjnie, surowo i wręcz biednie (dach z drewna i słomy). Budynek wewnątrz prawie pusty. No, ale być w Addis Abeba i nie zobaczyć pałacu cesarza? Z góry można oglądać panoramę miasta.
Port Lotniczy w Addis Abeba
10. W południowo-wschodniej części miasta (6 km od centrum) znajduje się Port Lotniczy Addis Abeba – Bole (kod IATA: ADD, kod ICAO: HAAB). Jest to największe lotnisko Etiopii i jedno z najbardziej ruchliwych lotnisk Afryki. Jego poprzednia nazwa: Haile Selassie I International Airport. Lotnisko obsługuje loty do innych lotnisk kraju oraz do krajów całej Afryki, także do Azji, Europy i Ameryki Północnej.
Muzea w Addis Abeba
11. Największym muzeum w Etiopii jest Etiopskie Muzeum Narodowe (National Museum of Ethiopia) znajdujące się w Addis Abeba. Placówka gromadzi najważniejsze zbiory tego kraju, począwszy od wykopalisk archeologicznych, po sztukę Etiopii i przedmioty związane z historią kraju. Jest tu również Lucy (kości i odlew znalezionego przez archeologów hominida mającego 3,2 miliona lat. Odkrycia dokonano w 1974 r. w dolinie rzeki Auasz, w okolicach wsi Hadar).
W dawnym pałacu cesarza Haile Selassie przy Uniwersytecie mieści się inne muzeum – Muzeum Etnograficzne.
12. W Addis Abeba ma swoją siedzibę klub piłkarski Dedebit F.C., grający w etiopskiej I lidze, zdobywca mistrzostwa Etiopii w 2013 roku.
Czy w Addis Abeba jest bezpiecznie?
13. Jak już wiesz, są tu dzielnice nędzy. Lepiej nie zapuszczać się w okolice slumsów, a uwagi na własne bezpieczeństwo. Zdarzają się kradzieże – wyrwanie torby, aparatu fotograficznego. Na kradzież narażeni są głównie biali turyści. Trzeba uważać na targu Mercato.
14. Jak żyje się w Addis Abeba? Są duże problemy z transportem publicznym. Na autobus trzeba czasem czekać kilka godzin.
Addis Abeba ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o Etiopii
> Angola ciekawostki
> Baobab – afrykańskie drzewo bogów