Figurki niedźwiadków na ulicach Chełma
Chełm pozazdrościł Wrocławiowi figurek krasnali. Obecnie w tym mieście na Lubelszczyźnie można podziwiać i fotografować sympatyczne figurki niedźwiadków. Niedźwiedź znajdujący się w herbie Chełma, (obok ducha Bielucha) symbol miasta, zyskał nowe życie. Ciekawostki o chełmskich niedźwiadkach
Chełmskie niedźwiadki – to warto wiedzieć
1) Pierwsze metalowe niedźwiadki pojawiły się w Chełmie w wakacje 2021 roku. Każdy ma ok. pół metra wysokości i został odlany z brązu.
2) Od razu w różnych miejscach Chełma zamontowano 11 niedźwiadków, lecz niewykluczone, że w przyszłości będzie ich więcej. Mają stać się kolejną atrakcją turystyczną Chełma. Już teraz podpowiadają turystom jakie miejsca w Chełmie warto odwiedzić, gdyż znajdują się w nieprzypadkowych lokalizacjach.
3) Pomysł na metalowe niedźwiadki pojawił się kilka lat wcześniej, zanim zobaczono je na chełmskich ulicach. Chełmscy urzędnicy nie ukrywają, że zainspirowała ich popularność wrocławskich krasnali, które można spotkać od 2005 r. i jest ich obecnie ponad 600.
Gdzie można spotkać chełmskie niedźwiadki?
4) Kilka przykładów. Niedźwiedź w okularach, z zawiązanym pod szyją krawatem i teczką w łapie stoi przed Urzędem Miasta (ul. Lubelska 65). Para niedźwiadków (on i ona) stoi przy wejściu do Urzędu Stanu Cywilnego (ul. Pocztowa 50). Ten przed Chełmskim Domem Kultury (Plac Tysiąclecia Państwa Polskiego 1) gra na gitarze, a ten przed wejściem do Chełmskiego Podziemia Kredowego (ul. Lubelska 55A) ma nałożony na łeb worek z otworami na oczy i może przypominać ducha. Przy fontannie na pl. Gdańskim siedzi niedźwiadek z parasolką.
Ciekawostki o chełmskich niedźwiadkach
5) Pierwszy zestaw niedźwiedzi zamówiono w firmie w Kłodzku i kosztował 72.600 zł. Rzeźby wykonał Piotr Makała (to on jest jednym z autorów wrocławskich krasnali), a szkice które mu w tym pomogły stworzyła Agnieszka Sulimierska.
6) Zanim wykonano figurki, stworzono kilka projektów, w dwóch wersjach. Niedźwiedzie w wersji zbliżonej do naturalnego wyglądu niedźwiedzi oraz w wersji przypominającej dowcipne kraskówki. Bardziej spodobała się pierwsza wersja.
7) Od końca 2021 r. (czyli później niż w Chełmie) w Białymstoku też zaczęto ustawiać metalowe figurki niedźwiedzi. Osiem figurek zrealizowano w ramach obywatelskiego projektu “Białystok WidziMisie”. Wśród figurek są: Miś Bluesman, Miś Aktor, Miś student, Miś Święty Mikołaj. Realizacja projektu kosztowała 82 tys. zł. Należy jednak przyznać, że niedźwiadki pasują akurat do Chełma (z uwagi na to, że niedźwiedź jest w Chełmie i od dawna to zwierzę kojarzone jest z tym miastem). Szkoda, że w Białymstoku nie wpadli na pomysł upamiętnienia miasta innym zwierzęciem.
Ciekawostki o chełmskich niedźwiadkach i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Figurki lubelskich koziołków
> Wrocławskie krasnale