skoki narciarskie narciarstwo Austria

Komik i austriaccy narciarze

Czas czytania:2 minut/y, 4 sekund/y

W czym tkwi tajemnica sukcesów austriackich skoczków narciarskich? Okazuje się, że zatrudnili… profesjonalnego komika

Kilka lat temu podobno źródłem sukcesów Adama Małysza była bułka z bananem, którą wcinał nasz mistrz. Ale ostatnio to austriaccy skoczkowie odnoszą ogromne sukcesy. Najpierw Puchar Świata, teraz zimowe Igrzyska Olimpijskie w Vancouver. Skoczkowie z innych krajów jedynie próbują im dorównać. I zachodzą w głowę: co jest źródłem sukcesów podopiecznych trenera Alexandra Pointnera?

Austriak Thomas Morgenstern, jeden ze skoczków twierdzi, że po prostu ciężko trenują. Ale jego kolega z kadry Schlierenzauer zdradził, że wraz z kolegami współpracują z “doradcą humoru”. – Mieliśmy dwa kursy z teatralnej improwizacji, a do ekipy włączony został komik. To chyba nam pomogło.

Tajemniczego komika można spotkać na kolejnych konkursach skoków. Jego zadanie, to rozweselanie austriackich skoczków. Jak twierdzą, chodzi o “lekkość w głowie” i spokój psychiczny, a w tym pomaga właśnie śmiech. Dotychczas austriaccy skoczkowie do wielu spraw podchodzili zbyt serio, nie potrafili się zdystansować. Teraz to się zmieniło.

Sposób na dobrą atmosferę przed zawodami sportowymi wprowadza też opowiadanie dowcipów. – Nawet gdy sytuacja nie jest wesoła, taki dowcip potrafi ją rozładować – mówią austriaccy narciarze.

Informacja na Sadurski.com od 18.02.2010

Adam Małysz dowcipy
Rysunek: Szczepan Sadurski

Skoki narciarskie – dyscyplina sportowa rozgrywana na skoczniach narciarskich od połowy XIX wieku. Skoki narciarskie wraz z biegami narciarskimi oraz kombinacją norweską (połączenie biegów i skoków) należą do rodziny sportów narciarstwa klasycznego. Dyscyplina ta cieszy się popularnością głównie w Europie, szczególnie w krajach nordyckich (w Norwegii i Finlandii) i Europy Środkowej (w Austrii, Czechach, Niemczech, Polsce, Słowenii i Szwajcarii), a poza Europą dyscyplina ta jest popularna głównie w Japonii.

Celem jest wykonanie jak najdłuższego skoku po rozpędzeniu się i odbiciu od progu skoczni. Na największych skoczniach, tzw. mamucich, możliwe są skoki przekraczające 250 metrów (konkurencję tę nazywa się wtedy lotami narciarskimi). Ocenia się odległość uzyskaną przez zawodnika oraz styl skoku.

Od 1924 skoki mężczyzn są konkurencją olimpijską na normalnej skoczni, od 1964 także na dużej, a od 1988 rozgrywane są zawody drużynowe; mistrzostwa świata od 1925 na normalnej, od 1962 na dużej, od 1982 drużynowo; od 1972 także mistrzostwa świata w lotach, a od 2004 w ramach tych zawodów organizowane są konkursy drużynowe; od 1953 prestiżowy Turniej Czterech Skoczni, a od 1979 cykl zawodów składających się na Puchar Świata.

Od sezonu 2011/2012 w ramach Pucharu Świata rywalizują również kobiety. Od 2009 skoki kobiet weszły w program mistrzostw świata, a w 2014 skoki kobiet zadebiutowały w programie igrzysk olimpijskich.
(Na podstawie Wikipedii)

stewardesy linie lotnicze samoloty lotniska ciekawostki Poprzedni post Ozzy Osbourne jak Lech Wałęsa?
Vincent Priessnitz prysznic Następny post Skąd wzięły się te słowa?