Artur Szyk, Tomasz Broda, plener w Jurze
Artur Szyk, Tomasz Broda, plener satyryczny w Jurze
Hitler chciał śmierci karykaturzysty
Wystawę Artura Szyka (1894-1951), autora m.in. wielu złośliwych karykatur Hitlera, otwarto w Łodzi
Między 15 września a 16 października 2011 r. w holu (Aneksie Jednego Mistrza przy Galerii Mistrzów Polskich) w Muzeum Historii Miasta Łodzi można oglądać wystawę Artura Szyka. To jedna z wystaw towarzyszących Festiwalowi Łódź Czterech Kultur. Na wystawie prezentowane są sylwetki m.in. Hitlera, Goebbelsa, Mussoliniego. Jest tu blisko 40 powiększonych miniatur, w większości powstałych w czasie II wojny światowej.
Artur Szyk – artysta grafik, ilustrator książek, scenograf, karykaturzysta. Od 1921 mieszkał i tworzył głównie we Francji, od 1937 r. w Wielkiej Brytanii, a od 1940 r. w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1948 otrzymał amerykańskie obywatelstwo. W czasie II wojny światowej stworzył wiele karykatur, m.in. ośmieszających Adolfa Hitlera. Zyskały one wielką popularność; były publikowane w amerykańskiej prasie, na znaczkach i kartkach pocztowych, na plakatach.
– Hitler tak bardzo się nimi denerwował, że chciał kary śmierci dla tego artysty – powiedziała Joanna Podolska, organizatorka wystawy w Muzeum Historii Miasta Łodzi.
Artur Szyk, artysta urodzony w Łodzi, przez zdecydowaną większość swego życia mieszkał i tworzył poza Polską (zmarł w 1951 r. w USA), nic więc dziwnego, że jest tam bardziej znany niż w Polsce. Obecna wystawa ma przypomnieć nam jego osobę i twórczość.
2011-09-19 Artur Szyk
Na poważnie z uśmiechem
Do 7 października 2011 w Warszawie można obejrzeć wystawę rysunku satyrycznego Jana Darasza
Od 12 września do 7 października w Bibliotece Publicznej (Warszawa, ul. Grójecka 42) czynna jest ekspozycja rysunku satyrycznego Jana Darasza pt. Na poważnie z uśmiechem.
Artysta, urodzony w 1960 r. w Bolton (Wielka Brytania), absolwent Uniwersytetu Cambridge, od 1986 r. publikuje w londyńskich magazynach prawno-ekonomicznych. By m.in. tłumaczem, a wśród jego zainteresowań jest taniec (współtworzył klub taneczny w Manchesterze, w latach 2002-2007 był instruktorem tańca).
Od kilkunastu miesięcy mieszka w Warszawie. Prowadzi cotygodniowe spotkania konwersacje językowe na Ochocie.
2011-09-24
Zrób sobie matematyka
Karykatury znanych matematyków na wystawie Tomasza Brody we Wrocławiu
Zrób sobie matematyka – to tytuł wystawy karykatur wrocławskiego plastyka Tomasza Brody. Karykatur nie malowanych czy rysowanych, ale wykonanych z różnych przedmiotów. Wystawa, na której można będzie zobaczyć takie karykatury, przedstawiające największych światowych matematyków, będzie do obejrzenia w dniach 15-17 września 2011 r., podczas XIV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki we Wrocławiu, w holu przed salą HS Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Potem wystawa będzie tu eksponowana do końca semestru zimowego. Można ją będzie oglądać w godz. 9-17.
2011-09-15
Wernisaż Manufaktury Satyry
10 września 2011 r. w Żyrardowie odbył się wernisaż drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego ,,Manufaktura Satyry”
Po raz drugi w Żyrardowie wręczono nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego ,,Manufaktura Satyry”. W tm roku tematem konkursu było “Miasto idealne”. Uroczystość poprowadził pomysłodawca i współtwórca Manufaktury Satyry, Zbigniew Kołaczek. Nagrody wręczyli Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Prezydent Miasta Żyrardowa Andrzej Wilk. Uczestnicy wernisażu otrzymali pięknie wydany katalog, wzbogacony o fotorelacje z imprez pierwszej edycji Manufaktury Satyry, które odbyły się przed rokiem.
Po wernisażu artyści mieli okazję poznać zabytkowe centrum Żyrardowa i uczestniczyć w innych imprezach kulturalnych odbywających się tego wieczora. Zwiedzili zabytkową Resursę, w której otwarto wystawę plakatów ,,Polacy dla zjednoczonej Europy” przygotowanej specjalnie z okazji objęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Na Placu Jana Pawła II uczestniczyli w Festiwalu Kataryniarzy i koncercie zespołu Czesław Śpiewa.
Prace zgłoszone do konkursu i wystawy można oglądać w XIX-wiecznej hali pofabrycznej na Bielniku, w Centrum Sztuki Performer, a równocześnie także w plenerze. Wielkie wydruki wybranych rysunków prezentowane są na deptaku przy ulicy Okrzei.
2011-09-14
Prasa o plenerze w Jurze
Lokalna prasa odnotowała I Jurajski Plener Karykaturzystów. Wkrótce poplenerowa wystawa w Myszkowie
Dziennik Zachodni oraz tygodnik 7 dni opublikowały informacje o I Jurajskim Plenerze Karykaturzystów, który zakończył się pod koniec sierpnia.
Dziennik Zachodni informację zatytułował “Mistrzowie karykatury”. Tygodnik 7 dni dosyć obszerny tekst opatrzył tytułem “Marketing w karykaturze”, publikując obok dwa zdjęcia uczestników pleneru wykonane podczas wernisażu wystawy poplenerowej w Hucisku oraz rysunki Sławomira Łuczyńskiego, Henryka Cebuli, Szczepana Sadurskiego i Roberta Szecówki.
Informacje o plenerze ukazały się też w kilku portalach internetowych.
Poplenerowa wystawa od trafi wkrótce do holu Miejskiego Domu Kultury w Myszkowie. Można ją będzie oglądać między 16 września a 14 października 2011.
2011-09-02
Artur Szyk i inne teksty z archiwum portalu Sadurski.com