góry Tatry ciekawostki doliny w Tatrach

Najbardziej znane doliny w Tatrach

Czas czytania:3 minut/y, 48 sekund/y

Doliny w Tatrach – poznaj najsłynniejsze doliny. Nasze zestawienie 15. tatrzańskich dolin

Opadające z grzbietów tatrzańskich, rzeźbione przez górskie potoki, liczne doliny uznawane są za najpiękniejsze zakątki Tatra Polskich. Najczęściej stanowią jedynie część trasy prowadzącej w wyższe partie gór ale mogą być również samym celem wędrówki. po stronie Polskiej znajduje się kilkadziesiąt dolin łącznie z ich bocznymi odgałęzieniami. Oto kilka z nich:

1. Dolina Kościeliska

Ma długość 8 kilometrów. Jest urokliwa o każdej porze roku i uznawana za najpiękniejszą w całych Tatrach. Doliną płynie Potok Kościeliski, oraz znajduje się w niej Urokliwy Staw Smreczyński do którego wiedzie szlak tuż przed schroniskiem Ornak.

2. Dolina Chochołowska

Jest największą z dolin Polskich Tatr Zachodnich. W górnej części dzieli się na trzy duże doliny: Wyżna Chochołowska, Jarząbcza i Dolina Starorobociańska. Dnem doliny płynie Chochołowski Potok nazywany Siwą Wodą. Polana Chochołowska jest największą z hal tatrzańskich, prowadzony jest tutaj wypas owiec, a na wiosnę masowo kwitną krokusy.

3. Dolina Strążyska

Ma długość ok. 3 km. Jest to bardzo malownicza dolina reglowa leżąca nieopodal od Zakopanego. Na pograniczu Małej Dolinki i środkowej części Doliny Strążyskiej znajduje się jeden z najbardziej znanych wodospadów polskiej części Tatra – Siklawica.

doliny w Tatrach Dolina Roztoki
Doliny w Tatrach: Dolina Roztoki. Foto: Krzysztof Dudzik – cc by-sa 3.0

4. Dolina Roztoki

Ma długość ok. 4,4 km i powierzchnię ok. 7,0 km². Stworzył ją lodowiec. Jest tu potok Roztoka – dopływ Białki, który wypływa z Wielkiego Stawu Polskiego. ten potok tworzy najwyższy polski wodospad – Siklawę, gdzie woda spada kaskadowo z wysokości 65. metrów. W dolinie są też trzy nieduże jaskinie: Dziura nad Roztoką, Dziura nad Nową Roztoką i Gowoniowa Nyża.

5. Dolina Rybiego potoku

Biegnie w górę wzdłuż Rybiego Potoku od Wanty do Morskiego Oka, które jest niewątpliwie największą atrakcją doliny.

6. Dolina Gąsienicowa

Nazwę swą nosi od nazwiska jej dawnych właścicieli, rodu Gąsieniców. Od XIX wieku odwiedzają ją turyści (krzyżuje się tu kilka pieszych szlaków turystycznych), jest też bazą wypadową dla narciarzy. Przed wiekiem zbudowano tu schronisko Murowaniec.

7. Dolina Pięciu Stawów Polskich

Długość 4 km, na dnie Doliny Pięciu Stawów znajduje się, wbrew jej nazwie, sześć dużych zbiorników wodnych, którym dolina zawdzięcza swój niepowtarzalny urok. W dolinie leżą: Staw Przedni, Mały Staw, Wielki Staw, Czarny Staw i Zadni oraz parę okresowych i oczek wodnych. Największym jest Wielki Staw Polski. Dodamy, że w dolinie nieopodal przedniego Stawu znajduje się schronisko.

Dolina Pięciu Stawów Polskich Tatry ciekawostki
Dolina Pięciu Stawów Polskich. Foto: Krzysztof Dudzik – cc by-sa 3.0

8. Dolina Małej Łąki

Jest najmniejszą z dolin walnych w polskiej części Tatr. Jej długość wynosi ok. 5 km. Płaskie dno części środkowej doliny zajęte jest przez Wielką Polanę Małołącką, z której rozpościera się widok na Giewont, Mały Giewont, Wielką Turnię i Małołąckie Mnichy.

9. Dolina Bystrej

To duża Dolina Tatrzańska, która znajduje się poniżej Kuźnic, posiada wiele bocznych rozgałęzień oraz potok Bystra. Na zachodnich zboczach Doliny Bystrej leży jedna z najpiękniejszych polan tatrzańskich – Kalatówki.

10. Dolina Jaworzynka

Jest rozgałęzieniem bocznym Doliny Bystrej. Prowadzi tędy popularny szlak na Halę Gąsienicową. Kiedyś wydobywano tu rudę żelaza. “Tego wąwozu Jaworzyny pod Magurą do śmierci nie zapomnę” – pisał zachwycony widokiem tej doliny Stefan Żeromski.

Dolina Kondratowa Giewont Tatry
Dolina Kondratowa, z lewej szczyt Giewontu. Foto: Jerzy Opioła – cc by-sa 4.0

11. Dolina Kondratowa

Jest rozgałęzieniem bocznym Doliny Bystrej, przez Dolinę Kondratową prowadzi znakowany szlak na Giewont, co czynią bardzo popularną wśród turystów.

12. Dolina Goryczkowa

Jest przedłużeniem Doliny Bystrej, jej długość wynosi 2,7 km, dnem doliny płynie Potok Goryczkowy. W latem dolina nie posiada większego turystycznego znaczenia. Zimą obie jej odnogi Dolina Goryczkowa Świńska i Dolina Goryczkowa pod Zakosy stanową najwspanialsze tereny narciarskie w Tatrach. Są one łatwo dostępne dzięki kolejce na Kasprowy Wierch i wyciągowi orczykowemu z Doliny Goryczkowej.

doliny w Tatrach Dolina Olczyska Tatry
Doliny w Tatrach: Dolina Olczyska. Foto: Kapitel – cc by-sa 4.0

13. Doliny w Tatrach: Dolina Olczyska

Zajmuje powierzchnię ok. 4,5 km długości. Leży na wschód od Doliny Bystrej. Jej wylot znajduje się w zakopiańskiej Jaszczurówce, po miedzy masywem Nosala a Małego Kopieńca.

14. Dolina Suchej Wody

Doliną płynie potok zwany Suchą wodą Gąsienicową. W dolnej części doliny Suchej Wody leży Hala Gąsienicowa, uznawana za jeden z najpiękniejszych zakątków Tatr Polskich. Ważniejsze szczyty w dolinie Suchej Wody to: Kasprowy Wierch, Świnica, Kościelec, Żółta Turnia, Kozi Wierch, Granaty, Koszysta.

15. Dolina Białego

Ma długość ok. 2,5 km i jest uważana za najpiękniejszą dolinę reglową. Jej wylot znajduje się nieopodal Wielkiej Skoczni. Głęboko wcięta w skały podłoża ma strome zbocza o przekroju przypominającym literę V. Doliną płynie Biały Potok, który wyróżnia się wśród potoków największym średnim spadkiem.

Doliny w Tatrach: (c) Sadurski.com / GT

Zobacz też:
> Pałace na Dolnym Śląsku
> Góra Ślęża w Sudetach

sauna ciekawostki o saunie historia fińskie łaźnie Poprzedni post 19 niesamowitych faktów na temat sauny
humor piekarze dowcipy o piekarzach kawały piekarz żarty Następny post Najlepsze dowcipy o piekarzach