katedra na górce Chełm ciekawostki atrakcje zabytki

Zadziwiające ciekawostki i fakty o Chełmie

Czas czytania:3 minut/y, 1 sekund/y

Z czego słynie Chełm ciekawostki i najważniejsze informacje o Chełmie, Co tu jest ciekawego, chełmskie zabytki, co zobaczyć

Miasto Chełm – chełmskie fakty

1) Chełm, to ponad 60-tysięczne miasto na wschodzie Polski, w województwie lubelskim. Stąd jest 42 km do Białorusi i 27 km do Ukrainy.

2) Miasto leży nad rzeka Uherką, dopływem Bugu.

3) Nazwa Chełm prawdopodobnie wywodzi się od starosłowiańskiego słowa “cholm” czyli “wzgórze”. Chodzi zapewne o położoną w centrum miasta Górę Chełmską (Górę Zamkową). Niegdyś stał tu gród, a obecnie jest chełmska katedra czyli Bazylika Najświętszej Maryi Panny.

4) W latach 1975-1998 Chełm był stolicą województwa chełmskiego. Obecnie znajduje się na terenie województwa lubelskiego.

5) Z Chełma do Lublina jest 70 kilometrów, a do przejścia granicznego z Ukrainą koło Dorohuska – około 25 km.

6) W podziemiach chełmskiej katedry jest prawdopodobnie pochowany Daniel, XIII-wieczny władca Księstwa Halicko-Włodzimierskiego, wraz z synami. Niegdyś zbudował w Chełmie zamek i przeniósł tu stolicę swego królestwa. Dla części Ukraińców książę Daniel jest pierwszym królem niepodległej Ukrainy.

Rynek ulica Łuczkowskiego Chełm ciekawostki atrakcje zabytki
Rynek czyli ulica Łuczkowskiego, przed przebudową w 2023 roku

Chełm ciekawostki z historii

7) Prawa miejskie Chełm uzyskał w 1392 roku.

8) Przez kilka dni Chełm był nieformalną stolicą Polski. 24 lipca, w 3 dni po wyzwoleniu miasta przez Armię Czerwoną, w Chełmie ogłoszono Manifest PKWN, uchwalony w Moskwie. Wtedy mówiono, że w Chełmie.

cerkiew Chełm ciekawostki atrakcje zabytki
Prawosławna cerkiew św. Jana Teologa w centrum Chełma

9) Między lipcem 1941 a kwietniem 1944 w Chełmie hitlerowcy stworzyli jeden z największych obozów jenieckich na ziemiach polskich – Stalag 319. Spośród ok. 200 tys. jeńców obozu, ok. 90 tys. straciło tu życie

Z czego słynie Chełm? Podziemia kredowe i duch Bieluch

10) Chełm leży na kredzie, dlatego nie można tu budować wieżowców, a najwyższy budynek ma 8 kondygnacji. W przeszłości wielu mieszkańców utrzymywało rodziny, wydobywając i sprzedając kredę. Wskutek tego w XVII wieku zapadł się fragment głównej ulicy miasta, więc w 1787 r. oficjalnie zakazano kopania kredy pod ulicami. W 1845 r. 70% zabudowy Chełma nadawała się do remontu, bo kredę wydobywano nawet z piwnic domów.

Chełm ciekawostki atrakcje zabytki Górka park
Z tyłu park i Góra Chełmska z katedrą, a na zdjęciu w głębi – rynek. Chełm ciekawostki

11) Od wieków krąży legenda o duchu Bieluchu, mieszkającym w podziemiach kredowych. Obecnie Chełmskie Podziemia Kredowe czyli system podziemnych korytarzy, można zwiedzać. To jedna z największych atrakcji miasta. Długość podziemnej trasy wynosi 2 kilometry.

katedra Chełm ciekawostki atrakcje zabytki
Katedra na Górze Chełmskiej od tyłu, z prawej dzwonnica

Katedra i muzeum

12) Chełmską katedrę na Górce wybudowano w stylu późnobarokowym w latach 1735-1756 jako unicki (obecnie Greckokatolicki) kościół. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się XIII-wieczna cerkiew prawosławna. Została rozebrana w 1735 roku, gdyż groziło jej zawalenie.

13) W Chełmie od 1953 r. działa Muzeum Ziemi Chełmskiej. Jest tu zgromadzonych ok. 20 tys. eksponatów historycznych i przyrodniczych. Znajduje się w kilku budynkach, a gmach główny znajduje się przy ul. Lubelskiej 55.

gmach Wesoły Wieżowiec Chełm ciekawostki atrakcje zabytki
Gmach na osiedlu Dyrekcja i podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec

Współczesny Chełm – to warto wiedzieć

14) Budynkiem, który znają wszyscy Chełmianie, jest “Gmach“, stojący przy placu Niepodległości. Wybudowano go przed II wojną światową jako siedziba Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. To właśnie tu w lipcu 1944 r. odczytano Manifest PKWN. Obecnie mają tu siedzibę chełmskie urzędy (m.in. Starostwo Powiatowe) oraz firmy.

15) Powstała w latach 50-ych XX wieku Cementownia Chełm, to największy zakład pracy w mieście. Obok cementowni jest przystanek kolejowy Chełm Cementownia.

16) Amfiteatr w Kumowej Dolinie, to amfiteatr na obrzeżach Chełma, istniejący od 1980 roku. Głównie w wakacje odbywają się tu koncerty i inne imprezy masowe.

Chełm ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na górnym foto: katedra na Górce w zimie, widok z boku

Zobacz też:
> Kielce
> Płock
> Szczecin

Szczecin Wały Chrobrego ciekawostki Poprzedni post Wały Chrobrego w Szczecinie – ciekawostki
meczet Al Ujun miasto stolica Sahara Zachodnia ciekawostki Następny post Sahara Zachodnia, państwo z Afryce