Zaskakujący związek między czasem snu a demencją
Sen może wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne i jest powiązany z chorobami serca i udarem, a także z depresją i otyłością. Jak ogromne znaczenie ma sen na nasze życie? Czym jest demencja?
Dlaczego osoby starsze powinny spędzać więcej czasu w łóżku?
Z wiekiem obserwujemy fragmentację stanów snu. Oznacza to, że nie otrzymujemy już tego samego rodzaju fizycznie regenerującego snu, co w młodości. W związku z tym możliwe jest, że osoby z gorszą jakością snu mogą potrzebować więcej czasu na sen, aby to zrekompensować. Rolę mogą odgrywać także inne czynniki. Depresja (na którą starsi ludzie są bardziej narażeni) może utrudniać zasypianie.
Jest też wiele innych schorzeń (takich jak choroby serca czy cukrzyca) oraz przyjmowane na nie leki, które mogą zwiększać zmęczenie i zapotrzebowanie na sen. Pora kładzenia się spać również została uznana przez badaczy za istotny czynnik. Wczesne i średnie godziny wieczorne zostały uznane za najbardziej ryzykowne.
Jak sen wpływa na pamięć
Ważnym sygnałem demencji jest utrata pamięci. Jednak na wszystkich etapach życia wiemy, że jakość snu jest wymagana dla wielu, jeśli nie wszystkich rodzajów pamięci. Co więc dzieje się, gdy jesteś w stanie drzemki ? W przypadku pamięci mają miejsce dwa główne działania. Pierwszym z nich jest przetwarzanie i “przechowywanie” wspomnień. Pamięć krótkotrwała jest początkowo przechowywana w hipokampie, kiedy pojawia się w mózgu. Jest to obszar, w którym informacje są przechowywane w celu krótkotrwałego przypomnienia sobie i wykorzystania.
Kiedy śpimy, informacje z hipokampa są przekazywane do wyższych struktur korowych mózgu, które pozwalają na przekształcenie ich w pamięć długotrwałą i zintegrowanie z poprzednimi wspomnieniami. Proces ten nazywany jest rekonsolidacją pamięci – i jest on szczególnie utrudniony przez niską jakość snu REM lub krótszy czas trwania snu. Po drugie, podczas snu nasz mózg usuwa szkodliwe toksyny, które z czasem mogą wpływać na pamięć.
Kiedy mózg jest aktywny w ciągu dnia, wytwarza wiele produktów, które nazywamy ‘reaktywnymi formami tlenu’ lub odpadami zapalnymi. Kiedy mózg śpi i może się zregenerować, zwłaszcza w stanach snu głębokiego i REM, odtruwa się i usuwa zapalne produkty odpadowe. Nagromadzenie toksyn ostatecznie powoduje dodatkowy stres dla mózgu i uniemożliwia mu rekonsolidację pamięci.
Na czym polega demencja?
Demencja jest terminem parasolowym dla grupy chorób, z których najbardziej rozpowszechnioną jest choroba Alzheimera, w której dochodzi do postępujących zmian w mózgu. Powszechne oznaki i objawy demencji to: trwałe i wszechobecne trudności z pamięcią, poznaniem i zdolnością do wykonywania codziennych zadań, utrata koncentracji uwagi, utrata umiejętności językowych, spadek percepcji wzrokowej, upośledzenie rozumowania i osądu.
Demencja w Sadurski.com / Link zdjęty 16.10,24, dziękujemy za współpracę
Zobacz też:
> Ciekawostki dla seniorów
>