Średniowiecze – ciekawostki historyczne
Ciekawostki historyczne średniowiecze: rycerze, zamki, życie w średniowieczu. Czasy średniowiecza w Polsce
1) W Jatwiezi Dużej koło Suchowoli na Podlasiu archeolodzy odkryli zarysy osady. Powstała między VIII a VI wiekiem przed naszą erą (epoka brązu), więc niewykluczone, że jest starsza od słynnej osady w Biskupinie.
2) Król Harald Sinozęby który zjednoczył Danię i Norwegię w jedno państwo, miał swój przydomek od sczerniałego zęba znajdującego się w jego szczęce. Zainspirowało to Szwedów z firmy Ericsson, którzy kilka wieków później technologię przesyłania danych nazwali: bluetooth (dosłownie: niebieski ząb).
3) W średniowieczu rycerze często nadawali swym mieczom imiona. Na przykład legendarny król Artur miał Excalibura (“miecz światła”), a król Bolesław III Krzywousty miał Żurawia. Koronacyjny miecz królów Polski przechowywany w Skarbcu Koronnym w Zamku Królewskim na Wawelu, to Szczerbiec.
4) We wszystkich językach słowiańskich ósmy miesiąc roku brzmiał podobnie – sierpień. Bo w tym miesiącu miały miejsce żniwa, podczas których używano sierpów.
5) Tysiąc lat temu dorosły mężczyzna mierzył ok. 165 cm, a kobieta ok. 155 cm. Sporo mniej niż obecnie.
6) Wały ziemne wokół największych grodów piastowskich mogły mieć nawet 10-12 metrów wysokości i były trudne do zdobycia. Takimi grodami były na przykład Gniezno i Poznań, największe ówczesne grody na ziemiach polskich.
7) We wczesnym średniowieczu blisko 80% ziem polskich, to były lasy i bagna. Z uwagi na bezpieczeństwo, ludzie niezbyt chętnie oddalali się od miejsc, w których mieszkali.
8) Tysiąc lat temu podstawowym posiłkiem na polskich ziemiach była kasza, głównie jaglana.
9) Widelec trafił do Europy w II połowie X wieku z terenów Bizancjum. Historycy nie są zgodni czy było to za sprawą Teofano, późniejszej cesarzowej, żony Ottona II, czy Marii Argyropuliny, czy może innej osoby. W każdym razie początkowo używanie uznawano za coś dziwacznego.
10) W nieudanej inwazji na Anglię (1069-1070) wśród atakujących byli m.in. najemni wojowie zwerbowani na ziemiach polskich. Polską rządził wtedy król Bolesław Śmiały.
Ciekawostki historyczne średniowiecze: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o królach
> Życie w średniowieczu
> Turnieje rycerskie
> Kusza – średniowieczna broń